Piekło zamarzło. 5G Plusa działa już na iPhone'ach

Piekło zamarzło. 5G Plusa działa już na iPhone'ach

Piekło zamarzło. 5G Plusa działa już na iPhone'ach
Miron Nurski
15.03.2022 12:54, aktualizacja: 15.03.2022 17:08

Aktualizacja iOS 15.4 - oprócz Face ID działającego w maseczkach - przyniosła jeszcze jedną wyczekiwaną od dawna zmianę. Z 5G na iPhone'ach mogą już korzystać użytkownicy wszystkich operatorów w Polsce.

Dotychczas na brak 5G narzekali korzystający z iPhone'ów użytkownicy sieci Plus. Ta słynie z ekstremalnie ograniczonej współpracy z Apple'em, co przejawia się poślizgiem w implementacji wielu nowoczesnych usług. Przed 5G, głośno było choćby o niedziałającym na iPhone'ach VoLTE.

Oprogramowanie iOS 15.4 przyniosło jednak wsparcie dla 5G Plusa. Z sieci nowej generacji mogą korzystać użytkownicy iPhone'ów z linii 12, 13 oraz nowego iPhone'a SE.

5G Plusa na iPhone'ach: czemu trwało to tak długo?

O sprawie zrobiło się głośno w styczniu tego roku, gdy poseł Michał Gramatyka skierował pismo do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zarzucając sieci Plus "blokowanie" 5G na smartfonach Apple'a.

Operator wydał wówczas jedynie lakoniczne oświadczenie, w którym zapewnił, że "Plus nie blokuje telefonów od jakiegokolwiek producenta".

No i faktycznie wiele wskazuje na to, że nie była to nie tyle świadoma blokada technologii, co raczej brak jej aktywacji. Warunki współpracy z Apple'em nie są jawne, ale można się domyślać, że firma wymaga uiszczenia jakiejś opłaty licencyjnej lub/i spełnienia innych warunków, na które Plus z jakiegoś powodu nie chciał się zgodzić.

Plus nawiązuje pełną współpracę z Apple'em?

Przemysław Pająk ze Spider's Web twierdzi, że aktywacja 5G Plusa na iPhone'ach jest początkiem większej współpracy. Smartfony i zegarki Apple'a wreszcie mają trafić do oferty operatora.

Na ten moment nie wiadomo, czy Plus przystał na warunki, które Apple oferuje wszystkim operatorom, czy wynegocjował dla siebie korzystniejszą formę współpracy. Przekonamy się, analizując ceny iPhone'ów w Plusie, gdy sprzedaż już ruszy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)