Pierwsze benchmarki Nexusa - wyniki lepsze od iPhone'a?

Galaxy Nexus vs. iPhone 4s | fot. theverge.com
Galaxy Nexus vs. iPhone 4s | fot. theverge.com
Michał Brzeziński

22.11.2011 11:15, aktual.: 22.11.2011 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szaleństwo dotyczące Galaxy Nexusa rozpoczęło się 17 listopada w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu pojawiło się już kilka recenzji, a pierwsi nabywcy smartfona z Ice Cream Sandwich spełnili swój obywatelski obowiązek i przepuścili go przez serię benchmarków. Jak wypada w porównaniu z innymi urządzeniami?

Słowem wstępu, warto pamiętać, że testy to tylko testy i nie pokazują prawdziwej wydajności telefonu. Benchmarki mogą nie być wyczulone na ważne elementy, a także dostosowane do wersji systemu oraz hardware'u. Dają tylko ogólny pogląd na sytuację, więc wyniki nie są wyrocznią.

Zacznijmy od benchmarków wyłącznie androidowych - popularne CF-Bench oraz Quadrant.

Wyniki - Quadrant i CF-Bench | fot. androidcommunity.com, slashgear.com
Wyniki - Quadrant i CF-Bench | fot. androidcommunity.com, slashgear.com

Jak widać, rewelacji nie ma. Wynik w teście Quadrant to 2142, czyli mniej niż wiele telefonów na rynku; dla porównania Galaxy S II przekracza 3000 punktów. CF-Bench wygląda o wiele korzystniej dla Nexusa. Telefon osiągnął rezultaty prawie takie same jak flagowy model Samsunga.

Na razie nie wiadomo, co jest powodem takiej sytuacji. Możliwe, że benchmarki nie są wymierne dla systemu Ice Cream Sandwich. Jednak różnica jest naprawdę duża, więc winna może być specyfika nowego Androida. Jak wiadomo, wizualnie prezentuje się o wiele lepiej - czyżby tak dużym kosztem zasobów? Z drugiej strony żaden recenzent nie narzekał na słabą wydajność Nexusa, więc na razie nie ma powodów do zmartwień.

Bardzo ciekawe są testy porównujące wydajność urządzeń z Androidem oraz iOS-em. Zacznijmy od wyników dotyczących osiągów graficznych:

GLBenchmark 2.1 Egypt | fot. anandtech.com
GLBenchmark 2.1 Egypt | fot. anandtech.com
GLBenchmark 2.1 Pro | fot. anandtech.com
GLBenchmark 2.1 Pro | fot. anandtech.com

W tym porównaniu urządzenia Apple'a deklasują wszystkich rywali, nie pozostawiając złudzeń: w grach iOS króluje bezsprzecznie. Tak wysokie wyniki to zasługa bardzo dobrego układu graficznego oraz świetnego zoptymalizowania systemu pod niewiele urządzeń.

Wśród telefonów z Androidem niewiele się zmieniło: na prowadzeniu Galaxy S II z Mali-400. Tuż za nim najnowszy Nexus ze swoim dość starym GPU SGX 540. Na pocieszenie, wśród wielu smartfonów z tą grafiką to właśnie telefon Google'a spisuje się najlepiej.

Na koniec przyjrzyjmy się benchmarkom mierzącym szybkość przeglądarki internetowej:

SunSpider | fot. anandtech.com
SunSpider | fot. anandtech.com
BrowserMark | fot. anandtech.com
BrowserMark | fot. anandtech.com

Wreszcie Galaxy Nexus pokazał, dlaczego wielu uważa go za jeden z najlepszych smartfonów na świecie, i w testach szybkości ładowania stron internetowych wyraźnie wygrał. Niedaleko za nim znalazła się Motorola RAZR oraz iPhone 4S. Od podium do kolejnych miejsc w stawce jest przepaść, która wyraźnie oddziela telefony z ostatnich dwóch miesięcy od całej reszty. Powyższe wyniki pokazują, jak szybko rozwija się świat mobilny (przynajmniej w kwestii benchmarków).

Wnioski, wbrew pozorom, nie są takie proste: Galaxy Nexus nie wypada najlepiej w testach, co wcale nie znaczy, że nie spełnił pokładanych w nim nadziei. W linii telefonów Google'a specyfikacja schodzi na dalszy plan, bo nawet wybitna straci blask już po kilku miesiącach. Najważniejszą kwestią jest samo użytkowanie, na które do tej pory nikt nie narzeka. Z pewnością cieszą dobre wyniki w teście przeglądarek, ponieważ gigant z Mountain View wreszcie skupił się na tej ważnej rzeczy, w której, jak widzimy, system odgrywa bardzo dużą rolę.

Warto pamiętać, że Ice Cream Sandwich jest młodym systemem i z czasem jego wydajność się zwiększy. Pierwsze tygodnie zawsze są najtrudniejsze, o czym przekonał się także Apple, ale po kilku aktualizacjach może być tylko lepiej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)