Polska szykuje paszport w aplikacji. Jest jednak haczyk
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w aplikacji mObywatel w przyszłości będzie można wyświetlić nie tylko dowód osobisty, ale i paszport.
Janusz Cieszyński - pełnomocnik Rządu do spraw cyberbezpieczeństwa - udzielił wywiadu radiowej Jedynce. Podczas rozmowy poruszony został temat cyfrowych wersji dokumentów.
Paszport w aplikacji mObywatel zapowiedziany
Cieszyński potwierdził, że trwają prace nad modułem, który pozwoli wyświetlić w aplikacji mObywatel cyfrową wersję paszportu. Jego uznawalność docelowo ma zostać zrównana z fizycznym dokumentem, ale... początkowo jedynie na terenie Polski.
"Co do zasady paszport daje nam najwięcej, kiedy próbujemy przekroczyć granicę" - zauważa Cieszyński. Dodaje, że respektowanie cyfrowego dokumentu w innych krajach "będzie kwestią zawierania konkretnych porozumień".
Rozmowy na temat wprowadzenia paszportów w aplikacji na terenie całej Unii Europejskiej mają być już prowadzone, ale "jest to proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich".
W pierwszej kolejności dokumenty mają być uznawane w ramach porozumień zawieranych przez pojedyncze kraje. "Jest jeden kraj na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport i to jest Ukraina" - zauważa Cieszyński.
Na razie nie wiadomo, kiedy pierwsza wersja cyfrowego paszportu trafi do mObywatela. Aktualnie w aplikacji można już trzymać cyfrowe wersje dowodu osobistego, recept, unijnego certyfikatu COVID, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, legitymacji szkolnej i studenckiej, Karty Dużej Rodziny, Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, legitymacji UUT czy biletów kolejowych.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii