Nowy lider rynku smartfonów premium w Indiach. Wyprzedził Samsunga i Apple'a

Nowy lider rynku smartfonów premium w Indiach. Wyprzedził Samsunga i Apple'a

OnePlus 6T McLaren Edition
OnePlus 6T McLaren Edition
Mateusz Żołyniak
31.01.2019 16:48, aktualizacja: 31.01.2019 17:48

W Indiach sprzedają się głównie tańsze urządzenia, ale na tamtejszym rynku z roku na rok rośnie segment smartfonów premium. Pozycję jego lidera utrzymuje obecnie OnePlus, który chwaląc się osiągnięciem nie zapomniał odnieść się do rywala z Cupertino.

OnePlus radzi sobie świetnie w Indiach

Firma Counterpoint Research przygotowała interesujący raport dotyczący rynku smartfonów z półki premium w Indiach, a więc modeli wycenianych na więcej niż 30 000 rupii (ok. 1570 zł). Okazuje się, że Hindusi z roku na rok kupują coraz więcej droższych smartfonów (wzrost o 8 proc.), a aż 92 proc. tego segmentu należy do trzech graczy.

Należą do nich Apple i Samsung, ale ostatnią firmą nie jest Huawei, Xiaomi czy Motorola, a OnePlus. To mała marka z Państwa Środka lideruje w segmencie droższych smartfonów w Indiach już od drugiego kwartału 2018 roku, a w czwartym kwartale zagarnęła dla siebie aż 36 proc. tego ryku.

Przedstawiciele indyjskiego oddziału OnePlusa dane firmy Counterpoint Research skomentowali na Twitterze hasłem "iDare you" (z ang. wyzywam cię) oraz grafiką, na której pytają Siri o to "jaki jest najpopularniejszy smartfon premium w Indiach".

Analitycy wskazują, że w 2018 roku urządzenia firmy z Państwa Środka były tymi najchętniej kupowanymi, ale to Samsung dostarczył na rynek nieco więcej urządzeń, wyprzedzając OnePlusa o punkt procentowy. Apple wyraźnie odstaje od dwójki liderów z udziałem na poziomie 24 proc.

Udziały w rynku smartfonów premium w Indiach w 2018 roku (ilość dostarczonych na rynek urządzeń)
Udziały w rynku smartfonów premium w Indiach w 2018 roku (ilość dostarczonych na rynek urządzeń)© Counterpoint Research

OnePlus jest nie pierwszą - i z pewnością nie ostatnią - firmą, która w materiałach promocyjnych uderza w giganta z Cupertino. Zagrywki tego typu nie każdemu muszą się podobać, ale nie da się ukryć, że Chińczycy mają sporo powodów do zadowolenia.

Wiele firm mogłoby brać przykład z OnePlusa

Do niedawna mało kto spodziewałby się, że młody producent, w którego ofercie można znaleźć tylko jedno urządzenie, będzie w stanie nie tylko nawiązać walkę ze znanymi producentami, ale i ich wyprzedzić w ważnym segmencie jednego z największych rynków na świecie.

Najpopularniejsze smartfony z segmentu premium w Indiach w 2018 roku
Najpopularniejsze smartfony z segmentu premium w Indiach w 2018 roku© Counterpoint Research

Sukces firmy potwierdza fakt, że najbardziej popularnymi modelami premium w 2018 roku w Indiach były OnePlus 6 (udział w segmencie na poziomie 15 proc.) oraz OnePlus 6T (10 proc.), a żaden z nich nie był dostępny w sprzedaży jedynie przez kilka miesięcy. Samsung Galaxy S9+, który do sprzedaży trafił wcześniej, zajął dopiero trzecie miejsce.

Kluczem do sukcesu OnePlusa jest oczywiście stosunkowo niska wycena topowych smartfonów. Urządzenia te nie są bardzo tanie, a do tego co roku odrobinę drożeją, ale pozostają wyraźnie tańsze niż flagowe produkty Samsunga, Apple'a czy Huaweia. Szczególnie, że modele gigantów z roku na rok drożeją jeszcze bardziej, co tylko podkreśla różnicę.

Udziały Apple'a, OnePlusa i Samsunga w rynku smartfonów premium w Indiach w czwartym kwartale 2018 roku
Udziały Apple'a, OnePlusa i Samsunga w rynku smartfonów premium w Indiach w czwartym kwartale 2018 roku© Counterpoint Research

Samsung na ważnym indyjskim rynku walczyć che póki co produktami z wyższej średniej półki cenowej jak Galaxy A9, który ma kusić poczwórnym aparatem. Lepsze efekty przyniosłoby jednak po prostu bardziej rozsądne wycenianie topowych urządzeń. Szczególnie, że ostatnie produkty z linii Galaxy S nie zostawiają konkurentów daleko w tyle.

Może producenci w 2019 roku nie będą aż tak mocno przesadzać z cenami flagowców. Nadzieję na to dają doniesienia na temat zmiany w polityce cenowej Apple'a na rynkach zagranicznych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)