Xperia XZ1 i XZ1 Compact na zdjęciach

Xperia XZ1 i XZ1 Compact na zdjęciach

Sony Xperia X Compact wkrótce doczeka się następcy
Sony Xperia X Compact wkrótce doczeka się następcy
Mateusz Żołyniak
09.08.2017 10:00, aktualizacja: 09.08.2017 12:01

Xperia XZ1 i XZ1 Copmpact mają być kluczowymi nowościami Sony, które zostaną pokazane na targach IFA 2017 w Berlinie. Oto czego nowego dowiedzieliśmy się na temat smartfonów japońskiej firmy.

Nowości Sony na zdjęciach

Od dawna mówi się, że Sony pracuje nad co najmniej dwoma smartfonami, które znane są pod kodowymi oznaczeniami G8341 i G8441. Pierwszym ma być Xperia XZ1, a drugim - jej mniejsza wersja z dodatkiem Compact w nazwie. Na jednym z chińskich serwisów mikroblogowych wreszcie miały pojawić się ich zdjęcia.

Tak ma wyglądać jeden z nowych smartfonów Sony (Xperia XZ1 Compact?)
Tak ma wyglądać jeden z nowych smartfonów Sony (Xperia XZ1 Compact?)© Weibo

Dwie pierwsze fotki (powyżej) zamieszczone przez XperiaBlog przedstawiają zapewne Xperię XZ1 Compact. Dwie kolejne (poniżej), chociaż nie jest to pewne, mogą prezentować dwie różne wersje kolorystyczne (czarną i białą) modelu XZ1. Dokładne rozróżnienie nie wydaje się jednak w tej chwili najważniejsze.

Tak ma wyglądać jeden z nowych smartfonów Sony (Xperia XZ1?)
Tak ma wyglądać jeden z nowych smartfonów Sony (Xperia XZ1?)© Weibo

Fotki wskazują, że nowe urządzenia Sony będą bardzo podobne do dostępnych już na rynku Xperii. G8441 ma mieć ekran ze zredukowanymi bocznymi ramkami, jak Xperia XA czy XA1, a nowością wydaje się czytnik linii papilarnych na tylnym panelu. G8341 przypomina z kolei pierwszą Xperię XZ - niewidoczny wyłącznik może wskazywać na płaski przycisku z sensorem biometrycznym.

Co z modelem z bezramkowym ekranem Full Active Sharpa, który - według licznych plotek - w Berlinie pokazać ma Sony? No cóż, jeżeli takowy się pojawi to z pewnością nie będzie należał do linii XZ1 - modele te wciąż będą mieć dość duże ramki nad i pod ekranami.

Bezramkowy ekran Full Active firmy Japan Display
Bezramkowy ekran Full Active firmy Japan Display

Japończycy na targach IFA 2017 mogą zaprezentować też Xperię X1. Może to właśnie tym modelem firma będzie chciała wpasować się w ostatnie trendy na rynku mobilnym, ale nie jest to pewne. Na temat tego urządzenia wciąż brakuje konkretnych informacji.

Xperia XZ1 w bazie GFXBench

Coraz więcej wiemy natomiast o Xperii XZ1. Sprzęt niedawno pojawił się bowiem w bazie programu GFXBench, gdzie został odnaleziony przez serwis sumahoinfo.

Dostępne w bazie popularnego benchmarku dane potwierdzają, że XA1 będzie oparta na Snapdragonie 835, który współpracuje z 4 GB pamięci RAM. Finalna wersja smartfona - tak, jak i jego kompaktowy brat - ma działać na Androidzie 8.0, a nie wersji 7.1.1, na którą wskazywał Geekbench.

Sony Xperia XZ1 w bazie GFXBench
Sony Xperia XZ1 w bazie GFXBench© gfxbench

Małe wątpliwości może mieć w przypadku wielkości ekranu, gdyż benchmarki nie zawsze poprawnie zbierają informacje o przekątnych. 5,1-calowy panel FullHD wydaje się jednak pokrywać z plotkami, które mówią o ekranie z ok. 5,2-calową przekątną. Pozostała część specyfikacji, jak 64 GB pamięci wbudowanej, główny aparat 19 Mpix czy przednia kamerka 13 Mpix, jest więcej niż prawdopodobna.

Xperia XZ1 w bazie GFXBench pojawiła się nie tylko pod oznaczeniem G8341, ale również G8342. Można spodziewać się, że druga nazwa kodowa odnosi się do wariantu Dual SIM, który trafi do wolnej sprzedaży.

Wzmianki na temat dostępności Xperii XZ1 Compact
Wzmianki na temat dostępności Xperii XZ1 Compact© Esato

Co z dostępnością? Cóż, tego dokładnie nie wiadomo. Na forum Esato pojawiły się jednak wzmianki o jego mniejszej wersji. Xperia XZ1 Compact, która ma mieć bardzo podobną specyfikację, na rynek ma trafić w ciągu 10 dni od oficjalnej prezentacji (10 lub 11 września). Najprawdopodobniej chodzi jednak o pojawienie się smartfona w ofercie przedsprzedażowej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)