Nokia powraca na rynek smartfonów! Firma zapowiada urządzenia z Androidem

Nokia powraca na rynek smartfonów! Firma zapowiada urządzenia z Androidem

Nokia X z Androidem - zmodyfikowane zdjęcie
Nokia X z Androidem - zmodyfikowane zdjęcie
Mateusz Żołyniak
18.05.2016 15:40, aktualizacja: 18.05.2016 17:53

Gigant z Redmond poinformował właśnie oficjalnie o sprzedaży działu zajmującego się produkcją zwykłych telefonów, które wprowadzane na rynek były pod marką Nokia. Jego nabywcą jest Foxconn, który zapłacił Microsoftowi 350 mln dol. Fińska marka wkrótce wróci na rynek!

Microsoft oddaje dział feature phone'ów

Microsoft w 2014 roku wykupił cały dział Nokii zajmujący się produkcją telefonów komórkowych. W ręce giganta wpadł nie tylko oddział fińskiej firmy, który odpowiadał za smartfony Lumia, ale i zespół pracujący na feature phone'ami (zwykłymi komórkami z systemami wbudowanymi). Te na rynek wprowadzane były pod marką "Nokia" - MS nabył prawa do wykorzystania tej nazwy przez dziesięć lat.

Nokia 230 Dual SIM - feature phone wprowadzony na rynek przez Microsoft
Nokia 230 Dual SIM - feature phone wprowadzony na rynek przez Microsoft

Amerykański gigant nie przykładał jednak dużej uwagi do feature phone'ów. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że od finalizacji transakcji z Nokią na rynku pojawiło się tylko kilka modeli z logo Nokii na obudowie. Firma z Redmond postanowiła więc sprzedać niepotrzebny dział. Na zainteresowanego nim kupca nie trzeba było długo czekać.

Marka Nokia w rękach Foxconna

W dzisiejszej oświadczeniu prasowym Microsoft poinformował o sprzedaży działu feature phone'ów firmie FIH Mobile oraz HMD Global. Pierwsza należy do Hon Hai/Foxconn Technology Group, a druga to nowy gracz na rynku, którego siedziba zlokalizowana jest w Finlandii.

Firmy odkupiły cały dział feature phone'ów. Dotyczy to przede wszystkim 4500 pracowników, którzy przeniosą się lub będą mieli okazję przeniesienia się do FIH Mobile lub HMD Global. W umowie uwzględniono oczywiście oprogramowanie do zwykłych telefonów, powiązane z nimi usługi i obsługę klienta, jak również umowy z partnerami oraz dostawcami podzespołów.

Marka Nokia wraca na rynek smartfonów
Marka Nokia wraca na rynek smartfonów© nokiatechnologies

Foxconn dodatkowo odkupił fabrykę zlokalizowaną w wietnamskim mieście Hanoi (razem z działem Microsoft Mobile Vietnam). HMD Global nabyło z kolei prawa do korzystania z marki Nokia przez dekadę, które wcześniej należały do Microsoftu. Transakcja ma opiewać na 350 mln dol. Powinna ona zostać sfinalizowana w drugiej połowie tego roku, po spełnieniu wszystkich wymogów regulatorów poszczególnych rynków (m.in. Chiny, UE, USA).

Nokia wraca na rynek telefonów!

Najciekawszą informacją jest fakt przeniesienia praw do wykorzystywania nazwy Nokia na obudowach telefonów komórkowych. Umożliwi to bowiem powrót kultowej marki na rynek smartfonów, co dzisiaj w osobnym oświadczeniu potwierdziła firma Nokia Technologies.

Finowie ujawnili, że dzięki nowemu porozumieniu HMD Global dostało licencję na stworzenie nowej linii produktów z logotypem Nokii na ich obudowach. W jego ramach dostępne mają być tablety, smartfony i feature phone'y. Inteligentne rozwiązania mają bazować na systemie Android, a zwykłe komórki na rozwiązaniach bazujących na platformach "odzyskanych" od Microsoftu.

Nokia C1 - koncept smartfona Nokii z Androidem, którego producentem ma być Foxconn
Nokia C1 - koncept smartfona Nokii z Androidem, którego producentem ma być Foxconn

Ani Nokia, ani HMD nie zdradzają na razie zbyt wiele o nadchodzących urządzeniach. Więcej o nowych smartfonach z logo Nokii dowiemy się dopiero za kilka miesięcy, gdy transakcja zostanie zamknięta. Finowie pochwalili się jednak, że marka Nokia wciąż znajduje się w piątce najpopularniejszych brandów telefonów, mimo że w sprzedaży nie pojawiają się już żadne nokie.

Czego można się spodziewać?

Bardzo prawdopodobne, że współpraca Foxconna i HMD będzie przypominała prace nad tabletem Nokia N1. Finowie na potrzeby tego urządzenia przygotowali wzór przemysłowy, zoptymalizowali nakładkę Z Launcher i udostępnili własną nazwę (umowa z Microsoftem nie obejmowała tabletów), a firma z Tajwanu odpowiadała za jego produkcję i sprzedaż urządzenia.

Wątpliwości budzić może realne zaangażowanie HDM w proces tworzenia urządzenia - ciężko nazwać Nokię N1 innowacyjnym, autorskim projektem, gdyż sprzęt wyraźnie nawiązywał do iPada mini. Należy jednak pamiętać, że to celowe zagarnie obu firm. Chińczycy uwielbiają sprzęt Apple'a, a w tym wypadku dostali świetnie wykonanego klona, który jest o wiele tańszy i działa na otwartym systemie operacyjnym Google'a.

Nokia N1 - wygląda jak iPad mini, ale ma Androida
Nokia N1 - wygląda jak iPad mini, ale ma Androida

Kto wie, czy podobnie nie będzie ze smartfonem Foxconna, na którego obudowie znajdzie się logo fińskiej marki. Sprzęt z wyglądu może nawiązywać do iPhone'ów, jak wiele innych produktów z Państwa Środka. Będzie on jednak bazował na nowej wersji Androida, który przykryta zostanie odświeżoną nakładką Z Launcher. Rozwiązanie to jest lekkie, a przy tym nie ingeruje mocno w system, co powinno ułatwić przygotowywanie aktualizacji.

Czy to wpłynie na smartfony z mobilnym Windowsem?

Niektórzy uważają, że pozbycie się działu feature phone'ów wskazuje, że Microsoft może dać sobie spokój z rynkiem telefonów, w którym udziały mobilnego Windowsa są - delikatnie ujmując to - marginalne. Firma z Redmond stanowczo temu zaprzecza. MS wciąż ma rozwijać system Windows 10 Mobile i zapewnić pełne wsparcie dla smartfonów Lumia (szczególnie nowszych modeli 950, 950 XL czy 650) oraz produktów partnerów, w tym Alcatela, HP i VAIO.

Można spodziewać się, że pracownicy dawnej Nokii, którzy pozostali w szeregach Microsoftu, dalej będą pracować nad nowymi telefonami z mobilnymi okienkami. Wśród nich mogą być nie tylko kolejne smartfony z serii Lumia, ale i zapowiadany od dawna Surface Phone, który na rynku ma pojawić się w przyszłym roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)