Numer kierunkowy 12 - jakie to miasto?

Numer kierunkowy 12 - jakie to miasto?

Kierunkowy 12 - jakie to miasto?
Kierunkowy 12 - jakie to miasto?
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Michał Skorupka
16.10.2019 06:08, aktualizacja: 16.10.2019 08:16

Numer kierunkowy 12 - jakie to miasto? Dzięki numerowi kierunkowemu systemy telekomunikacyjne operatorów mogą kierować połączenia do właściwych rejonów Polski. Sprawdź jakie numery kierunkowe są przypisane do danych miast w naszym kraju.

Numer kierunkowy stosowany jest w telefonii stacjonarnej. Polska jest podzielona na 49 stref numeracyjnych. Każda strefa jest odzwierciedleniem dawnych 49 województw. Dzięki temu podziałowi łatwo zorientować się, w jakim rejonie naszego kraju znajduje się linia telefoniczna, a także abonent, do którego chcemy się dodzwonić.

Ta zasada dotyczy numerów stacjonarnych posiadających tradycyjne linie telefoniczne. Nie dotyczy to numerów, które są obsługiwane w technologii VoIP.

Numer kierunkowy 12 - jakie to miasto?

Dzięki numerowi kierunkowemu 12 dodzwonimy się do Krakowa i jego okolic. Kraków to drugie pod względem powierzchni i liczby mieszkańców miasto w Polsce, położone w południowej części kraju nad Wisłą, w województwie małopolskim.

Poniżej prezentujemy mapkę stref numeracyjnych w Polsce.

Mapa stref numeracyjnych w Polsce
Mapa stref numeracyjnych w Polsce© Materiały prasowe

Obszary zajmowane przez poszczególne strefy są zdefiniowane w PNK (plan numeracji krajowej) przez podanie listy gmin wchodzących w skład danej strefy numeracyjnej.

Wewnątrz każdej strefy numery są przydzielane poszczególnym operatorom przez Prezesa UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) w blokach po 1000 numerów o tych samych początkowych cyfrach ABSPQM.

Od 5 grudnia 2005 w Polsce działa zamknięty plan numeracji krajowej.

Oprócz wskaźników stref numeracyjnych (WSN) przydzielony został niegeograficzny wyróżnik sieci (WST) "39” dla usług wykorzystujących technologię IP (VoIP) oraz wyróżniki na potrzeby sieci telekomunikacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ("47”) i Ministerstwa Obrony Narodowej ("26”).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)