Nowe mikrosoczewki Sony poprawią jakość zdjęć i autofokus

Nowe mikrosoczewki Sony poprawią jakość zdjęć i autofokus

Tak będzie wyglądać matryca nowej generacji
Tak będzie wyglądać matryca nowej generacji
Źródło zdjęć: © sonysemicon.co.jp
Patryk Korzeniecki
12.12.2019 10:49, aktualizacja: 12.12.2019 11:49

Sony nieustannie pracuje nad rozwojem matryc w telefonach. Tym razem firma skupia się na... mikrosoczewkach.

Jeśli nie jesteś jedną z nielicznych osób korzystających z telefonów podobnych do Mudity Pure, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że fotografujesz sensorem Sony. Firma ta jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o sprzedaż mobilnych sensorów i ciężko jest znaleźć smartfona, który nie będzie miał jej matrycy na wyposażeniu.

Japoński gigant nie spoczywa jednak na laurach. Sony prezentuje technologię 2x2 OCL.

Sony 2x2 OCL: na czym polega?

Przyjrzyjmy się budowie matrycy. Do tej pory na każdym pikselu znajdowała się jedna soczewka, która ukierunkowywała wiązkę światła, co pozwalało na zebranie większej jego ilości. Sony jednak znalazło sposób na jeszcze lepszą transmisję.

Porównanie starej i nowej matrycy
Porównanie starej i nowej matrycy© sonysemicon.co.jp

W nowych matrycach ma zostać zastosowane mikrosoczewki 2x2. Oznacza to, że teraz soczewka nie będzie przypadała na jeden, ale na dwa piksele. Jak widać, idealnie współpracuje to z technologią łączenia punktów. Dzięki temu matryca osiąga jeszcze lepszą efektywność świetlną.

Nowe rozwiązanie poprawia ponoć praktycznie wszystkie aspekty obrazu - większa czułość pozwala na uzyskanie mniejszych szumów, lepszej rozpiętości tonalnej i skuteczniejszego ostrzenia. Przyjrzyjmy się ostatniej kwestii.

2x2 OCL - koniec z "pływaniem" autofokusa

Po pierwsze, większe soczewki pokrywają większą powierzchnię matrycy. Pozwala to na ostrzenie na jeszcze mniejszych obiektach, co zwiększa ogólną dokładność autofocusa.

Pokrycie punktami AF w nadchodzących matrycach
Pokrycie punktami AF w nadchodzących matrycach© sonysemicon.co.jp

Po drugie, większa ilość światła zmniejsza szumy. A zaszumiony sygnał nie tylko degraduje jakość zdjęcia, ale również wpływa negatywnie na pracę systemu ustawiającego ostrość.

Wielu z Was pewnie zetknęło się ze zjawiskiem "pływania" obrazu w nocy. Nowe soczewki pozwolą zażegnać problem. Dzięki nim punkt ostrości ma być znajdowany natychmiastowo - nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

2x2 OCL ułatwi ostrzenie na poziomych obiektach

Standardowy układ soczewek nie radził sobie z ustawianiem ostrości na poziomych liniach. Według oficjalnych informacji od Sony, dzięki większym elementom skupiającym światło problem ma być zniwelowany. Nowa technologia, według zapewnień producenta, pozwoli na ostrzenie na dowolnym wzorze.

WIększe soczewki pozwolą matrycy wyostrzyć na każdym wzorze
WIększe soczewki pozwolą matrycy wyostrzyć na każdym wzorze© sonysemicon.co.jp

Przeszliśmy z 48 do 108 megapikseli w mniej niż rok. Najbliższa generacja smartfonów zapowiada się interesująco, nie tylko pod względem większych baterii, ale także aparatów. Sony obiecał jakość obrazu z lustrzanki w smartfonach. Wieści niosą, że z autofokusem może być podobnie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)