Qualcomm uruchamia platformę 5G dla urządzeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Qualcomm uruchamia platformę 5G dla urządzeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
06.12.2019 16:46
Qualcomm uruchamia platformę 5G dla urządzeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
Patryk Korzeniecki
Patryk Korzeniecki

Qualcomm widzi potencjał w połączeniu mieszanej rzeczywistości i sieci 5G. Planuje wprowadzić nową platformę.

Qualcomm zapowiedział na Hawajach nie tylko nowe procesory na czele ze Snapdragonem 865. Okazuje się, że firma planuje zainwestować też w rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Skąd o tym wiadomo? Producent stworzył dedykowaną platformę. Nie będzie to jednak zestaw jakich pełno na rynku, ponieważ wyposażono go w obsługę sieci nowej generacji.

Qualcomm prezentuje XR2

Będzie to pierwsze platforma tego typu na świecie. Qualcomm XR2 połączy technologie mieszanej rzeczywistości i 5G. Producent obiecuje doświadczenia nowego poziomu.

Qualcomm XR2 pozwoli na zastosowanie nawet 7 kamer w urządzeniu i rozwiązań sztucznej inteligencji. Pozwoli to na jeszcze lepszą i stabilniejszą immersję.

Poprzednia generacja platformy, Qualcomm XR, nie zniknie z rynku - będzie oferowana dalej jako podstawowe rozwiązanie, a XR2 ma być wdrożona jako technologia nowszej generacji.

TechCrunch informuje, że XR2 obsługuje wyświetlacze o rozdzielczości 3k x 3k pikseli przy 90 klatkach na sekundę. Obsługuje nawet 8k 360 stopni przy 60 kl/s. Wszystko to dzięki specjalnemu układowi, który zapewni niskie odświeżanie mimo wyśrubowanych parametrów obrazu.

Gogle Qualcomma
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Gogle Qualcomma

Ponadto XR2 pozwoli na śledzenie dłoni z wykorzystaniem 26 punktów i oczywiście bardzo dokładne mapowanie otoczenia.

Qualcomm może zrewolucjonizować rynek gogli i okularów mieszanej rzeczywistości

Widać, że 5G wchodzi powoli w każdą możliwą branżę, a nawet nie zadomowiło się jeszcze na rynku. Qualcomm zauważył potencjał w sieci nowej generacji i ciekaw jestem, jak zostanie on wykorzystany. Może któregoś dnia będziemy nawigowani po obcym mieście przez wirtualne okulary wspierające nową platformę Qualcomma. Czy przyszłość nadeszła? Czas pokaże.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)