Pierwszy smartfon z BBX będzie rewolucyjny?

BlackBerry Empaythy
BlackBerry Empaythy
Mateusz Żołyniak

10.11.2011 07:40, aktual.: 10.11.2011 08:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakiś czas temu firma RIM zaprezentowała nowy system operacyjny BBX OS, który miał łączyć zalety BlackBerry i QNX. Teraz pojawiły się informacje o pierwszy smartfonie wykorzystującym tę platformę. Zapowiada się on bardzo obiecująco.

Jakiś czas temu firma RIM zaprezentowała nowy system operacyjny BBX OS, który miał łączyć zalety BlackBerry i QNX. Teraz pojawiły się informacje o pierwszy smartfonie wykorzystującym tę platformę. Zapowiada się on bardzo obiecująco.

Pierwszy z nowej generacji smartfonów BlackBerry ma zostać wyposażony w ekran o takiej samej rozdzielczości i proporcjach jak PlayBook, czyli 1024 x 600 pikseli i formacie 16:9. Dzięki temu, według Aleca Saundersa (VP of developer relations and ecosystem development w firmie RIM), możliwe będzie uruchomienie na pierwszym telefonie z BBX wszystkich aplikacji napisanych pod PlayBooka. Mówi się o tym, że smartfon będzie miał co najmniej 4-calową przekątną, a ramka dookoła ekranu będzie dotykowa. Umożliwi to wykorzystanie gestów znanych z tabletu kanadyjskiej firmy również na telefonie.

Niestety, Alec nie ujawnił więcej szczegółów o urządzeniu, ale nie przeszkadza to analitykom w snuciu przypuszczeń dotyczących jego specyfikacji. Część uważa, że nowy smartfon to tzw. BlackBerry Colt, o którym słyszeliśmy już kilka razy. Ma się on opierać na jednordzeniowym układzie Qualcomm Snapdragon o taktowaniu 1 GHz lub mocniejszej jednostce Dual Core - TI OMAP 4430, oferować obsługę NFC, 3G/4G, klawiaturę QWERTY, co najmniej 1 GB wbudowanej pamięci RAM i - co najważniejsze - wspierać usługi BIS/BES, które będą częścią ekosystemu BBX.

Produkt zapowiada się interesująco, ale trzeba na niego poczekać co najmniej do lutego przyszłego roku. Dlaczego interesująco? Znając dbałość RIM o wykonanie i wygląd urządzeń (pomijam nieudany i drogi eksperyment z Porsche Design), można być spokojnym o te dwa aspekty. Także specyfikacja powinna być co najmniej wystarczająca na potrzeby nowej platformy. Jedyną niewiadomą pozostaje BBX.

Według zapowiedzi system będzie prosty, intuicyjny i nowoczesny, a do tego w pełni sprzężony z usługami BES/BIS. UI będzie przypominało to z BlackBerry PlayBook OS, co na 4-calowym urządzeniu może prezentować się imponująco. Oczywiście, główna bolączka to aplikacje. Pozostaje wierzyć Kanadyjczykom, że przenoszenie programów z Androida będzie proste, a deweloperzy chętni do ich konwersji. Jeżeli tak się stanie, smartfon może okazać się ciekawą alternatywą dla fanów Androida, a także nowym synonimem telefonu biznesowego.

Być może moja reakcja na BBX i nową generację terminali RIM jest zbyt optymistyczna, ale po prostu chcę zawierzyć firmie. Przy odrobinie wysiłku może ona stworzyć coś zupełnie nowego na rynku, a Nokia N9 z MeeGo czy wcześniej Windows Phone 7 udowodniły, że w świecie zdominowanym przez Androida i iOS-a jest jeszcze miejsce na coś innego. BBX nie dość, że może wnieść powiew świeżości, to jeszcze będzie wykorzystywał sprawdzone rozwiązania biznesowe, a o nich jakby zapominają i Apple i Google. Do tej pory nie było takiej mieszanki i może okazać się ona rewolucyjna, czego życzę Kanadyjczykom.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)