Raport UKE: który operator jest najlepszy?

Raport UKE: który operator jest najlepszy?
Paweł Żmuda

28.05.2010 11:11, aktual.: 28.05.2010 13:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił sprawdzić, który z naszych krajowych operatorów może pochwalić się najlepszym zasięgiem sieci GSM i UMTS. Badanie prowadzono w miastach wojewódzkich oraz na głównych trasach między nimi. Kto jest najlepszy?

Obserwacje prowadzono od początku lutego do 26 marca bieżącego roku. Na cel wzięto firmy Polkomtel, PTC Centertel oraz P4. Specjaliści z UKE sprawdzili jakość połączeń w Warszawie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Poznaniu, Lublinie, Trójmieście, Bydgoszczy, Białymstoku i Jeleniej Górze. Jak przedstawiają się wyniki?

Raport UKE wskazuje, że nasi operatorzy dysponują niezłym zasięgiem w miastach, w których dominuje UMTS, jednak to nie badanie zasięgu w miastach jest najciekawszym smaczkiem omawianej analizy. Sprawdzano także, jak sieci sprawują się w podróży.

W tym celu przejechano aż 3640 kilometrów wzdłuż głównych tras łączących omawiane miasta. Specjaliści z UKE informują, że wartość niezrealizowanych połączeń u operatorów nie powinna przekraczać 3%, jednak wszystkie krajowe sieci nie spełniają tego wymogu. Jeśli chcemy mieć zapewnioną łączność w trasie najlepiej korzystać z usług Orange i Plusa. Najgorzej jest w Erze i Play.

Z największymi utrudnieniami muszą liczyć się abonenci Play mieszkający w Krakowie. W stolicy Małopolski aż 3,8% połączeń nie dochodzi do skutku. Globalnie, około 0,3% połączeń w sieci Play nie udaje się zrealizować, lepiej jest w Erze (0,2%) oraz Orange (0,02%). Najlepiej sprawuje się Plus, u którego problemy wystąpiły jedynie w 0,01% połączeń. I tak nie ma się z czego cieszyć. Niezależnie którego operatora wybierzemy i tak musimy liczyć się z zakłóceniami, zerwanymi połączeniami czy kompletnym brakiem zasięgu. Cóż poradzić?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)