Podwójne aparaty mają dziś wszyscy oprócz... firmy, która je spopularyzowała

Podwójne aparaty to obecnie jeden z najpopularniejszych smartfonowych trendów. Sposobów na wykorzystanie dwóch kamerek jest mnóstwo, ale już sama obecność dual camery jest wdzięczna marketingowo. Ciężko jest mi pojąć, dlaczego jedną z nielicznych firm stroniących od tego rozwiązania jest ta, która w największym stopniu przyczyniła się do jego popularyzacji.

HTC One (M8) - smartfon z 2014 roku z podwójnym aparatem
HTC One (M8) - smartfon z 2014 roku z podwójnym aparatem
Miron Nurski

LG G6, Huawei P10, Honor 8, iPhone 7 Plus, Xiaomi Mi 6, Asus ZenFone 3 Zoom - co łączy te flagowe smartfony? Każdy z nich ma na tylnym panelu nie jeden, lecz dwa aparaty. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że to samo będzie można powiedzieć o nadchodzącym OnePlusie 5, Samsungu Galaxy Nocie 8 i Motoroli Moto Z2.

Z liczących się firm podwójnych kamerek unikają obecnie tylko Sony i HTC. Ta pierwsza jest największym na świecie producentem fotograficznych matryc do smartfonów, a druga zrobiła flagowca z podwójnym aparatem długo przed LG, Huaweiem, Apple'em czy Xiaomi. Piękna ironia, nieprawdaż?

HTC One (M8) - ojciec podwójnych aparatów

M-ósemka trafiła na rynek w 2014 roku. Nie, nie był to pierwszy na świecie smartfon z podwójnym aparatem; wcześniej pojawiło się kilka telefonów, w których dwie kamery wykorzystywane były głównie do robienia zdjęć 3D.

HTC jako pierwsze uczyniło jednak z podwójnego aparatu lokomotywę marketingową swojego flagowego smartfona. HTC One (M8) nie był nieznanym telefonem sprzedawanym tylko w kilku krajach, lecz bezpośrednim konkurentem Galaxy S5, LG G3, iPhone'a 6 czy Xperii Z3.

Co więcej - HTC One (M8) wykorzystywał dwie kamery w oryginalny sposób. Druga kamera odpowiedzialna była za zbieranie informacji o głębi, co pozwalało software'owo rozmywać tło za fotografowanymi obiektami. iPhone 7 Plus ma bardzo podobną funkcję, którą Apple mocno i skutecznie promuje.

Nie wiedzieć czemu, HTC z tego pomysłu zrezygnowało

Ani HTC One M9, ani HTC 10 nie miał podwójnego aparatu. Jak wiemy dzięki przeciekom, dwóch sąsiadujących kamerek nie będzie miał także nadchodzący HTC U 11.

Żeby było zabawniej, w dniu premiery iPhone 7 Plus, HTC chwaliło się w mediach społecznościowych, że wprowadziło podwójny aparat ponad dwa lata wcześniej.

To prawda, tylko kogo obchodzi, że coś było dwa lata wcześniej, skoro nie ma tego dziś? Skoro firma wyprzedziła konkurencję o dwa lata, to miała dwa lata więcej na naukę na własnych błędach i dopracowanie tego rozwiązania do perfekcji. Nie wiem więc, czy jest się czym chwalić.

To niejedyne rozwiązanie HTC, które Tajwańczycy "odstąpili" konkurencji

HTC One (M7) z 2013 roku był pierwszym smartfonem, którego obudowa została wykonana niemal w całości z metalu. Sięgnijcie pamięcią wstecz - każdy metalowy telefon miał kiedyś na obudowie duże, plastikowe maskownice, które umożliwiały prawidłową pracę modułów łączności. HTC opracowało i opatentowało konstrukcję, w której duże plastikowe elementy zastąpiono wąskimi, przecinającymi obudowę paskami.

HTC One i iPhone 6
HTC One i iPhone 6

Rozwiązanie to licencjonuje m.in. Apple, dzięki czemu najnowsze iPhone'y wyglądają tak jak wyglądają. Nie tylko zresztą one, bo paski antenowe można znaleźć w setkach telefonów.

Co robi firma, która na rynku smartfonów zapoczątkowała trwającą do dziś designerską rewolucję? Zrzyna wzornictwo od Samsunga i przerzuca się na szkło...

HTC U Ultra - pierwszy przedstawiciel szklanej linii smartfonów
HTC U Ultra - pierwszy przedstawiciel szklanej linii smartfonów

Już za kilka dni swoją premierę będzie miał HTC U 11, którego najważniejszą cechą ma być reagująca na dotyk ramka. Nie zdziwię się, jeśli za dwa lata takie rami stosować będą wszyscy poza HTC...

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)