OnePlus 8 Pro niczym rentgen. Pozwoli prześwietlić niektóre obiekty

OnePlus 8 Pro niczym rentgen. Pozwoli prześwietlić niektóre obiekty

OnePlus 8 Pro niczym rentgen. Pozwoli prześwietlić niektóre obiekty
Źródło zdjęć: © Suikerspin_Ei / Reddit
Patryk Korzeniecki
14.05.2020 11:19, aktualizacja: 14.05.2020 13:19

Nowy OnePlus robi nie tylko tradycyjne zdjęcia. Okazuje się, że potrafi wyłapać nie tylko światło widzialne. Możliwości aparatu pozwalają zobaczyć to, czego nie widzą ludzkie oczy.

OnePlus 8 Pro został wyposażony w poczwórny aparat z sensorem głębi 5 MP. Na ogół służy do wspomagania algorytmów przy rozmywaniu tła, jednak na tym nie kończy się jego potencjał.

OnePlus 8 Pro potrafi wniknąć przez niektóre materiały

Użytkownicy Reddita zauważyli, że dodatkowy sensor po przełączeniu w tryb Photochrom działa podobnie jak rentgen. Po nakierowaniu na niektóre obiekty aparat potrafi pokazać, co jest pod obudową. Efekt wygląda niesamowicie.

OnePlus 8 Pro potrafi zajrzeć m.in. we wnętrze pilotów do telewizorów, obudowy Apple TV czy klawiatur. Aparat widzi też przez wino czy colę znajdującą się w szklanej butelce.

Jak to wszystko możliwe?

Magia podczerwieni, czyli prześwietlanie bez promieni X

Aparaty (zarówno w smartfonach, jak i w pełnowymiarowych aparatach) są zaprojektowane tak, aby redukować ilość niepożądanego światła podczerwonego docierającego do sensora. To światło i tak nie jest widziane przez ludzkie oczy.

Chiński producent poszedł inną drogą. Filtr koloru zainstalowany w OnePlusie 8 Pro wyłapuje promienie IR niż zwykłe matryce. Tylko co ma to wspólnego podczerwień z przenikaniem przez obiekty?

412215374416314924
© neowin.net

Podczerwień to fale o długości powyżej 700 nanometrów, a dłuższe fale łatwiej przechodzą przez obiekty. Ludzkie oko ich nie widzi, ale widzą je za to matryce światłoczułe. Wystarczy, że jakiś pigment w materiale przepuszcza to promieniowanie, żeby na zdjęciach zrobionych w podczerwieni wyglądał na przezroczysty.

412215374416445996
© RevAtlas / YouTube

W fotografii jest to na ogół problem, ponieważ promienie podczerwone przekłamują kolory na zdjęciach. Istnieje jednak pewien rodzaj zdjęć, który wykorzystuje te przekłamania w celach artystycznych. Wymaga jednak dedykowanego sprzętu.

[b]Fotografia podczerwona[/b] to zupełnie inna dziedzina fotografii niż ta konwencjonalna. Wielu fotografów wykorzystuje ją w celach artystycznych - sfotografowane w ten sposób zielenie nabierają bardzo jasnych tonów, a niebo zyskuje dramatyzm. Cała scena mieni się w kolorach magenty, różu i fioletu - to naprawdę zjawiskowe estetycznie zdjęcia. By osiągnąć ten efekt współcześnie stosuje się specjalne filtry IR lub przerabia matryce w aparatach cyfrowych.
Zdjęcie w trybie Photochrome z OnePlusa 8 Pro
Zdjęcie w trybie Photochrome z OnePlusa 8 Pro© RevAtlas / YouTube
Podczerwień w fotografii była wykorzystywana już w czasach filmów światłoczułych. Takie materiały były wykorzystywane m.in. do fotografowania terenu z lotu ptaka w celach rozpoznawczych. Konieczne było zastosowanie nie tylko specjalnego negatywu, ale również filtra, który przepuszczał odpowiednią długość fal z pasma światła widzialnego.

OnePlus 8 Pro pokazał, że aparaty mobilne mają jeszcze niewykorzystany potencjał. Może producenci w przyszłości będą chwalić się, że ich telefony potrafią przenikać do wnętrza przedmiotów?

Mam nadzieję, że mobilne zdjęcia w podczerwieni się spopularyzują i pozwolą każdemu uchwycić świat w (dosłownie) nowych barwach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)