Przeglądarka w BlackBerry OS 10 sprawuje się naprawdę nieźle

BlackBerry Z10
BlackBerry Z10
Michał Mynarski

02.02.2013 12:00, aktual.: 02.02.2013 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomimo tego, że jestem do BlackBerry OS 10 nastawiony raczej sceptycznie, nie mogę odmówić Kanadyjczykom, że odwalili kawał dobrej roboty, agregując wszystkie najlepsze pomysły jakie sprawdziły się przez lata w mobilnych systemach i zaimplementowali je na swój, jeżynowy sposób. I dotyczy to też przeglądarki, która prezentuje się naprawdę nieźle.

Redaktorzy portalu[] MobileBurn](http://www.mobileburn.com/21191/news/blackberry-z10-browser-vs-iphone-galaxy-note-ii-ativ-odyssey-[video), którzy mają w rękach już model Z10 postanowili, że przyjrzą się i dobrze opiszą soft odpowiedzialny za przeglądanie Internetu. Wnioski jakie wyciągnęli, są bardzo obiecujące.

Przeglądanie sieci w Z10 jest bardzo komfortowe - strony wczytują się naprawdę szybko, urządzenie bez problemowo radzi sobie z płynnym ich przewijaniem, przybliżaniem czy oddalaniem. Telefon ani przez chwilę nie myśli nad tym, co ma zrobić.

Warto zwrócić uwagę również na tryb Reader, który wyciąga ze strony tylko najważniejszy tekst i obrazki, pomijając całą resztę. Pozwala on nam się skupić tylko na treści, a nie na reklamach i panelach bocznych. Tryb ten posiada też możliwość szybkiego zwiększania i zmniejszania czcionki bez zabawy w szukanie ustawień. Mi spodobało się też umieszczenie paska z adresem u dołu, podobne jak w mobilnym IE. Wydaje mi się to o wiele bardziej rozsądne w przypadku ekranów powyżej 4 cali.

Całość śmiga bardzo płynnie, ale co najważniejsze - przeglądarka na BBOS 10 wydaje się być zaprojektowana tak, by jej obsługa była szybka, intuicyjna, wydajna. Wszystko co najważniejsze jest pod ręką, soft działa tak, jakby dosłownie chciał nam pomóc w przeglądaniu sieci. Od strony interfejsu i działania BlackBerry odwaliło kawał dobrej roboty.

BlackBerry Z 10 Browser vs Galaxy Note II, iPhone, and ATIV Odyssey

Nie gorzej wypadł silnik i optymalizacja. Na filmiku Z10 staje w szranki z Galaxy Note 2, iPhone i Ativ Odyssey. W BrowserMarku nowa jeżynka osiągnęła imponujące 2382 zostawiając w tyle iOS i Windows Phone i delikatnie przewyższając Note'a 2, który jest wyposażony w 4-rdzeniowego Exynosa (Z10 posiada słabszy procesor z rodziny Snapdragon S4 Play).

Gorzej sprawa się ma gdy weźmiemy pod uwagę JavaScript. Sunspider spuszcza srogie cięgi kanadyjskiemu urządzeniu, które ustanawia wynik 1963.4 ms. W tej konkurencji góruje iPhone, który schodzi do mniej niż 950 ms, co jest wynikiem, jakby nie patrzeć rewelacyjnym. Dużo lepiej radzą sobie również Windows Phone'y, które bazują na podobnym układzie Qualcomma.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że BB OS 10 ma świetną przeglądarkę napisaną w HTML5, której ktoś poświęcił sporo uwagi i spojrzał na nią „ludzkim okiem”. I nie poprzestano tylko na tym, ale również przełożony się do kwestii optymalizacji, silnika i renderingu. I może w kwestii JavaScriptu mają jeszcze nad czym popracować to i tak możliwości są co najmniej obiecujące. Czekam więc z niecierpliwością aż BlackBerry Z10 trafi w nasze ręce.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)