Play chce ponoć uruchomić 5G w Trójmieście już na początku 2020. Jest jednak haczyk

Play chce ponoć uruchomić 5G w Trójmieście już na początku 2020. Jest jednak haczyk
26.11.2019 13:50
Play chce wymienić 5G Ready na 5G
Play chce wymienić 5G Ready na 5G

Choć testy 5G trwają od wielu miesięcy, na komercyjny start sieci nowej generacji musimy poczekać. Wygląda na to, że pierwsi klienci połączą się z 5G już na początku 2020 roku. Ale.

Jak donosi Wyborcza, Play złożył w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na komercyjne uruchomienie 5G w Trójmieście. Plany zakładają ponoć start już na początku 2020 roku.

Jest to o tyle ciekawe, że na początek 2020 zaplanowano przecież aukcję częstotliwości 3400-3800 MHz, która może się zakończyć dopiero w połowie roku. Oznacza to więc, że Play chce uruchomić sieć 5G nie czekając na przydzielenie mu stosownych pasm. I tu przechodzimy do wspomnianego haczyka.

5G sieci Play w Trójmieście ma działać w paśmie 2100 MHz

Częstotliwość 2100 MHz od dawna wykorzystywana jest w sieciach 3G oraz 4G. Zamiast czekać na nowe pasma, Play chce więc wykorzystać to, którym już dysponuje. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, umożliwić ma to technologia IMT-2020.

Sęk jednak w tym, że aby wykorzystać pełnię potencjału 5G (wysoki transfer, opóźnienia poniżej 1 ms i wysoka liczba jednocześnie obsługiwanych urządzeń), konieczne jest wykorzystanie wyższych częstotliwości. Wartością graniczną jest 6000 MHz.

Co wykorzystanie pasma 2100 MHz oznacza dla klientów?

Czysto teoretycznie technologia IMT-2020 pozwala na wykręcenie transferu na poziomie 20 Gb/s. Ale to tylko teoria. W praktyce do uzyskania stosownych certyfikatów wystarczy 100 Mb/s w obszarze miejskim. To wynik przyzwoity, ale możliwy do wyciągnięcia nawet w ramach sieci 4G.

Nie jest wykluczone, że finalnie transfer danych będzie szybszy, ale nie można mieć co do tego pewności. Istnieje ryzyko, że przeskok z 4G na 5G będzie dla pierwszych abonentów nieodczuwalny.

Pytanie, czy pośpiech Playa wynika z chęci zapewnienia klientom lepszych doznań korzystania z sieci, czy może raczej z chęci wyprzedzenia rywali. Cóż, nie wiem, ale mam w pamięci kampanię 5G Ready.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)