(Po)weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: społecznościowe Angry Birds, panoramiczna tapeta, świetny menedżer plików

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji
Miron Nurski

06.05.2013 08:00, aktual.: 03.12.2014 17:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapraszam na kolejny Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji, który w tym tygodniu wyjątkowo ukazał się nieco później, za co najmocniej Was przepraszam. Dziś mam dla Was m.in. nową odsłonę Wściekłych ptaków, rewelacyjny menedżer plików oraz bardzo fajny edytor wideo.

PersonalizacjaPhotosphere Live Wallpaper - darmowa

Photosphere Live Wallpaper
Photosphere Live Wallpaper

Najnowszy flagowy smartfon firmy Google ma funkcję Photosphere, która umożliwia tworzenie 360-stopniowych panoram, podobnych do tych, które znamy z usługi Street View. Dzieło studia Kittehface Software pozwala wykorzystać te panoramy jako tło pulpitu.

Tapeta działa co prawda bez najmniejszych problemów na każdym urządzeniu z Androidem, jednak prawdopodobnie najbardziej ucieszy użytkowników Nexusów 4. Przede wszystkim dlatego, że osoby korzystające z innych smartfonów będą miały utrudniony dostęp do panoram; aplikacja na starcie zawiera tylko jedną, która w dodatku charakteryzuje się wyjątkowo nieudanymi łączeniami.

Photosphere Live Wallpaper
Photosphere Live Wallpaper

Więcej panoram można z łatwością znaleźć w sieci, ale to nie to samo co własnoręcznie wykonane zdjęcie.

Tapeta jest płynna i niezbyt zasobożerna, jednak - podobnie jak wiele animowanych tapet - podczas przełączania się między pulpitami przesuwa się ze sporym opóźnieniem względem ikon i widżetów. Osobiście unikam tego typu tapet, bo psuje to cały efekt trójwymiarowości.

Photosphere Live Wallpaper
Photosphere Live Wallpaper

Mimo wszystko Photosphere Live Wallpaper zbiera w Google Play bardzo dobre opinie, więc warto dać jej szansę. Zwłaszcza że dostępna jest za darmo.

[plus] ciekawy pomysł na wykorzystanie nexusowych panoram

[plus] same pozytywne oceny i komentarze w Google Play, więc ludziom się podoba

[minus] tylko jedna panorama dostępna na starcie

Phonotto Simple Phone Seniors - darmowa

Launcher (Buzz Launcher)

Phonotto Simple Phone Seniors
Phonotto Simple Phone Seniors

Phonotto Simple Phone Seniors to launcher, z którego na pewno nie skorzystają zaawansowani użytkownicy smartfonów, jednak niewykluczone, że przyda się on np. Waszym babciom.

Idea aplikacji jest prosta - jak najbardziej uprościć obsługę telefonu. Niestety moim zdaniem twórcy za bardzo się rozpędzili, bo launcher nie pozwala nawet na dostanie się do listy zainstalowanych aplikacji.

Pulpit główny jest ograniczony do prostego zegara i kafelków wzorowanych (przynajmniej wizualnie) na systemie Windows Phone. Umożliwiają one m.in. przypisanie trzech ulubionych kontaktów czy przeglądanie SMS-ów.

Phonotto Simple Phone Seniors
Phonotto Simple Phone Seniors

Zarówno klient SMS, jak i dialer oraz lista kontaktów są na stałe wbudowane w launcher, a ich interfejs jest spójny - czcionki są duże i czytelne, a wszystko maksymalnie uproszczone. Aplikacja niestety nie wspiera języka polskiego, jednak dzięki wymownej kolorystyce i elementom graficznym obsługa powinna być intuicyjna dla każdego.

Phonotto Simple Phone Seniors
Phonotto Simple Phone Seniors

Po zainstalowaniu nakładki użytkownik ma do dyspozycji najbardziej podstawowe funkcje, takie jak wykonywanie połączeń głosowych oraz SMS-owanie, więc korzystanie z niej przez cały czas raczej mija się z celem. Niewykluczone jednak, że pozwoli ona mniej zaawansowanym osobom (zwłaszcza starszym) oswoić się z nowym urządzeniem.

Phonotto Simple Phone Seniors
Phonotto Simple Phone Seniors

[plus] dobry dla seniora

[plus] maksymalnie upraszcza obsługę smartfona

[minus] mimo wszystko za bardzo ogranicza funkcje urządzenia

Aplikacje użytkoweFile Expert HD - darmowa

Menedżer plików (Solid Explorer)

File Expert HD
File Expert HD

File Expert HD jest świeżym menedżerem plików, jednak już teraz może rywalizować z największymi graczami na rynku. Ba, jest to prawdopodobnie najlepsza aplikacja tego typu, z jaką się spotkałem.

Po uruchomieniu programu wyświetla się siatka z kategoriami, w których pogrupowane zostały wszystkie pliki znajdujące się w pamięci urządzenia. Pod każdą kategorią jest informacja o liczbie plików danego typu oraz zajmowanym przez nie miejscu. Wystarczy więc rzut oka, by stwierdzić na przykład, że filmy pochłaniają za dużo pamięci.

File Expert HD
File Expert HD

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zawartość urządzenia przejrzeć w bardziej tradycyjny sposób, czyli przedzierając się przez foldery.

File Expert HD
File Expert HD

Interfejs aplikacji jest nietypowy, bo twórcy wzorowali się na... przeglądarce internetowej. Wszystkie elementy programu wyświetlane są w kartach.

File Expert HD
File Expert HD

O dziwo nic nie stoi na przeszkodzie, by pod którąś kartę podpiąć prostą przeglądarkę internetową.

File Expert HD
File Expert HD

File Expert HD to naprawdę świetna aplikacja. Jest czymś więcej niż zwykłym menedżerem plików. Z powodzeniem zastąpi wiele narzędzi służących do zarządzania systemem. Jedyny minus jest taki, że działa wyłącznie na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android w wersji 4.0 lub wyższej.

File Expert HD
File Expert HD

[plus] jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) menedżer plików na Androida

[plus] wygodna obsługa

[plus] funkcjonalność

[plus] spolszczony interfejs

[minus] tylko na Androida 4.x

WeVideo - darmowa

Edytor wideo

WeVideo
WeVideo

WeVideo to aplikacja, która pozwala w kilka chwil zmontować prosty filmik i podzielić się nim ze znajomymi.

Jej obsługa jest banalna: należy wybrać filmy i zdjęcia, przeciągając je metodą drag and drop na playlistę, dobrać podkład dźwiękowy i motyw tematyczny, nadać tytuł i to wszystko. Kilka sekund później film jest gotowy, by wysłać go bliskim.

WeVideo
WeVideo

Aplikacja ma mnóstwo wbudowanych filtrów, którymi można upiększyć swoje dzieło.

WeVideo
WeVideo

Minusem WeVideo jest to, że nie pozwala on na przycinanie filmów. Jego funkcja ogranicza się w zasadzie do sklejenia wskazanych przez użytkownika multimediów w jedną całość.

Mimo wszystko prostota obsługi i szybkość działania zasługują na uznanie. Program idealnie nadaje się do tego, by szybko podzielić się ze znajomymi ciekawie wyglądającym filmem z wakacji.

WeVideo
WeVideo

[plus] banalna obsługa

[plus] dużo wbudowanych filtrów

[minus]  brak możliwości przycinania filmów

GryIron Man 3 - darmowa

Runner (Temple Run)

Iron Man 3
Iron Man 3

Gra jest elementem kampanii promocyjnej najnowszego filmu opowiadającego o przygodach Iron Mana. Za jej produkcję odpowiada nie byle kto, bo francuski Gameloft.

Iron Man 3 to klasyczny runner, co oznacza, że mechanika gry bardzo przypomina tę znaną z serii Temple Run; bohater przez cały czas leci przed siebie, a my pomagamy mu jedynie omijać przeszkody, zbierać diamenty i - od czasu do czasu - rozprawiać się z wrogami.

Iron Man 3
Iron Man 3

Postacią steruje się za pomocą akcelerometru oraz prostych gestów wykonywanych na ekranie. Wszystko jest wygodne i intuicyjne.

Zarówno oprawa graficzna, jak i dźwiękowa stoją na bardzo wysokim poziomie, ale do tego Gameloft zdążył nas już przyzwyczaić. Niestety przyzwyczaił nas także do kiepskiej optymalizacji swoich produkcji i nie inaczej jest w tym przypadku - gdy na ekranie dużo się dzieje (czyli średnio kilka razy na minutę), gra potrafi się mocno przyciąć nawet na Galaxy Nocie II, co zabija przyjemność płynącą z rozgrywki.

Iron Man 3
Iron Man 3

Nowego Iron Mana można pobrać ze sklepu Google Play za darmo, ale nietrudno się domyślić, że w grze występują mikropłatności, bez których z czasem coraz trudniej się obejść. Na pewnym etapie naprawa kombinezonu trwa nawet kilka godzin. Jedynym sposobem, aby to przyspieszyć, jest wyłożenie gotówki. Dodatki w grze nie są tanie - ich ceny sięgają nawet kilkuset złotych, co jest moim zdaniem przesadą.

Iron Man 3
Iron Man 3

Gameloft niejednokrotnie udowodnił, że potrafi zrobić dobrą egranizację kinowego hitu. W tym przypadku jest inaczej i trudno oprzeć się wrażeniu, że to jedynie maszynka do wyciągania pieniędzy, która żeruje na popularności marvelowskiej postaci. Jeśli odsuniemy na bok ładną grafikę, lasery i wybuchy, to okaże się, że jest to tylko Temple Run w ładniejszej oprawie.

Iron Man 3
Iron Man 3

[plus] świetna oprawa graficzna i dźwiękowa

[plus] przemyślane sterowanie

[minus] mikropłatności

[minus] nie jest to coś, czego oczekiwałbym od Gameloftu

Survival Race - darmowa

Gra zręcznościowa (Hill Climb Racing)

Survival Race
Survival Race

Survival Race to kolejna produkcja wzorowana na kultowej Elastomanii, jednak w przyjemniejszej dla oka, 2,5-wymiarowej oprawie graficznej.

Nie znam zbyt wiele gier, o których można by coś takiego powiedzieć, ale jest to produkcja, która zaczęła mnie irytować dosłownie sekundę po uruchomieniu, a to za sprawą dość nietypowej rotacji ekranu; gra wyświetla się w poziomie, jednak w taki sposób, że przycisk home znajduje się po lewej stronie. Jeszcze chyba nigdy nie zdarzyło mi się trzymać smartfona w taki sposób i bardzo trudno było mi się przestawić. Niestety w ustawieniach nie znalazłem żadnej opcji, która by ten problem rozwiązywała.

Survival Race
Survival Race

Skupmy się jednak na samej rozgrywce - podobnie jak we wszystkich grach tego typu zadaniem gracza jest poruszanie się po dwuwymiarowym torze i dojechanie do mety w jak najkrótszym czasie, zbierając przy tym jak najwięcej monet.

Pojazdem steruje się za pomocą czterech wyświetlanych na ekranie przycisków funkcyjnych. Niestety w moim przypadku (Note II) są one za małe i czasem trudno w nie trafić. Niewykluczone jednak, że na urządzeniach o innej rozdzielczości wygląda to lepiej.

Survival Race
Survival Race

Pomijając jednak wszystkie drobne wady, jest to gra warta uwagi i potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę.

Survival Race
Survival Race

[plus] przyjemna grafika

[plus] wciągająca rozgrywka

[minus] niewygodne sterownie (przynajmniej na moim telefonie)

[minus] nietypowa rotacja ekranu

Midnight Basketball - darmowa

Gra zręcznościowa (Real Basketball)

Midnight Basketball
Midnight Basketball

Midnight Basketball to dwuwymiarowy odpowiednik opisywanej przeze mnie jakiś czas temu gry Real Basketball.

Celem gracza - jak można się domyślić - jest trafienie piłką do kosza. Aby nie było zbyt łatwo, trzeba to robić na różnorakie sposoby, np. zaczynając od odbicia jej od ziemi lub tarczy. W przypadku niektórych misji ograniczenie stanowi czas, w innych jest to liczba rzutów. Ogólnie gra jest pod tym względem mocno rozbudowana.

Midnight Basketball
Midnight Basketball

Niestety, jest jeden minus - z czasem misje stają się coraz bardziej skomplikowane, a każdą z nich poprzedza krótka instrukcja w języku angielskim. Dla osób, które w szkole uczyły się mandaryńskiego, może być to mały problem.

Midnight Basketball
Midnight Basketball

Rozgrywce uroku dodaje żywiołowy głos komentatora, który na bieżąco komentuje wszystkie poczynania gracza.

Midnight Basketball
Midnight Basketball

Gra charakteryzuje się bardzo prostą grafiką, więc powinna bez przeszkód działać nawet na słabszych urządzeniach. Może być to zatem dobra alternatywa dla osób, którym nie działa wspomniany wcześniej Real Basketball.

Midnight Basketball
Midnight Basketball

[plus] niesamowicie wciąga

[plus] niskie wymagania sprzętowe i software'owe (Android 2.2[plus])

[minus] instrukcje tylko w języku angielskim

Angry Birds Friends

Gra zręcznościowa (Angry Birds Star Wars)

Angry Birds Friends
Angry Birds Friends

Wściekłe ptaki powracają w społecznościowej odsłonie.

Po takich eksperymentach jak Angry Birds Space oraz Star Wars Rovio wraca do korzeni i serwuje grę, która mechaniką przypomina pierwsze odsłony Wściekłych ptaków. Różnica jest taka, że główny cel gracza to rywalizacja ze znajomymi. Gra od dłuższego czasu dostępna jest już w wersji przeglądarkowej, jednak dopiero teraz wydano ją na urządzenia mobilne. Niestety, wymagane jest konto na Facebooku, więc liczba potencjalnych graczy zostaje ograniczona jedynie do miliarda osób.

Jak już wspomniałem - Angry Birds Friends przypomina pierwszą część serii. Różnica jest taka, że wszelkiego rodzaju wspomagacze, które w pierwszej części były w standardzie (celownik, ptaki o ponadprzeciętnych zdolnościach itp.), tutaj traktowane są jako limitowane bonusy, które trzeba dokupić za pomocą mikropłatności.

Angry Birds Friends
Angry Birds Friends

Niezbyt pocieszające jest to, że w wirtualnym sklepie kwoty są nierzadko trzycyfrowe.

Angry Birds Friends
Angry Birds Friends

Ile frajdy daje rywalizacja ze znajomymi? Nie mam pojęcia. Wprawdzie na liście osób, które rzekomo grają w Angry Bidrs Friends, widnieje kilkunastu moich facebookowych znajomych, jednak żaden z nich nie zdobył choćby jednego punktu. Poza tym wielu z nich raczej nie przepada za tego typu formą rozrywki, więc obstawiam w ciemno, że gra próbuje po prostu w niezbyt wyszukany sposób wyżebrać zaproszenia.

Angry Birds Friends
Angry Birds Friends

[minus] tylko dla osób mających konto na Facebooku

[minus] mikropłatności

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)