Snapdragon 855 Plus oficjalnie. Mobilni gracze mają być wniebowzięci

Snapdragon 855 Plus oficjalnie. Mobilni gracze mają być wniebowzięci

Qualcomm Snapdragon 855 Plus dla smartfonow gamingowych
Qualcomm Snapdragon 855 Plus dla smartfonow gamingowych
Mateusz Żołyniak
15.07.2019 15:57, aktualizacja: 15.07.2019 17:57

Qualcomm uznał, że z flagowego Snapdragona 855 wycisnąć można jeszcze więcej. Amerykański gigant postanowił więc wprowadzić ulepszony wariant układu. Oto, czy wyróżniać ma się Snapdragon 855 Plus.

Rynek gier mobilnych rośnie, a użytkownicy oczekują rozwiązań, które jeszcze mocniej usprawnią granie na smartfonach. Qualcomm zdecydował się więc na prezentację modelu Snapdragon 855 Plus, czyli podkręconej wersji flagowego układu firmy na 2019 rok.

Snapdragon 855 Plus z wyraźnie szybszą grafiką

Nowość Qualcomma na papierze prezentuje się niemal identycznie, jak zwykły Snapdragon 855. Niemal, ponieważ firma zdecydowała się na zwiększenie wydajności dwóch elementów, które mają decydujący wpływ na wydajność w grach:

  • pojedynczy rdzeń Kryo 485 Prime ma teraz pracować z taktowaniem do 2,96 GHz, a nie nie do 2,84 GHz (wzrost o około 5 proc.);
  • układ graficzny Adreno 640 ma pracować z wyższym taktowaniem, dzięki czemu będzie o 15 proc. bardziej wydajny niż standardowa wersja tego GPU.

Zmiany na papierze nie wydają się duże, ale Qualcomm obiecuje, że będą one odczuwalne. Firma nie wspomina ani słowem o zachowaniu świetnej energooszczędności, więc można spodziewać się, że podkręcenie układu może odbić się na (wyraźnie?) większym zużyciu energii.

Poprawiona optymalizacja silnika AI oraz lepsza obsługa wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Snapdragon 855 Plus będzie lepiej radził sobie w obsłudze wymagających gier nie tylko ze względu na podkręcone CPU i GPU. Qualcomm chwali się zoptymalizowaniem AI Engine pod kątem gier mobilnych. Dodano również szereg programowych akceleratorów, które są częścią Snapdragon Elite Gaming Experience.

Pod nazwa tą kryje się szereg funkcji, które mają usprawniać granie, jak Game Jank Reducer, Game Fast Loader czy Game AntiCheat Extensions. Dzięki nim układ lepiej ma radzić sobie z redukcją opóźnień podczas grania czy szybszym ładowanie gier. Całość ma być jeszcze lepiej zoptymalizowana pod kątem API Vulkan 1.1.

Amerykanie mieli ponadto wprowadzić usprawnienia pod kątem obsługi programów w rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR). Szczególnie użyteczna w tym kontekście ma być możliwość dodania modemu 5G Snapdragon X50, ale opcja ta dostępna będzie tylko dla użytkowników na wybranych rynkach.

Snapdragon 855 Plus dla wszystkich producentów

Qualcomm zazwyczaj nie bawił się we wprowadzanie lekko ulepszonych wariantów flagowych układów z linii Snapdragon 8xx. Oczywiście firma w ubiegłym roku przygotowała podkręconą wersję Snapdragona 845, ale ta trafiła tylko do ROG Phone'a ASUS-a. Model Snapdragon 855 Plus ma być jednak dostępny dla każdej firmy, która chce stworzyć smartfony jeszcze lepiej radzące sobie z grami.

Amerykanie potwierdzili, że pierwsze smartfony na nowym Snapdragonie na rynek trafią w drugiej połowie 2019 roku, ale szczegóły na ich temat nie są znane. ASUS potwierdził jednak oficjalnie, że model 855 Plus trafi do ROG Phone'a 2.

Można spodziewać się, że Snapdragon 855 Plus pojawi się w wielu innych modelach gamingowych. Kto wie, wersję Plus wykorzystać może również Samsung na potrzeby Galaxy Note'a 10, a przynajmniej jego wersji na rynek amerykański.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)