Perseidy 2022. Jak zrobić im dobre zdjęcie smartfonem?

Perseidy są zjawiskiem, które chętnie podziwiamy. Właśnie trwa okres, w którym możemy przyglądać się spadającym gwiazdom. Niebawem czeka nas noc spadających gwiazd. Jak przygotować się na ten wieczór i jak zrobić dobre zdjęcia temu zjawisku?

Perseidy. Jak zrobić im dobre zdjęcie smartfonem?
Perseidy. Jak zrobić im dobre zdjęcie smartfonem?
Źródło zdjęć: © Unsplash

10.08.2022 15:57

Noc spadających gwiazd przed nami. Perseidy w 2022 roku możemy obserwować od 17 lipca do 24 sierpnia, ale dopiero niebawem czeka nas prawdziwy szczyt, jeśli chodzi o liczbę zjawisk możliwych do zaobserwowania na niebie. Perseidy co roku wywołują spore zainteresowanie, nie tylko wśród fanów astronomii, ale także wśród ludzi, którzy po prostu chcą spojrzeć na niezwykłe zjawisko na niebie.

Spadające gwiazdy prezentują się niezwykle zjawiskowo. Obserwacja nocnego nieba przecinanego tymi kosmicznymi odłamkami to nie lada przeżycie. Niektórzy z nas chcą je utrwalić na fotografiach. Aby zdjęcia wyszły możliwie dobrze, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się. Bez obaw, niemal każdy smartfon poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Perseidy 2022. Kiedy wypada noc spadających gwiazd?

W tym roku noc spadających gwiazd przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Jest to czas, w którym najlepiej obserwować Perseidy. Będą one pojawiać się często, w liczbie nawet 100 zjawisk na godzinę. Niestety obserwacja może być utrudniona ze względu na pełnię Księżyca. Ta wypada właśnie 12 sierpnia.

Perseidy 2022 - jak zrobić zdjęcie spadających gwiazd?

Aby wykonać dobre zdjęcie spadających gwiazd, warto przede wszystkim znaleźć dobre miejsce. Tu zasada jest prosta - im dalej od źródeł sztucznego światła, tym lepiej. Trudno będzie zaobserwować jakiekolwiek zjawisko, patrząc w niebo z rozświetlonego centrum miasta. Na ten wieczór dobrze byłoby wybrać się w miejsce, w którym w okolicy nie uświadczymy żadnej lampy.

Przy fotografowaniu Perseidów warto korzystać z najjaśniejszego obiektywu, który mamy do dyspozycji w smartfonie - przeważnie jest to główny obiektyw z największym otworem względnym przysłony, czyli najniższą wartością liczbową (np. f/1.8). Obiektywy szerokokątne są zazwyczaj ciemniejsze, więc trzeba uważać na korzystanie z nich. Łatwo wpaść w pułapkę, chcąc zrobić zdjęcie jak największej powierzchni nieba i ze zdjęć Perseidów nici.

Po wybraniu jasnego obiektywu warto włączyć w aparacie tryb manualny (lub "Pro") i ustawić czułość ISO na wysoką wartość, umożliwiającą zrobić zdjęcie sensownej jakości - np. ISO 1600. Wyższe wartości mogą sprawić, że zdjęcie będzie zbyt zaszumione i nie będzie nic widać.

Oprócz tego warto przyjrzeć się czasowi naświetlania - przy korzystaniu z głównego obiektywu, ustawienie go na przedział 15-30 sekund powinno być wystarczające, by już ujrzeć w miarę zadowalające efekty. Dłuższe czasy mogą sprawić, że wszystkie ciała niebieskie będą rozmyte.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)