Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a

Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a

Project Jacquard
Project Jacquard
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
30.05.2015 11:48, aktualizacja: 30.05.2015 13:48

Jeśli zapytałbym Was o przykłady technologii ubieralnej, to zapewne wymienilibyście różne opaski czy zegarki. Google idzie o krok dalej i pracuje nad tym, żeby każde ubranie, które na sobie nosimy mogło współpracować ze smartfonem.

Na Google I/O dowiedzieliśmy się sporo o Androidzie M oraz bardzo niewiele o Androidzie Wear. Oprócz tego został również pokazany chociażby Project Jacquard, który przeniesie technologię ubieralną na zupełnie inny poziom. Dzięki niej niemal wszystko będzie mogłoby być panelem dotykowym, za pomocą którego można sterować innymi urządzeniami. Poniżej możecie zobaczyć film, który wyjaśnia, na czym polega to rozwiązanie.

Welcome to Project Jacquard

Project Jacquard polega na stworzeniu specjalnych włókien (połączenie niezwykle cienkich metali oraz materiałów jak chociażby jedwab, bawełna czy poliester), które są wystarczająco mocne, żeby mogłyby być tkane na przemysłowych maszynach oraz bardzo małych złącz i przewodów. To one mogą odbierać odpowiednio nasz dotyk i przekazywać go bezprzewodowo do smartfona lub innego urządzenia. Co ważne, takie tkaniny nie są drogie i mogą być tkane przy użyciu standardowych maszyn.

Odpowiada za to oddział Google ATAP (Advanced Technology And Projects), a na Google I/O była pokazana próbka możliwości tej technologii. Użytkownicy mogli włączać i wyłączać żarówki za pomocą stuknięcia palcem oraz zwiększać ich jasność i kolor przesuwając dłoń.

Oczywiście jak w przypadku wielu nowych rozwiązań musi minąć sporo czasu, zanim stanie się ono dostępne masowo, ale na ten projekt warto czekać. Pewnie nie raz zdarzyło Wam się, że telefon zadzwonił akurat wtedy, kiedy powinien być wyciszony. Z tą technologią wystarczyłoby przejechać palcem po rękawie lub kieszeni, a on sam mógłby się wyciszyć. Nie mówiąc już o zmienianiu piosenek czy pisaniu maili na rękawie. Oczywiście obowiązkowo do tego inteligentne buty Lenovo...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)