Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2

Mogłoby się wydawać, że kilka tygodni po premierze smartfonów Pixel 2 wiemy na ich temat wszystko. Tymczasem okazuje się, że skrywały one jedną tajemnicę, którą Google postanowił pochwalić się dopiero teraz.

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2
Miron Nurski

18.10.2017 | aktual.: 26.10.2017 18:14

Pixel Visual Core - autorski układ Google'a stworzony z myślą o przetwarzaniu obrazu i uczeniu maszynowym

Pixele 2 wyposażone są w pierwszy konsumencki układ wyszukiwarkowego giganta, który w pierwszej kolejności wykorzystywany będzie przez technologię HDR+.

Dzięki hardware'owemu wsparciu, proces przetwarzania obrazu w trybie HDR+ ma przebiegać 5 razy szybciej i pobierać o ponad 90 proc. mniej energii niż dotychczas.

Czym jest HDR+?

HDR+ to autorska technologia Google'a, która powstała z myślą o poprawie jakości zdjęć robionych urządzeniami mobilnymi. Aby wycisnąć jak najwięcej z niewielkiej matrycy, oprogramowanie robi wiele zdjęć jednocześnie, a następnie łączy pochodzące z nich informacje, aby stworzyć pojedynczy obraz, który cechuje się wysoką jakością.

Google wykorzystuje tę technologię od lat; można ją było znaleźć już w kilku ostatnich smartfonach z linii Nexus. Dopiero teraz jednak dostała ona wsparcie sprzętowe w postaci specjalnego chipsetu.

Zdjęcie zrobione Pixelem 2 w zewnętrznej aplikacji bez i z włączonym HDR+
Zdjęcie zrobione Pixelem 2 w zewnętrznej aplikacji bez i z włączonym HDR+

Co ważne - dzięki specjalnemu układowi, niezależni programiści będą mogli implementować HDR+ we własnych aplikacjach. To sporo zmienia, bo obecnie domyślna aplikacja aparatu Pixela 2 pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości fotek niż chociażby Instagram. Jeśli deweloperzy zainteresują się tym rozwiązaniem, wkrótce się to zmieni.

Garść technikaliów

Pixel Visual Core zbudowany jest z:

  • 8 rdzeni IPU (Image Processing Unit - jednostka przetwarzania obrazu);
  • rdzenia Cortex-A53;
  • pamięci LPDDR4;
  • gniazda PCIe;
  • interfejsu MIPI.
Obraz

Pixel Visual Core nie jest jeszcze aktywny

Choć chipset Google został już fizycznie zaimplementowany w smartfonach Pixel 2 oraz Pixel 2 XL, obecnie nie jest w żaden sposób wykorzystywany. Zostanie aktywowany dopiero w Androidzie 8.1 Oreo, który w wersji deweloperskiej ma się pojawić w ciągu kilku tygodni.

Skąd taki dziwny zabieg? Google prawdopodobnie nie wyrobił się z dopieszczeniem oprogramowania do dnia premiery Pixeli 2, dlatego postanowił tymczasowo wcale się swoim układem nie chwalić, tylko po cichu kończyć prace.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w przypadku Google'a. Pierwsze smartwatche z systemem Android Wear miały moduły Wi-Fi, które zostały aktywowane dopiero wraz z aktualizacją oprogramowania, która pojawiła się po wielu miesiącach.

W przyszłości Pixel Visual Core ma pozwolić na znacznie więcej

HDR+ to pierwsza technologia wykorzystująca nowy chipset, ale Google obiecuje, że będzie tego więcej, a możliwości Pixela 2 będą nieustannie rozszerzane.

Nowy układ może wspomóc oraz uczynić bardziej wydajnymi i energooszczędnymi wszystkie technologie, które związane są z przetwarzaniem obrazu i uczeniem maszynowym. Szybsze rozpoznawanie obiektów na zdjęciach? Mniej zasobożerna rozszerzona rzeczywistość? Wszystko to przed nami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)