Orange Polska wprowadza eSIM. Oto, co trzeba wiedzieć na jego temat

Orange Polska wprowadza karty eSIM, więc czas standardowych SIM-ów może powoli się kończyć
Orange Polska wprowadza karty eSIM, więc czas standardowych SIM-ów może powoli się kończyć
Mateusz Żołyniak

12.12.2018 14:08, aktual.: 12.12.2018 15:08

Pomarańczowy operator jako pierwsza sieć w Polsce wprowadza obsługę kart eSIM. Co trzeba wiedzieć na temat implementacji standardu w ofercie Orange Polska oraz samych wbudowanych kartach SIM?

Karty eSIM w ofercie Orange Polska

Wojtek Jabczyński zaraz po prezentacji nowych iPhone'ów zapowiedział, że Orange Polska w 2018 roku wprowadzi obsługę kart eSIM. Pomarańczowy operator dotrzymał słowa.

Jean-François Fallacher:

Orange Polska proponuje klientom najnowsze innowacje technologiczne. Cieszę się, że jako pierwszy polski operator możemy zaproponować korzystanie z eSIM, czyli wirtualnej karty SIM. Od dziś to rozwiązanie jest dostępne w wybranych modelach smartfonów, ale przygotowujemy się do wdrożenia eSIM na kolejnych urządzeniach.

Użytkownicy od 12 grudnia 2018 roku w Orange Polska mogą korzystać z obsługi wbudowanych kart SIM. Oferta początkowo skierowana jest do użytkowników smartfonów, a konkretnie - trzech smartfonów Apple'a:

Operator już teraz zapowiada jednak, że na początku 2019 roku dodana ma być obsługa eSIM-ów w inteligentnych zegarkach, a nieco później w innych urządzeniach mobilnych (m.in. tabletach).

Czym w ogóle są karty eSIM?

eSIM (Embedded SIM) najprościej określić jako "wbudowana karta SIM". Oznacza to, że użytkownicy nie muszą umieszczać nośnika z czipem w telefonie, ponieważ jest on już wbudowany w jego płytę główną. Kluczowe jest to, że eSIM nie jest przypisany do żadnego operatora.

Od lewej: miniSIM, microSIM, nonoSIM i eSIM
Od lewej: miniSIM, microSIM, nonoSIM i eSIM© deutschetelekom

Rozwiązanie umożliwia korzystanie z wielu różnych ofert (oczywiście, o ile dana sieć wspiera nowy standard), ponieważ dane pobierane są chmury dla danego dostawcy usługi. Daje to wiele korzyści, w tym m.in.:

  • większa swoboda w korzystaniu z różnych ofert - użytkownik nie jest przywiązany do nośników, które można zgubić, a zmiana oferty wiąże się po prostu z pobraniem profilu innej sieci z chmury (nie trzeba czekać na karty czy w ogóle wybierać się do salonu);
  • większe bezpieczeństwo - osoby, w które ręce wpadnie cudzy telefon, nie będą mogły wyrzucić karty SIM, a następnie zastąpić jej własną, ponieważ zmiana oferty wymaga autoryzacji.

eSIM-y to szalenie wygodne rozwiązanie, które daje użytkownikom sporo korzyści w stosunku do tradycyjnych SIM-ów, o czym więcej dowiecie się z wpisu dotyczącego samej technologii.

Jak wygląda konfiguracja eSIM w Orange Polska?

Pora przyjrzeć się temu jak wygląda oferta Orange dotyczące eSIM-ów. Opcja korzystania z wbudowanych kart dostępna jest dla wszystkich ofert - od taryf abonamentowych przez MIX-y po opcję na kartę. Dotyczy to tak klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

eSIM w Orange Polska dostępne dla Apple iPhone XS, XS Max i XR
eSIM w Orange Polska dostępne dla Apple iPhone XS, XS Max i XR

Konfiguracja wbudowanej karty eSIM jest bardzo prosta. W przypadku iPhone'ów należy:

  • wejść w ustawienia systemowe;
  • odszukać zakładkę \Sieć komórkowa;
  • wybrać opcję \Dodaj plan sieci komórkowej;
  • zeskanować otrzymany od Orange kod QR;
  • poczekać na pobranie danych na kartę eSIM.

Restart urządzenia nie jest wymagany, a po zapisaniu danych użytkownik może korzystać z połączeń głosowych, wiadomości SMS/MMS i internetu mobilnego jak na sprzęcie ze zwykłą kartą SIM.

Opcja Dual SIM w nowych iPhone'ach

Korzystając z powyższej instrukcji na nowych smartfonach Apple'a można dodać obsługę drugiej karty SIM. Ta wbudowana zarezerwowana będzie na ofertę Orange, ale można dodać do tego tradycyjną kartę nanoSIM z innej sieci. Należy jednak pamiętać, że do obsługi Dual SIM wymagany jest system iOS w wersji 12.1.1.

Jak wymienić kartę eSIM w Orange Polska?

Wbudowana karta SIM w danej chwili może być przypisana tylko do jednej taryfy. Dodatkowo, wymieniając smartfon trzeba najpierw deatywować eSIM-a na starym telefonie, by móc skonfigurować ofertę na nowym.

Klienci Orange Polska mogą za darmo wymienić tradycyjne karty na eSIM
Klienci Orange Polska mogą za darmo wymienić tradycyjne karty na eSIM

Zmiana standardowych kart na eSIM-y jest bardzo prosta. W Orange Polska odbywa się to w ramach promocji "Wymiana na kartę eSIM", z której można skorzystać:

  • w serwisie Mój Orange (www.orange.pl/mojorange) - w zakładce \Umowa, urządzenia i usługi dodatkowe\ należy odszukać i wybrać opcję \Wymiań kartę;
  • w punkcie sprzedaży Orange - użytkownik otrzymać ma wiadomość email, ale może dostać kod QR dla karty eSIM na miejscu i od razu go zeskanować;
  • po kontakcie telefoniczny z obsługą (numer *100) - kod QR przesłany ma być na podany przez klienta adres email (po weryfikacji danych).

Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które przenoszą numer do Orange lub podpisują nowe umowy, a chcą korzystać z eSIM-ów. W tym wypadku kod QR dostarczany ma być wraz z nową umową na usługi telekomunikacyjne.

Ile kosztuje wymiana karty eSIM w Orange Polska?

W przypadku wymiany głównej karty SIM na eSIM sprawa jest prosta - jest ona darmowa do 5 razy w każdym okresie rozliczeniowym (lub miesiącu w ofertach na kartę). Oznacza to, że klienci Orange mogą kilkukrotnie zmieniać karty eSIM między urządzeniami w danym miesiącu, co jest wygodne np. w przypadku awarii głównego smartfonu.

Operator nie będzie też pobierał opłat za przypadkowe usunięcie karty i jej ponowną konfigurację. Jeżeli zdarzy się to jednak więcej niż pięć razy w okresie rozliczeniowym to każde kolejne dodanie karty kosztuje 25 zł.

Co z innymi urządzeniami z wbudowaną kartą eSIM?

Już teraz na rynku dostępne są choćby Pixele Google'a, które obsługują technologię eSIM, ale Orange Polska póki przygotował ofertę pod iPhone'y. W 2019 roku ma się to jednak zmienić, a firma ma rozszerzać dostępność standardu na kolejne urządzenia.

Tych powinno przybywać, ponieważ sam gigant z Mountain View zabrał się za promowanie eSIM-ów. Na efekty jego starań będzie jednak trzeba chwilę poczekać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)