Ranking 10 największych producentów smartfonów. Kto zyskał, a kto stracił?

Najbardziej znaczące firmy analityczne opublikowały już wyniki sprzedażowe smartfonów w III kwartale 2012 roku. Samsung Galaxy S III stał się najlepiej sprzedającym smartfonem w minionym kwartale, bijąc wyniki sprzedażowe iPhone'a 4S. Jesteście ciekawi, do kogo należy pierwsze miejsce, a kto zamyka stawkę?

Ranking 10 największych producentów smartfonów. Kto zyskał, a kto stracił?
Kamil Bąkowski

Najbardziej znaczące firmy analityczne opublikowały już wyniki sprzedażowe smartfonów w III kwartale 2012 roku. Samsung Galaxy S III stał się najlepiej sprzedającym smartfonem w minionym kwartale, bijąc wyniki sprzedażowe iPhone'a 4S. Jesteście ciekawi, do kogo należy pierwsze miejsce, a kto zamyka stawkę? 

Android rządzi, a Samsung jest królem

Według ostatnich danych przedstawionych przez firmę IDC, Android zdobył lwią część rynku smartfonów, a konkretnie aż 75% rynku w III kwartale 2012 roku. Nic więc dziwnego, że wyniki sprzedaży platformy mobilnej z logo zielonego droida przełożyły się na liczbę dostarczonych inteligentnych komórek poszczególnych producentów. W oparciu o dane przedstawione przez firmy analityczne, które zgromadził serwis Communities-dominate.blogs, przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych dostawców smartfonów.

Na pierwszym miejscu w rankingu utrzymuje się firma Samsung, z udziałem w rynku 31,8% w III kwartale 2012 roku. Warto odnotować, że Koreańczycy sprzedają z kwartału na kwartał coraz to większą liczbę smartfonów, utrzymując udział rynkowy na podobnym poziomie (pomimo wzrostu całkowitej liczby sprzedanych urządzeń). Samsung ma ogromne powody do zadowolenia. Nie tylko utrzymuje tytuł "króla producentów smartfonów", ale również flagowy model Samsung Galaxy S III w III kwartale 2012 roku pobił popularnością iPhone'a 4S. SGS III stał się najlepiej sprzedającym się smartfonem, który rozszedł się w liczbie 18 mln sztuk, podczas gdy iPhone 4S w tym samym czasie - w 16,2 mln sztuk.

Koreański gigant coraz lepiej radzi sobie na rynku smartfonów docierając do różnego grona odbiorców. Jestem ciekawy jakie wyniki sprzedażowe osiągnie model ATIV S z Windows Phone 8. Samsung z kwartału na kwartał gromadzi większą liczbę lojalnych klientów. Konsumenci powoli wybierają telefon Samsunga nie tylko ze względu na platformę Android, a także właśnie patrząc na logo samego producenta.

Wyniki sprzedażowe Apple'a w III kwartale 2012 roku uratowała premiera iPhone'a 5, który znalazł 6 mln odbiorców w kilka dni od daty premiery.  Firma z Cupertino pozostała na drugim miejscu w rankingu, oferując tak naprawdę tylko urządzenia wysokobudżetowe. Apple sprzedał w ostatnim kwartale 26,9 mln iPhone'ów, odnotowując spadek sprzedaży w porównaniu do I kwartału 2012 roku, w którym to udział na rynku smartfonów wyniósł 24,2%.

Chińscy producenci (i Sony) w ofensywie

Skok z 7 miejsca zanotowała firma Sony. Japońska firma sprzedała o 1,3 mln więcej sztuk smartfonów, tak naprawdę utrzymując podobny 5% udział na rynku. Oznacza to, że linii Xperia jest tak samo popularna, pomimo zwiększenia się globalnej liczby sprzedanych smartfonów o 14% z kwartału na kwartał. Sony może odnotować jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe w IV kwartale za sprawą premiery kolejnego filmu z agentem 007 - Skyfall, w którym to oficjalnym telefonem Bonda został model Sony Xperia T. Jestem ciekaw jak popularność Skyfall odbije się na sprzedaży Xperii T, która przez Mateusza został nazwany jednym z najlepszych Androidowych telefonów na rynku. Przy okazji wiecie, że ponad połowa mieszkańców świata widziała chociaż jeden film z Bondem w roli głównej?

Lenovo ma powody do zadowolenia - po raz pierwszy w 2012 roku znalazło się w rankingu 10 największych producentów smarfonów.  Wszystko za sprawą świetnych wyników sprzedażowych smartfonów w Chinach. W III kwartale 2012 roku jest drugim najpopularniejszym producentem w Chinach, z 13% udziałem na macierzystym rynku. Gra o miano najpopularniejszego producenta telefonów z systemem operacyjnym w Chinach jest warta świeczki, obecne dwóch największych operatorów China Telecom oraz China Mobile mają ponad 850 mln abonentów. W tym w samych Chinach w III kwartale 2012 roku sprzedano 50 mln sztuk smartfonów, co stanowi blisko 30% dostarczonych na globalny rynek urządzeń. W pierwszej piątce producentów znalazła się kolejna chińska firma - ZTE.

RIM i HTC poniżej oczekiwań

Dla RIM ostatnią deską ratunku ma być platforma BB10 oraz pierwsze smartfony działające pod jej kontrolą.  Na dzień dzisiejszy BB10 jest wielką niewiadomą, a ostatnie słowa analityków nie napawają optymizmem. Według nich BB10 jest platformą "martwą już na starcie". James Faucette z Pacific Crest twierdzi, że nieznany interfejs, "skromna" liczba aplikacji będzie skutkowała małą liczbą użytkowników decydujących się na wybór nowej platformy. Sam zgodzę się tylko z tezą o braku wsparcia deweloperów, choć tak naprawdę rzeczywistość zweryfikuje liczbę aplikacji i ich jakość dla BB10. Jeśli chodzi o sam interfejs BB10 pamiętać należy, że inspirowany jest on zarówno Androidem, jak i iOS-em, stąd nie powiedziałbym, że klienci będą obawiali się z tego powodu nowej platformy. Dla RIM kluczowa będzie adaptacja systemu BB10 wśród klientów biznesowych, korporacyjnych.

Sytuacja HTC z kwartału na kwartał wydaje się coraz gorsza. Firma jak dotychczas nie znalazła złotego środka na wzrost popularności swoich smartfonów. Kolejne modele z Androidem różnią się detalami, tajwańskiej firmie nie pomogła współpraca z Beats Audio. Szansą dla HTC mają być telefony z Windows Phone 8, w tym model Windows Phone 8X. Pytanie jednak czy mobilne okienka staną się popularne - już jednemu producentowi, czyt. Nokii, odbija się czkawką współpraca z Microsoftem. Temat ten zresztą zgłębialiśmy już w osobnym artykule.

Niegdysiejszy lider zamyka stawkę...

Na koniec zostawiłem Nokię. Firma w I kwartale 2012 roku znajdowała się jeszcze na podium rankingu producentów smartfonów, dzisiaj zajmuje ostatnie - 10 miejsce. Już teraz możemy powiedzieć, że 2012 rok jest najgorszym w historii firmy Nokia. To właśnie w Q1 2012 roku Samsung zdetronizował Nokię, jako najpopularniejszego dostawcę telefonów komórkowych. Nadzieją Nokii na lepsze jutro jest współpraca z Microsoftem. Dzisiaj wiemy jednak, że może ona odbić się czkawką dla fińskiego producenta. Nie chce dobijać tonącego, nie raz podkreślałem, że faza przejścia z Symbiana na smartfony z Windows Phone'em może być kluczem do grobu dla Nokii. Windows Phone 7 i telefony Lumia nie zmieniły sytuacji rynkowej Nokii. Nadzieją dla Nokii ma być Windows Phone 8 oraz Lumia 820, 920. Obawiam się jednak, że na odbudowę pozycji może być już za późno. Tym bardziej, że na kawałek okienkowego tortu chrapkę ma już Samsung (model ATIV S), HTC (modele Windows Phone 8X i 8S), a także pozostali producenci, w tym Huawei.

Jak zapewne część z Was zauważyła w zestawieniu zabrakło Motoroli, która od dłuższego czasu nie może odnaleźć się na rynku. Firma po przejęciu przez Google'a dopiero staje na nogi i nieco zmienia swoją politykę. Jak już wiecie Motorola rezygnuje póki co z walki na Starym Kontynencie i ma zamiar skupić się na rodzimym rynku amerykański oraz... chińskim. Patrząc na osiągnięcia producentów z Państwa Środka to dobry wybór.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)