Polska szykuje paszport w aplikacji. Jest jednak haczyk

Polska szykuje paszport w aplikacji. Jest jednak haczyk

Paszport to kolejny dokument, który ma trafić do aplikacji mObywatel
Paszport to kolejny dokument, który ma trafić do aplikacji mObywatel
Źródło zdjęć: © Unsplash
Miron Nurski
14.11.2022 18:22, aktualizacja: 15.11.2022 15:30

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w aplikacji mObywatel w przyszłości będzie można wyświetlić nie tylko dowód osobisty, ale i paszport.

Janusz Cieszyński - pełnomocnik Rządu do spraw cyberbezpieczeństwa - udzielił wywiadu radiowej Jedynce. Podczas rozmowy poruszony został temat cyfrowych wersji dokumentów.

Paszport w aplikacji mObywatel zapowiedziany

Cieszyński potwierdził, że trwają prace nad modułem, który pozwoli wyświetlić w aplikacji mObywatel cyfrową wersję paszportu. Jego uznawalność docelowo ma zostać zrównana z fizycznym dokumentem, ale... początkowo jedynie na terenie Polski.

"Co do zasady paszport daje nam najwięcej, kiedy próbujemy przekroczyć granicę" - zauważa Cieszyński. Dodaje, że respektowanie cyfrowego dokumentu w innych krajach "będzie kwestią zawierania konkretnych porozumień".

Rozmowy na temat wprowadzenia paszportów w aplikacji na terenie całej Unii Europejskiej mają być już prowadzone, ale "jest to proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich".

W pierwszej kolejności dokumenty mają być uznawane w ramach porozumień zawieranych przez pojedyncze kraje. "Jest jeden kraj na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport i to jest Ukraina" - zauważa Cieszyński.

Na razie nie wiadomo, kiedy pierwsza wersja cyfrowego paszportu trafi do mObywatela. Aktualnie w aplikacji można już trzymać cyfrowe wersje dowodu osobistego, recept, unijnego certyfikatu COVID, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, legitymacji szkolnej i studenckiej, Karty Dużej Rodziny, Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, legitymacji UUT czy biletów kolejowych.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)