Patenty HP i Palma w rękach Qualcomma. Czy firma zacznie robić smartfony?

Patenty HP i Palma w rękach Qualcomma. Czy firma zacznie robić smartfony?
24.01.2014 12:58
Palm Pre
Palm Pre
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Qualcomm wykupił właśnie od firmy Hewlett-Packard całą gamę patentów, w tym rozwiązania dotyczące telefonów Palma, iPAQ czy Bitfone. Czy to oznacza, że gigant na rynku mobilnych procesorów zacznie produkować własne smartfony?

Qualcomm poinformował o przejęciu od HP patentów dotyczących urządzeń i systemów mobilnych takich firm, jak Palm, iPAQ czy Bitfone. Twórca układów i rozwiązań komunikacyjnych kupił łącznie 1400 opatentowanych w Stanach Zjednoczonych rozwiązań i 1000 patentów obowiązujących poza granicami USA. Do czego ma zamiar je wykorzystać?

Część patentów dotyczy "fundamentalnych rozwiązań w mobilnych systemach operacyjnych". Od razu pojawiły się więc głosy, że Qualcomm zamierza przygotować autorskiego smartfona. Zwłaszcza że już kiedyś opracował własny telefon - model pdQ 800, który potem został przejęty przez Kyocerę.

Qualcomm pdQ 800
Źródło zdjęć: © Kyocera
Qualcomm pdQ 800

Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, szczególnie jeśli spojrzeć na przychód producenta. Główna jego część pochodzi z licencjonowania patentów, a nie sprzedawania procesorów czy modułów łączności. W pewnym sensie potwierdza to również notka prasowa wydana przez Qualcomma. Znajduje się w niej informacja, że kupione od HP patenty "pozwolą firmie zwiększyć wartość obecnych i nowych licencji".

Wśród 1400 patentów jest wiele najróżniejszych rozwiązań: od stosowanych w pierwszych smartfonach z PalmOS i opartych na mobilnym Windowsie urządzeniach iPAQ (opracowane przez Compaqa, który w 2002 roku połączył się z HP), przez rozwiązania software'owe Bitfone (głównie do zarządzania danymi), aż po nowinki wprowadzane wraz z webOS i modelami Pre.

Część z nich może zostać wykorzystana przez Qualcomma do udoskonalenia jego autorskich standardów (np. ładowarek bezprzewodowych WiPower) i przygotowania nowych referencyjnych urządzeń, takich jak np. inteligentne zegarki. Kto wie, może wkrótce różni producenci będą mogli tworzyć urządzenia podobne do Qualcomm Toq z ekranami Mirasol, indukcyjnymi ładowarkami i lepszą integracją ze sprzętem opartym na chipsetach Qualcomma.

Ładowarka bezprzewodowa do Qualcomm Toq
Ładowarka bezprzewodowa do Qualcomm Toq

Nie zdziwiłbym się, gdyby rozwiązania wykupione od HP posłużyły do opracowania dodatków do chipsetów firmy. Amerykanie wprowadzają obecnie do Snapdragonów mnóstwo funkcji (zarówno sprzętowych, jak i programowych), które mają jeszcze bardziej zachęcić producentów smartfonów do stosowania ich układów. Rozwiązania Palma mogą zapewnić lepsze wsparcie dla aplikacji webowych (HTML). Być może Qualcomm przygotuje nawet API, które pozwoli na sprzętowe wsparcie (poprzez odpowiedni chip/rdzeń w Snapdragonach) interakcji między aplikacjami, na wzór tego z webOS (po otrzymaniu danych przez jeden program inne były automatycznie aktualizowane).

Jest jeszcze kwestia użycia webOS w telewizorach LG. Jasne jest, że dla południowokoreańskiej firmy niewiele się zmieni w kwestii licencjonowania systemu na rzecz Smart TV (LG będzie płacić po prostu innej firmie). Przejęcie systemu przez Qualcomma może znacznie przyspieszyć rozwój platformy. Może dzięki temu pojawi się ona także na telewizorach innych firm. Poza tym jeżeli będzie dobrze zoptymalizowana pod kątem Snapdragonów, te również będą częściej wykorzystywane w Smart TV. Raczej nie ma szans, aby użył jej Samsung, ale TCL już jak najbardziej.

Telewizor LG z webOS
Telewizor LG z webOS

Pewne jest, że duża liczba przejętych od HP patentów daje Qualcommowi wiele możliwości. Amerykanie mają nie tylko nowości do licencjonowania, ale również mogą wykorzystać je do udoskonalania obecnie rozwijanych technologii.

Ta transakcja jest zaskakująca. Przedstawiciele HP zapowiadają w końcu, że smartfony mają zajmować ważne miejsce w ich portfolio. Nie tak dawno pisałem o dwóch pierwszych phabletach z serii Slate VoiceTab, które mają umożliwiać prowadzenie rozmów. Sprzedaż rozwiązań mobilnych wydaje się dziwna, skoro Hewlett-Packard będzie wytwarzał smartfony. Zapewne jednak firma dogadała się z Qualcommem w tej kwestii.

Źródło: Qualcomm

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)