KitKat podwoił swój udział na rynku w miesiąc, ale wciąż przegrywa z trzyletnim Gingerbreadem

KitKat podwoił swój udział na rynku w miesiąc, ale wciąż przegrywa z trzyletnim Gingerbreadem

KitKat podwoił swój udział na rynku w miesiąc, ale wciąż przegrywa z trzyletnim Gingerbreadem
Miron Nurski
02.04.2014 12:06, aktualizacja: 02.04.2014 15:27

Nowy miesiąc Google tradycyjnie rozpoczął od publikacji statystyk dotyczących jego mobilnej platformy. Jak obecnie prezentuje się rozkład sił poszczególnych wersji zielonego systemu?

Opublikowane właśnie statystyki bazują na danych zbieranych przez sklep Google Play od 26 marca do 1 kwietnia. Wynika z nich, że zaprezentowany w październiku ubiegłego roku Android 4.4 KitKat zgarnął już 5,3% rynku. Wynik ten trudno uznać za imponujący, ale jeszcze miesiąc temu udział tej wersji systemu wynosił tylko 2,5%. KitKatowi wystarczyło zatem kilka tygodni, by podwoić udział.

To zapewne zasługa tego, że ruszył już proces aktualizacyjny kilku popularnych modeli z ubiegłego roku, takich jak Galaxy S4, Galaxy Note 3, LG G2, Xperia Z1 czy HTC One. Na KitKacie pracuje już także sprzedająca się jak świeże bułeczki Motorola Moto G i oczywiście przedstawiciele linii Nexus.

Obraz
© developer.android.com

Najpopularniejszą wersją platformy wciąż pozostaje 4.1 Jelly Bean. Na szczęście jej udział na rynku w ciągu miesiąca spadł z 35,3% do 34,4%. Podobny spadek odnotowała wersja 4.3: z 9,6% do 8,9%. Potwierdza się jednak to, o czym pisałem kilka miesięcy temu: wydanie 4.2 Jelly Bean przeżywa obecnie drugą młodość, bo wciąż wiedzie prym w budżetowych słuchawkach, które nieustannie zalewają rynek. Ten 1,5-roczny system w ciągu czterech tygodni odnotował wzrost z 17,1% do 18,1% udziału na rynku.

Niestety, w dalszym ciągu ogromną popularnością cieszy się nieśmiertelny 2.3 Gingerbread z 2010 roku, który znajduje się na większej liczbie słuchawek niż dwie ostatnie wersje Androida razem wzięte: 17,8%. To samo można zresztą powiedzieć o 4.0 Ice Cream Sandwich: 14,3%.

Na razie nie wygląda to zbyt zachęcająco, ale można oczekiwać, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Android 4.4 doczeka się jeszcze dynamiczniejszego wzrostu popularności. Do sklepów zmierzają już bowiem oparte na nim tegoroczne flagowce: Galaxy S5, Xperia Z2 i HTC One (M8).

Źródło: Android

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)