Qualcomm prezentuje Quick Charge 5. Bateria naładowana do połowy w 5 minut

Qualcomm prezentuje Quick Charge 5. Bateria naładowana do połowy w 5 minut28.07.2020 10:21
Qualcomm prezentuje Quick Charge 5. Bateria naładowana do połowy w 5 minut
Patryk Korzeniecki

Quick Charge 5 spodoba się zwłaszcza tym, którzy często ładują smartfon na ostatnią chwilę. Co więcej - jeśli masz naprawdę wydajną ładowarkę, to może nie będziesz musiał kupować nowej.

Quick Charge Qualcomma jest najpopularniejszą technologią szybkiego ładowania. Wykorzystują ją chętnie nie tylko producenci smartfonów, ale także akcesoriów, takich jak np. powerbanki. Nowa generacja jeszcze bardziej przyspiesza, jednak wydajność nie jest jej jedynym atutem.

Quick Charge 5 - jeszcze szybsze ładowanie dzięki rozbiciu baterii

Ogłoszony właśnie standard obsługuje ładowanie o mocy większej niż 100 W. Zostało to osiągnięte dzięki rozwiązaniu Dual Charge, czyli obsłudze akumulatorów składających się z dwóch ogniw. Dzięki temu energia jest rozkładana i mniej szkodliwa baterii.

Ponadto Qualcomm zaprezentował kilka czipów obsługujących napięcie powyżej 20 V i cechujących się efektywnością na poziomie 98 proc. Zostały one opracowane właśnie z myślą o Quick Charge 5.

412216420911678374

Firma twierdzi, że dzięki zastosowaniu szeregu technologii szybkie ładowanie bezpieczne i przyjazne dla baterii. Zobaczymy, jak będzie to wyglądało w praktyce. Liczby mówią, że szybsze ładowanie odbija się na żywotności akumulatora.

Quick Charge 5 - lepszy pod każdym względem

Quick Charge 5, według danych Qualcomma:

  • jest 70 proc. bardziej efektywny i 10 stopni Celsjusza chłodniejszy niż Quick Charge 4,
  • ładuje akumulator nawet cztery razy szybciej w stosunku do czwartej generacji,
  • dziesięciokrotnie krócej uzupełnia baterię porównaniu z pierwszą wersją.
412216420911940518

Standard ma pozwolić na pełne naładowanie smartfona w 15 minut, natomiast zapełnienie połowy pojemności baterii ma zająć tylko 5 minut. Deklaracje te dotyczą akumulatora o pojemności 4500 mAh.

Quick Charge 5 nie potrzebuje odpowiedniego sprzętu

Qualcomm w Quick Charge 5 zadbał o szeroką kompatybilność. Nie wymaga dedykowanego sprzętu dzięki obsłudze protokołu PD-PPS. Wystarczy więc zwykła ładowarka z Power Delivery o odpowiednio wysokich parametrach.

Technologia jest więc zdecydowanie bardziej uniwersalna niż ładowanie 120 W vivo, które wymaga specjalnych akcesoriów.

QC 5 wspiera zarówno ładowanie przewodowe, jak i bezprzewodowe. Wprawdzie jest kompatybilny z już istniejącymi procesorami - Snapdragonem 865 i 865 Plus, jednak nie skorzystacie z niej w aktualnych modelach.

Quick Charge 5 ma pojawić się w smartfonach, które zostaną zaprezentowane w trzecim kwartale 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)