Pierwszy tablet z Ubuntu trafił do sprzedaży. Alternatywa dla Continuum Microsoftu?
Canonicalowi trochę zeszło, ale wreszcie na rynku dostępne są tablety z systemem Ubuntu. Poznajcie serię Aquaris M10 Ubuntu Edition firmy BQ.
30.03.2016 | aktual.: 30.03.2016 03:44
Twórcy systemu Ubuntu od dawna propagują ideę urządzeń, które będąc smartfonami/tabletami mogą jednocześnie pełnić funkcję desktopowych komputerów. Większość z was pamięta z pewnością ambitny projekt Ubuntu Edge, którym Canonical błysnął na Kickstarterze. Smartfona tego nie udało się wprowadzić do produkcji nawet mimo pobicia ówczesnego rekordu crowdfundingowego, ale ekipa z Wyspy Man nie zrezygnowała z wdrażania swojej wizji smartfonów i tabletów przyszłości.
Tablet i komputer w jednym
Canonical skoncentrował się - podobnie jak Microsoft - na idei uniwersalnego systemu, który ma dopasowywać swój interfejs do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest uruchamiany. Nowe rozwiązanie wprowadza Ubuntu 15.04, które trafiło właśnie na pierwsze tablety. Są nimi modele marki BQ z linii Aquaris M10, o których wspominałem już we wczorajszym odcinku TechFlasha.
Tablety z Ubuntu standardowo wykorzystują interfejs, który stworzono z myślą o obsłudze dotykowej (początkowo w ramach projektu Touch). W dowolnym momencie można podpiąć do nich monitor oraz peryferia (mysz, klawiaturę), a następnie przejść do trybu desktopowego. W nim użytkownik może korzystać z szeregu linuksowych programów, w tym np. pakietu biurowego LibreOffice czy popularnego GIMP-a.
Co oferuje Aquaris M10 Ubuntu Edition?
Pomysł na tablety-komputery z Ubuntu jest ciekawy, ale pierwszy sprzęt tego typu nie będzie nawet w połowie tak mocny, jak iPad Pro czy modele Surface. Dwa pierwsze modele to w końcu alternatywne wersje tanich tabletów BQ z Androidem. Urządzenia o oznaczeniach "HD" i "FHD" różnią się w zasadzie jedynie rozdzielczością 10,1-calowego ekranu, wykorzystanymi aparatami oraz taktowaniem czterordzeniowego układu MT8163 MediaTeka .
Galeria Aquaris M10 Ubuntu Edition
Tańszy model ma panel o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, a droższy wykorzystuje ekran 1920 x 1200 pikseli. W obu przypadkach są to matryce AHVA o poprawionych kątach widzenia, a warstwa ochronna zrobiona jest ze szkła Dragontrail X. Układ tajwańskiej firmy ma Cortexy-A53 i Mali-T720 MP2. Tablety Aquaris M10 mają złącza micro-HDMI i micro-USB OTG. Ich pełną specyfikację znajdziecie w poniższej tabeli.
Czy to się uda?
Tablety Aquaris z Ubuntu to ciekawostka, która może zainteresować wielu fanów Linuxa. Tym bardziej, że jego cena nie przerażą - sprzęt z ekranem HD wyceniony jest na 259 euro (ok. 1100 zł), a za mocniejszą wersję trzeba zapłacić 289 euro (ok. 1270 zł). Ciężko jednak póki co określić, czy może być on alternatywą dla tańszych urządzeń z Androidem czy hybryd z Windowsem 10.
Wszystko zależy od tego, jak czterordzeniowy MediaTek będzie radził sobie z aplikacjami odpalanymi w desktopowym trybie Ubuntu. Jeżeli Canonicalowi nie uda się dobrze zoptymalizować działania systemu na procesorach ARM, to nowa funkcja Ubuntu zostanie odebrana jak dotychczasowe implementacje Continuum Microsoftu.