Pierwszy smartfon stworzony z myślą o niewidomych

Dla jednych najlepszy dotykowy wyświetlacz to matryca Full HD z dużą gęstością pikseli, niewidomi natomiast potrzebują gadżetu z zupełnie innej półki: z "wyświetlaczem", którego faktycznie będzie można dotknąć i poczuć to, co się na nim znajduje.

Fot. india Times/ Roland DG Mid Europe Italia
Fot. india Times/ Roland DG Mid Europe Italia
Adrian Nowak

W Indiach już niedługo zadebiutuje pierwszy smartfon przygotowywany z myślą o niewidomych. Jego ekran składa się z serii przycisków, których położenie zmienia się w ten sposób, by prezentować litery z alfabetu Braille'a. Dzięki temu możliwe jest wygodne sterowanie podstawowymi funkcjami, bez obaw o wybranie błędnego numeru czy wpisanie niepożądanej wiadomości.

Pierwsza wersja urządzenia nie jest zbyt zaawansowana, a w sieci można znaleźć jedynie prototypy gadżetu, który nie wygląda zbyt zachęcająco. Twórcy projektu zapewniają jednak, że spotkał się on z bardzo pozytywnym odbiorem i że prace nad kolejnymi wersjami będą wkrótce kontynuowane:

Odpowiedź na telefon w czasie testów była fantastyczna. Okazał się bardziej towarzyszem dla osób niewidomych niż zwykłym urządzeniem. Planujemy udostępniać bardziej zaawansowane wersje telefonu w przyszłości.

Warto przypomnieć, że właśnie hasłem "towarzysz życia" reklamowany był również ostatnio Galaxy S IV. W przypadku flagowca Samsunga stwierdzenie takie opiera się na zbiorze ciekawych aplikacji, które na pewno zawitają w przyszłości również do innych smartfonów.

Nowoczesne gadżety coraz lepiej radzą sobie z monitorowaniem naszej aktywności, a jeśli tylko zechcemy im poświęcić więcej czasu, mogą również pomóc w doborze odpowiedniej diety. Już teraz bazując na informacjach płynących z akcelerometru czy odbiornika GPS, telefon może zachęcać nas do większej aktywności fizycznej albo wręcz wskazać odpowiednie ćwiczenia.

Prace indyjskich firm są godne pochwały, jednak projektów tego typu jest na szczęście znacznie więcej. W ubiegłym tygodniu zaprezentowano na przykład pierwszą protezę ręki, którą kontrolować można dodatkowo z poziomu iPhone'a. Dobrze widzieć, że postęp technologii mobilnych może faktycznie przełożyć się na poprawę jakości czyjegoś życia, a nie jest tylko pustym pościgiem za lepszymi parametrami.

Źródło: Phone Arena

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)