Nvidia Tegra 3 wkrótce z obsługą LTE?

Nvidia Tegra 3 wkrótce z obsługą LTE?

Tegra z LTE (fot. slashgear.com)
Tegra z LTE (fot. slashgear.com)
Tomasz Nowak
24.02.2012 15:40, aktualizacja: 24.02.2012 16:40

Nvidia od jakiegoś czasu mocno walczy o udziały w rynku mobilnym. Firma, która ostatnio promuje Tegrę 3, ogłosiła właśnie rozpoczęcie współpracy z dwoma producentami modułów 4G wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych - GCT Semiconductor i Renesas Mobile. Czego możemy oczekiwać po tej współpracy?

Już jakiś czas temu Mateusz informował, że Nvidia w nowych układach Tegra chce zintegrować moduły 3G i 4G. W tym celu w zeszłym roku wykupiono firmę Icera, która zajmuje się produkcją modułów łączności komórkowej. Pierwszy przykład wykorzystania układów pokazano w smartfonie ZTE Mimosa X z Tegrą 2 z wbudowanym chipem HSPA+ Nvidia Icera 450. Zgodnie z planem firma chce przygotowywać układy z wbudowanymi modułami 4G LTE, które będą dostarczane przez wspomnianych GCT Semiconductor i Renesas Mobile.

Co to oznacza dla producentów telefonów? Wbudowanie modułu LTE w Tegrę znacząco skróci czas produkcji urządzenia. Dzięki temu trafi ono na rynek dużo szybciej niż obecnie. Dlaczego? Dziś jeśli firma chce wyprodukować urządzenie z Tegrą 3, musi kupić kilka podzespołów, w tym platformę z procesorem Nvidii i chip z LTE. Dzięki procesorowi z LTE w jednym chipie producentom odpada jeden zakup, a czas składania znacznie się skraca.

Uważam, że to dobre posunięcie, a chipsety Nvidii z pewnością szybko staną się bardziej konkurencyjne dla rozwiązań największego rywala - Qualcomma. W Snapdragonach bowiem firma integruje wszystkie moduły łączności własnej produkcji (np. GPS/GLONASS, 3G/4G, WiFi czy NFC), a układ jako całość trafia do producentów smartfonów. Nvidia (a także Samsung, który ma własne chipy łączności 3G/4G) planuje tworzenie podobnych rozwiązań do Snapdragonów, co z pewnością powinno się przełożyć na nieco niższy koszt urządzeń z Tegrą 3.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawią się pierwsze Tegry 3 z wbudowanymi modułami 4G. Na razie użytkownicy muszą się zadowolić Tegrą 2 z nowym modułem HSPA+ Icera 450, który pojawi się także w Project Kal-El.

Źródło: Slashgear

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)