Po co w iPhonie 15 Pro obudowa z tytanu? Te liczby mówią wszystko
Apple znalazł sposób na połączenie największych zalet aluminium i stali nierdzewnej.
Od czasu debiutu iPhone'a X w 2017 roku topowe smartfony Apple'a mają ramy wykonane ze stali nierdzewnej. Metal ten cechuje się znacznie wyższą wytrzymałością niż popularne aluminium, ale okupione jest to poważnym kompromisem. Chodzi o wagę.
Aluminiowy iPhone 14 waży 172 g, a stalowy iPhone 14 Pro aż 206 g. Oczywiście co nieco dokłada także trzeci obiektyw, ale ta 20-procentowa różnica wynika przede wszystkim z zastosowania różnych materiałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymczasem iPhone 15 Pro ma mieć obudowę z tytanu
Liczne przecieki wskazują, że w 2023 roku Apple po raz pierwszy sięgnie po tytan, czyli metal słynący z doskonałego stosunku wytrzymałości do masy. Dzięki temu jest znacznie bardziej wytrzymały od stali nierdzewnej, jednocześnie pozostając od niego lżejszym.
Jak wpłynie to na wagę samych smartfonów? Według najnowszych przecieków, waga tegorocznych iPhone'ów na tle poprzedniej generacji ma się prezentować tak:
- iPhone 15 Pro - 191 g (zamiast 206 g);
- iPhone 15 Pro Max - 221 g (zamiast 240 g).
Co istotne, tytan ma pozwolić na nawet 8-procentową redukcję wagi mimo innych spodziewanych ulepszeń. Nieoficjalnie mówi się bowiem o większych bateriach czy peryskopowym teleobiektywie w modelu Pro Max/Ultra.
Czy dane okażą się prawdziwe? Przekonamy się najpewniej dopiero w połowie września, ale w mojej ocenie wyglądają wiarygodnie. Rzućmy okiem na gęstość popularnych metali:
- aluminium - 2,7 g/cm³;
- stal nierdzewna - 7,8 g/cm³;
- tytan - 4,5 g/cm³.
Należałoby więc oczekiwać, że tytanowy iPhone 15 Pro będzie się plasował gdzieś pomiędzy aluminiowym 14 (172 g) a stalowym 14 Pro (206 g). 191 g brzmi zatem sensownie.
Data premiery serii iPhone 15 nie została jeszcze ujawniona, ale wiarygodne źródła mówią o 12 lub 13 września.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii