Quick Charge 3.0 - dzięki technologii Qualcomma smartfona naładujesz jeszcze szybciej

Quick Charge 3.0 - dzięki technologii Qualcomma smartfona naładujesz jeszcze szybciej

Ładowanie smartfona
Ładowanie smartfona
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
15.09.2015 10:18, aktualizacja: 15.09.2015 13:32

Nowe Snapdragony to nie tylko wyższa wydajność. Qualcomm regularnie rozwija także swoją technologię szybkiego ładowania Quick Charge, która właśnie doczekała się trzeciej generacji.

Pisałem ostatnio, że dziś żaden z liczących producentów nie przejmuje się już wydajnością akumulatorów. Na szczęście jednak mamy coraz więcej sposobów na to, by z coraz słabszymi bateriami sobie radzić. Przykłady? Bezprzewodowe ładowanie, specjalne tryby oszczędzania energii oraz właśnie tzw. fast charging.

Qualcomm chwali się, że technologia Quick Charge 3.0 wykorzystuje specjalne algorytmy, które jest w stanie oszacować zapotrzebowanie na energię w danym momencie, dzięki czemu jej transfer odbywa się z maksymalną wydajnością. Urządzenia wykorzystujące Quick Charge 3.0 mają się ładować o 38% szybciej od tych z QC 2.0, dwa razy szybciej od tych z QC 1.0 i cztery razy szybciej od tych ładowanych w "standardowy sposób".

Przeprowadzone przez firmę testy na akumulatorze o pojemności 2750 mAh pozwoliły na dobicie w ciągu 30 minut od 0 do ponad 70%.

Obraz
© Qualcomm

Co prawda Oppo już od ubiegłego roku dysponuje technologią, która - według zapewnień - pozwala w pół godziny wypełnić baterię w 75%, lecz dotyczy to tylko wybranych smartfonów z jego portfolio. Qualcomm natomiast będzie licencjonował swoje rozwiązanie wszystkim producentom, którzy sięgną po dowolną jednostkę z nowej linii procesorów.

  • Snapdragon 820;
  • Snapdragon 620;
  • Snapdragon 618;
  • Snapdragon 617;
  • Snapdragon 430.

Bardzo szybkie ładowanie zagości więc nie tylko we flagowcach, ale i urządzeniach ze średniej półki (także tych z zapowiedzianymi dziś procesorami). Kolejna dobra wiadomość to wsparcie dla portów USB typu C; ze względu na brak kompatybilności Quick Charge 2.0 z nowymi złączami OnePlus 2 nie oferuje szybkiego ładowania.

Pierwsze smartfony i tablety z QC 3.0 mają się pojawić jeszcze przed końcem tego roku, ale ich prawdziwy wysyp nastąpi dopiero w roku 2016.

Quick Charge 3.0: next-gen fast charging technology

W czasach, gdy ważniejsza od pojemności baterii jest smukłość smartfona, szybkie ładowanie zdaje się być dobrą alternatywą dla wydajnych akumulatorów. Zwłaszcza że na rynku znaleźć już można wspierające szybkie ładowanie powerbanki. Co prawda 70% w 30 minut - choć na tę chwilę robi wrażenie - nie jest moim szczytem marzeń, ale jeśli w przyszłości wystarczy mi kilka minut ładowania do zapewnienia wielu godzin wydajnej pracy, to będę usatysfakcjonowany.

Źródło: Qualcomm

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)