Obniżki stawek SMS: UKE jest za, operatorzy przeciw

Obniżki stawek SMS: UKE jest za, operatorzy przeciw

uke - obniżki stawek sms
uke - obniżki stawek sms
Kira Czarczyńska
18.10.2010 20:00, aktualizacja: 18.10.2010 22:00

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził konsultacje na temat nowej propozycji, której najważniejszym elementem ma być nałożenie na operatorów obowiązku polegającego na ograniczeniu maksymalnej stawki za dostarczenie SMS do innych sieci. UKE uważa to za dobry pomysł. Operatorzy - niekoniecznie...

Obecnie stawka ta wynosi ok. 0,15 zł netto. Zdaniem Urzędu Komunikacji Elektronicznej maksymalnie kwota ta powinna kształtować się na poziomie 0,05 zł netto.

Główni gracze komórkowi przekonują jednak, że taka zmiana nie będzie korzystna dla naszego rynku. Jedynie Play ustosunkował się pozytywnie do propozycji.

Era wskazuje, że stawka i tak jest niska

Komentując sytuację, spółka stwierdza, że prezes UKE nie przedstawił uzasadnienia dokonania modyfikacji w zakresie stawek SMS. Zdaniem operatora obecne stawki na poziomie 0,15 zł są jednymi z niższych stawek za zakańczanie wiadomości SMS w Unii Europejskiej.

Orange liczy straty

Zdaniem pomarańczowego operatora nowe regulacje nie przyniosą korzyści konsumentom. Ceny i tak są niskie, a spadek stawek hurtowych może spowodować wręcz ich zamrożenie. Operatorzy poniosą dotkliwe straty, które w szerszej perspektywie mogą zablokować inwestycje, co również nie wyjdzie na dobre klientom.

Plus nie widzi korzyści dla abonentów

Sieć Plus uważa, że planowana regulacja nie przyniesie korzyści konsumentom - wątpliwe jest, żeby wprowadzenie regulacji hurtowych stawek za zakańczanie SMS w sieciach operatorów miało przełożenie na stawki detaliczne oferowane konsumentom.

Play się wyłamuje

Fioletowy operator przeważnie lubi wyróżniać się na tle pozostałych sieci - nie inaczej jest tym razem. Według Play obecnie przyjęte stawki obowiązują od przełomu roku 2001/2002 i zostały ustalone według ówczesnych stawek europejskich. Od tego czasu nic się praktycznie nie zmieniło, pora więc już na nowe regulacje. Inaczej, jak wskazuje sieć, może dojść do absurdalnej sytuacji - w której stawka za minutę rozmowy będzie równa lub nawet niższa od stawek za zakańczanie wiadomości SMS.

Inni raczej za

Cyfrowy Polsat, Mobyland i Aero2 odnoszą się do planów UKE raczej pozytywnie. Nic jednak dziwnego, bo nowe regulacje niewątpliwie ułatwiają działalność nowym graczom rynkowym, podczas gdy dotychczasowy stan jest na rękę bardziej "starym" operatorom.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)