Nokia twardo jak 3310. Fiński producent wycofuje się z Rosji

Nokia twardo jak 3310. Fiński producent wycofuje się z Rosji

Nokia twardo jak 3310. Fiński producent wycofuje się z Rosji
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
13.04.2022 15:24, aktualizacja: 13.04.2022 21:16

Nokia ogłosiła w komunikacie na swojej stronie, że przestaje robić interesy w Rosji. Fiński producent sprzętu telekomunikacyjnego zamierza jednak dążyć do zapewnienia niezbędnego wsparcia w utrzymaniu sieci, która dostarcza Rosjanom informacje nieskażone kremlowską propagandą.

Dziesiątki zagranicznych firm telekomunikacyjnych zrywają kontakty z Rosją po jej inwazji na Ukrainę i sankcjach nałożonych na Moskwę przez Zachód. Podczas gdy kilka sektorów – w tym m.in. telekomunikacja – zostało zwolnionych z niektórych represji ze względów humanitarnych, Nokia stwierdziła, że najlepszym wyjściem jest opuszczenie Rosji.

“Dla Nokii już od pierwszych dni inwazji na Ukrainę było jasne, że dalsza nasza obecność w Rosji nie będzie możliwa. W ciągu ostatnich tygodni zawiesiliśmy dostawy, wstrzymaliśmy nowe transakcje i przenosimy nasze ograniczone działania badawczo-rozwojowe poza Rosję. Możemy teraz ogłosić, że wyjdziemy z rynku rosyjskiego. Podczas tego procesu naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników” – wyjaśniono w komunikacie.

Pekka Lundmark, dyrektor generalny firmy, w rozmowie z agencją Reuters powiedział, że Nokia nie zrealizuje ogłoszonego w listopadzie planu utworzenia spółki joint venture z rosyjską firmą YADRO w celu budowy telekomunikacyjnych stacji bazowych 4G i 5G. "Wiele musiałoby się zmienić, zanim będzie możliwe rozważenie ponownego prowadzenia działalności w tym kraju” – powiedział Lundmark.

Nokia zawiesza interesy w Rosji, ale wspiera obywateli

Nokia co prawda zrywa wszelkie interesy, ale wciąż będzie dążyć do zapewnienia niezbędnego wsparcia w utrzymaniu sieci. Firma ubiega się również o odpowiednie licencje, aby wykonać to zgodnie z obowiązującymi sankcjami. “Jest to najbardziej odpowiedzialny sposób działania, jaki Nokia powinna podjąć po wycofaniu się z rynku rosyjskiego”.

“Ze względów humanitarnych zachodnie rządy wyraziły zaniepokojenie ryzykiem awarii krytycznej infrastruktury sieci telekomunikacyjnych w Rosji. Podkreśliły również znaczenie zapewnienia stałego przepływu informacji i dostępu do Internetu, który dostarcza zewnętrzną perspektywę Rosjanom” – wyjaśnia firma.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)