Nowy Samsung Exynos 5 w szczegółach

Nowy Samsung Exynos 5 w szczegółach

Samsung Exynos
Samsung Exynos
Mateusz Żołyniak
25.03.2012 15:00, aktualizacja: 25.03.2012 17:00

Na MWC 2012 Samsung zaprezentował nowe czterordzeniowe układy z linii Exynos. Parę dni temu w Sieci pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzących układów Samsung Exynos 5. Zapowiadają się one rewelacyjnie.

Na MWC 2012 Samsung zaprezentował nowe czterordzeniowe układy z linii Exynos. Parę dni temu w Sieci pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzących układów Samsung Exynos 5. Zapowiadają się one rewelacyjnie.

O nowych Exynosach z serii 5 pierwsze dane pojawiły się już w zeszłym roku, ale dopiero teraz serwis SemiAccurate przedstawił pierwsze szczegóły dotyczące nadchodzących układów. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami nowa wersja platformy Samsunga zostanie oparta na rdzeniach Cortex-A15. Będą one wykonane w technologii 32 nm i będą mogły pracować nawet z taktowaniem 2 GHz. Pierwszy z Exynosów 5 będzie jednostką dwurdzeniową wyposażona w układ graficzny Mali T-604, który może teoretycznie osiągnąć moc obliczeniową na poziomie 2,1 gigapiksela na sekundę.

Samsung Exynos 5 specyfikacja (fot. semiaccurate)
Samsung Exynos 5 specyfikacja (fot. semiaccurate)

Wydajność nowego czterordzeniowego GPU z Exynosa 5 jest więc porównywalna z układami PowerVR SGX544MP2 z TI OMAP5 (wykorzystuje również CPU Cortex-A15) czy SGX543MP2 z Apple A5, ale nie jest to jeszcze poziom PS Vita, które wykorzystuje SGX54xMP4 (wydajność na poziomie 4 gigapikseli na sekundę). Mali T-604 dodatkowo wspiera takie API, jak DirectX 11, OpenVG 1.1,OpenGL ES 1.1/2.0 czy OpenCL 1.1.

Pierwszy układ z serii 5 będzie platformą dwurdzeniową, a do masowej produkcji ma trafić na początku 2013 roku. Będzie to konkurencja dla TI OMAP5, którego prezentowałem jakiś czas temu i który na rynku pojawi się pod koniec tego roku.

Tym samym pewne jest, że nie trafi on do Galaxy S III. Plotki pojawiające się na ten temat można uznać już za nieaktualne, a nowy flagowy model na 99% będzie wykorzystywał czterordzeniową jednostkę Exynos 4412, którą oparto na rdzeniach Cortex-A9 o taktowaniu 1,5 GHz. Co ciekawe, Galaxy S III ma wspierać łączność LTE, a odpowiedni moduł będzie fabrycznie instalowany w topowych Exynosach. Dotyczy to zapewne również kolejnych układów Samsunga z serii 5.

Można się więc spodziewać, że Exynosy 5 trafią do topowych Androidów, np. Galaxy S 4, oraz high-endowych Galaxy Tabów. Układy znajdą zapewne zastosowanie również w tabletach z Windows 8, z którymi południowokoreański producent wiąże spore nadzieje. Ważne jest to, że Samsung dołączył właśnie do grona producentów układów ARM (Texas Instruments czy ST-Ericsson), który już teraz pracują nad pierwszymi układami z nowymi, bardziej wydajnymi rdzeniami Cortex-A15.

W przyszłości można również liczyć na czterordzeniowe Exynosy piątej serii, które będą wspierane nowszą grafiką Mali T-658 (10 razy bardziej wydajna niż Mali 400). Samsung postanowił trzymać się sztywno układów własnej produkcji. Dotyczy to zarówno procesorów, jak i GPU, dzięki czemu platformy Samsunga wspierają standardy ARM Artisan. Nie spodziewałbym się więc, że w najbliższej przyszłości producent zainteresuje się nowymi PowerVR-ami. Trochę szkoda, ponieważ zanosi się, że będą one mocniejsze od GPU Mali, ale z drugiej strony równie ważną kwestią jak wydajność jest optymalizacja.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)