Nowości na WhatsApp. Wreszcie koniec z robieniem screenów

Nowości na WhatsApp. Wreszcie koniec z robieniem screenów

WhatsApp zablokował robienie screenów w usłudze View Once.
WhatsApp zablokował robienie screenów w usłudze View Once.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Dimitri Karastelev
10.08.2022 13:00

WhatsApp ogłosił wprowadzenie kolejnej, ważnej zmiany. Twórcy aplikacji wsłuchali się w krytykę użytkowników i wreszcie usunęli możliwość robienia screenów przy korzystaniu z jednej z kluczowych funkcji komunikatora.

Choć WhatsApp został wykupiony przez Metę, a ta ma własny, równie popularny Messenger, to twórcy popularnego komunikatora z zielonym logo ciągle wprowadzają coraz to nowe zmiany. Tym razem dotyczą one opcji View Once, która pozwala użytkownikom wysyłać treści znikające po określonym czasie. Działa to tak, jak najbardziej znana funkcja Snapchata.

Koniec z robieniem screenów w WhatsApp View Once

W sierpniu 2021 r. WhatsApp wprowadził View Once, dzięki czemu użytkownicy zyskali możliwość wysyłania zdjęć i filmików, które znikają po ich odtworzeniu. Funkcja ta nie zyskała ogromnej popularności, ale wciąż korzystała z niej duża grupa osób, szczególnie najmłodszych.

Użytkownicy korzystający z View Once narzekali na poważnie niedopatrzenie. Okazuje się, że aplikacja nie blokowała robienia screenów, przez co każdy mógł zachować otrzymane zdjęcie czy kadr z filmu. Konkurencyjny Snapchat już dawno wprowadził skuteczne zabezpieczenie – gdy użytkownik zrobi screena, nadawca wiadomości jest o tym informowany w powiadomieniu.

WhatsApp właśnie wprowadził zabezpieczenia, choć są one zupełnie odmienne od tych ze Snapchata. Komunikator całkowicie zablokował możliwość robienia screenów wiadomości wysłanych przez WhatsApp View Once.

Działa to na podobnej zasadzie, co zabezpieczenia aplikacji bankowych. Gdy użytkownik spróbuje zrobić screena, urządzenie poinformuje go, że jest to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Oczywiście blokadę robienia screenów można obejść, choć wymaga to wysiłku oraz pewnej wiedzy technicznej. Dlatego przed wysłaniem zdjęcia lub filmiki przez WhatsApp View Once należy się dokładnie zastanowić, czy faktycznie jest to dobry pomysł.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)