Oficjalna aplikacja ChatGPT już do pobrania w Polsce! Sprawdzamy, co potrafi

Apka ChatGPT została udostępniona Polakom szybciej niż obiecywano. Na razie tylko na iOS, ale wersja na Androida ma się pojawić "wkrótce".

ChatGPT już do pobrania na smartfony
ChatGPT już do pobrania na smartfony
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski

26.05.2023 | aktual.: 29.05.2023 14:45

Szybko poszło. Kilka dni temu oficjalna aplikacja ChatGPT na iOS zadebiutowała tydzień temu w USA wraz z obietnicą, że lista krajów zostanie rozszerzona w ciągu kilku tygodni. Tymczasem minął raptem tydzień, a program zawitał do polskiego App Store'a.

Biorąc pod uwagę, że ChatGPT to najszybciej rosnąca usługa w historii ludzkości, na oficjalną apkę czekały zapewne miliony osób. Dość zresztą wspomnieć, że program błyskawicznie wskoczył w Polsce na szczyt listy najpopularniejszych programów w kategorii Produktywność, wyprzedzając tym samym Gmaila czy mObywatela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak działa oficjalna aplikacja ChatGPT na iPhone'a. Ma jedną funkcję, której nie znajdziesz w przeglądarce

Nie będę ściemniał, że aplikacja wnosi korzystanie z ChatGPT na zupełnie inny poziom. OpenAI po prostu przeniosło kluczowe funkcje z wersji przeglądarkowej, ubrało je w trochę schludniejszy interfejs i zamknęło w apce do umieszczenia na pulpicie. Przy czym odnośnik do strony internetowej także da się umieścić na pulpicie.

ChatGPT jako strona internetowa i aplikacja
ChatGPT jako strona internetowa i aplikacja© Licencjodawca

Niektórych przekonać może to, że aplikacja dostosowuje się jasnego/ciemnego motywu systemu, podczas gdy wersja przeglądarkowa jest po prostu szara.

Interfejs aplikacji ChatGPT dostępny jest w dwóch wersjach
Interfejs aplikacji ChatGPT dostępny jest w dwóch wersjach© Licencjodawca

Główną przewagą aplikacji nad stroną internetową jest to, że apka została zintegrowana z mechanizmem rozpoznawania mowy. OpenAI zastosowało autorski silnik Whisper, który działa, hmm, lepiej niż to konieczne.

Whisper nie tylko w większości przypadków bezbłędnie zamienia mowę na tekst, ale i automatycznie uzupełnia komendy o znaki interpunkcyjne, w tym znaki zapytania. Mało który mechanizm rozpoznawania mowy to potrafi, a akurat w tym konkretnym przypadku nie jest to nawet konieczne, bo przecież ChatGPT reaguje na pytania i polecenia pozbawione interpunkcji.

I jasne, na stronie także można użyć mechanizmu rozpoznawania mowy wbudowanego w klawiaturę, ale - no właśnie - wymaga on wcześniejszego rozwinięcia klawiatury. Aplikacja ChatGPT oszczędza to jedno dodatkowe kliknięcie, więc jest po prostu trochę wygodniej.

Szkoda tylko, że ta głosowa komunikacja przebiega jednostronnie. Apka ChatGPT rozpoznaje mowę, ale już sama odpowiada jedynie głosowo. Inny minus? Brak jakiegokolwiek widżetu, który mógłby uczynić korzystanie z usługi jeszcze wygodniejszym.

Aplikacja ChatGPT na iOS
Aplikacja ChatGPT na iOS© Licencjodawca

OpenAI nie zapomniało także o synchronizacji historii czatów między urządzeniami i ewidentnie chciało, by aplikacja ChatGPT była nie tylko efektywna, ale i efektowna. Generowaniu odpowiedzi towarzyszą delikatne wibracje, które - jak mniemam - mają symulować wstukiwanie tekstu przez komputer. Całkiem przyjemny efekt, ale jeśli ktoś nie chce niepotrzebnie drenować baterii, można go wyłączyć w ustawieniach.

Czy zatem warto korzystać z apki zamiast wersji przeglądarkowej? Jasne! Pozostaje tylko czekać, aż OpenAI wypuści wersję na Androida, by z programu mógł korzystać każdy.

P.S. Plusem aplikacji ChatGPT jest też to, że nie wymaga co kilka użyć ponownego logowania, co na stronie internetowej zdarza się często.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

iphoneaplikacjeapple
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)