Nowy Exynos 5 Octa z potężną grafiką. Będzie sercem Galaxy Note'a 3?
W odpowiedzi na nowego Snapdragona 800 Samsung postanowił ulepszyć autorskiego Exynosa 5 Octa. Będzie to pierwszy na rynku układ z potężną grafiką Mali-T628, który ma pozostawić w tyle wszystkie dotychczasowe rozwiązania.
23.07.2013 | aktual.: 23.07.2013 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W odpowiedzi na nowego Snapdragona 800 Samsung postanowił ulepszyć autorskiego Exynosa 5 Octa. Będzie to pierwszy na rynku układ z potężną grafiką Mali-T628, który ma pozostawić w tyle wszystkie dotychczasowe rozwiązania.
Południowokoreański gigant już w zeszłym tygodniu zapowiedział kolejną wersję Exynosa 5 Octa. Ulepszony ośmiordzeniowy chipset zostanie pokazany po raz pierwszy na targach SIGGRAPH 2013. Samsung ujawnił, czego można się spodziewać po Exynosie o oznaczeniu 5420.
Dwa razy większa wydajność graficzna
Informowaliśmy już, że największą zmianą w stosunku do poprzednika (5410) jest zastosowanie nowego układu graficznego. Samsung na następcę sprawdzonego, ale już nieco leciwego PowerVR SGX544 MP3 wybrał potężny 6-rdzeniowy GPU Mali-T628.
O powrocie do grafik opracowanych przez ARM Holdings zdaniem Taehoon Kim z firmy Samsung Electronics (vice president of System LSI marketing) zadecydowała głównie świetna wydajność oraz dobra optymalizacja zapotrzebowania na energię.
Jak podaje Samsung, Mali-T628 ma zapewnić ponad dwa razy większą wydajność graficzną niż zastosowany w Exynosie 5410 GPU firmy Imagination Technologies. Standardowo już ma to umożliwić deweloperom tworzenie "jeszcze ładniejszych aplikacji, w tym gier z niedostępnymi do tej pory efektami graficznymi".
Jak nietrudno się domyślić, wykorzystanie potężnego Mali jest bezpośrednią odpowiedzią na nowe Andreno 330, które zastosowano w Snapdragonie 800. W dużej mierze to właśnie ulepszony GPU wpłynął na wzrost mocy względem poprzednich platform Qualcomma, więc Samsung postanowił pójść podobną drogą.
Jeszcze większe możliwości
Samsung zdecydował się również na pamięć LPDDR3 o taktowaniu 933 MHz, która pracuje w trybie dual-channel i osiąga przepustowość na poziomie 14,9 GB/s. Ma to zapewnić pełne wsparcie dla standardu WiFi Display w jakości Full HD. Będzie też wsparcie dla OpenGL ES 3.0 oraz frameworku Open CL 1.1.
Południowokoreański producent opracował również nową technologię MIC (Multiple Image Compression). Funkcja ta ma minimalizować pobór energii - szczególnie w urządzeniach o ekranach o wysokiej rozdzielczości - podczas przeglądania sieci czy multimediów (sytuacji, w których obraz jest często odświeżany).
Nowy Exynos 5 Octa będzie sercem Galaxy Note'a 3?
Zważywszy na dość późny start produkcji nowego Exynosa 5 Octa, nie będzie to jedyny procesor wykorzystany przy produkcji nadchodzącego phabletu. Podobnie jak w przypadku Galaxy S4 Samsung zapewne użyje również topowych układów Qualcomma, czyli Snapdragona 800. Gwarantuje on podobną moc obliczeniową i - co ważniejsze - nie będzie problemów z jego dostępnością. Potwierdzają to zresztą pojawiające się co pewien czas doniesienia o nowym Galaxy Note.