Polacy pokochają smartfony. Polska liderem w rozwoju sieci 3G
Kilka dni temu miałem okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Qualcomm. Podczas tego spotkania jeden z liderów w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej, technologii 3G, przedstawił kilka ciekawych danych dotyczących polskiego rynku smartfonów oraz rozwoju sieci 3G.
Czy wiecie, że Polska zajmuje trzecie miejsce na podium pod względem liczby abonentów sieci 3G w Europie Wschodniej? Co więcej, liczba abonentów sieci komórkowych w Europie Wschodniej oraz Turcji przekroczyła liczbę subskrybentów w Europie Zachodniej. Odpowiednio 600 mln abonentów w Europie Wschodniej oraz Turcji oraz "tylko" 534 mln w Europie Zachodniej.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Qualcomma, opartymi na prognozach firm takich jak GfK & Strategy Analytics, migracja użytkowników z sieci 2G na 3G będzie wzrastała z roku na rok. Łącznie w Europie Wschodniej 56% abonentów w 2015 roku będą stanowili użytkownicy sieci 3G. Rozwój telefonii komórkowej trzeciej generacji na tym rynku ma być napędzany w szczególności przez Rosję, a następnie Turcję oraz - co ciekawe - właśnie Polskę, i tak aż do końca 2015 roku.
Do końca 2015 roku w Polsce 29 mln abonentów mają stanowić użytkownicy z możliwością korzystania z telefonii 3G, z liczbą 8 mln telefonów obsługujących technologię 3G. Oznacza to 123% wzrost liczby użytkowników 3G względem 2010 roku.
Nasz kraj wypada równie dobrze patrząc na rozwój sieci 4G. Spółka Mobyland jako pierwsza na świecie uruchomiła komercyjną sieć w technologii LTE w zharmonizowanym paśmie 1800MHz. Dokładnie 8 września 2010 roku wraz ze współpracą z dostawcą sieciowych rozwiązań LTE, firmą Huawei.
Poniżej diagram kołowy prezentujący liczbę abonentów poszczególnych sieci w naszym kraju w milionach - III kwartał 2011 roku.
Jak widać, w naszym kraju największą liczbę użytkowników sieci ma Orange, następnie Plus oraz T-Mobile. Jak myślicie: czy Play dogoni liderów w ciągu najbliższych 2 lat?
Na wzrost popularności i rozwój sieci 3G niebagatelny wpływ mają smartfony. Niedawno dowiedzieliśmy się, że na całym świecie stanowią one aktualnie zaledwie 27% rynku. Ciekawszy wydaje się fakt, że pod koniec tego roku w naszym kraju będą one stanowiły 36% telefonów komórkowych. Do Europy brakuje nam jednak sporo. Na naszym kontynencie udział na rynku smartfonów to 51%.
Prognozy firmy analitycznej Strategy Analytics wskazują, że w tym wypadku dogonimy Europę dopiero w 2013 roku, a smartfony będą wtedy stanowiły 51% polskiego rynku telefonów komórkowych. Przez kilka kolejnych lat to właśnie smartfony mają wzbudzać największe zainteresowanie. W 2015 roku 65% rynku w Polsce będą stanowiły telefony z systemem operacyjnym. Oznacza to 124% wzrost względem 2010 roku.
Od zawsze wiedziałem, że nasz kraj szybko chłonie nowinki technologiczne. Social media są niezwykle popularnym tematem. Co więcej, obecnie Polska jest drugim krajem pod względem korzystania z Social Media na świece. Wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone. Jak nietrudno zgadnąć, najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi w Polsce są nk.pl oraz Facebook.
Mobilny Internet całkowicie zmienia nasz sposób kontaktu ze światem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że bez dalszego rozwoju 3G/4G, a także coraz większej dostępności smartfonów użytkowanie Internetu z czystej przyjemności zmieniłoby się w katorgę. Smartfony zrewolucjonizowały rynek urządzeń mobilnych i umożliwiły dostęp do Internetu, serwisów społecznościowych, e-maili itd. bez względu na to, gdzie przebywamy. Cieszyć może, że Polacy również pokochają telefony z systemem operacyjnym i odkryją na nowo Internet dostępny w dowolnym miejscu na świecie.
Źródło: Własne