RCS, czyli następca SMS-ów, już w Polsce! Funkcje czatu trafiły do Wiadomości Google

RCS, czyli następca SMS‑ów, już w Polsce! Funkcje czatu trafiły do Wiadomości Google

RCS, czyli następca SMS-ów, już w Polsce! Funkcje czatu trafiły do Wiadomości Google
Miron Nurski
09.05.2020 12:51, aktualizacja: 09.05.2020 15:01

Na ten dzień czekało wielu. Do Polski zawitał standard RCS, nazywany przez wielu umownie SMS 2.0. Jest bardziej funkcjonalnie, szybciej i za darmo.

Maj 2020 to wyjątkowo owocny miesiąc, jeśli chodzi o rozwój najnowszych standardów technologicznych w naszym kraju.

Pierwszy polski operator jest gotowy do uruchomienia komercyjnego 5G. Do tego Google wdraża właśnie standard RCS, nazywając go po prostu funkcjami czatu.

Czym jest RCS? Jaką przewagę mają funkcje czatu nad SMS-ami?

Dzięki funkcjom czatu aplikacja Wiadomości zachowuje się bardziej jak rozbudowany komunikator internetowy, a nie klient archaicznego standardu jakim jest SMS.

Oto zalety RCS:

  • wiadomości wysyłane są przez Wi-Fi lub sieć komórkową, co nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów (nie licząc tych związanych z transmisją danych);
  • możliwość wysyłania zdjęć w wysokiej rozdzielczości;
  • możliwość tworzenia rozmów grupowych;
  • wyświetlanie komunikatów o tym, że rozmówca odebrał, odczytał i jest w trakcie odpisywania na wiadomość;
  • szybsze wysyłanie wiadomości (to uzależnione jest od szybkości internetu);
  • dużo wyższy limit znaków.

Google nie informuje, jaki jest dokładnie limit znaków, ale w ramach testów udało mi się upchnąć w jednej wiadomości aż 8192. Dla porównania pojedynczy SMS mieści raptem 160 znaków.

Obraz

Te wszystkie rozwiązania znamy już z takich komunikatorów jak Messenger czy Whatsapp, ale zaletą funkcji czatu Google'a jest powiązanie standardu RCS z numerem telefonu. Dzięki temu nie jest wymagane zakładanie konta na żadnej platformie.

RCS w Polsce: jak skorzystać z funkcji czatu?

Wystarczy uruchomić na telefonie z Androidem aplikację Wiadomości Google'a. Na wielu smartfonach jest to domyślny klient SMS/MMS, ale jeśli apki brakuje, można ją pobrać i zainstalować samemu.

Po uruchomieniu aplikacji Wiadomości powinien wyświetlić się komunikat o nowych funkcjach czatu. Wystarczy je aktywować dwoma kliknięciami i poczekać na zakończenie procesu konfiguracji, co w moim przypadku zajęło kilka sekund.

Obraz

Zarządzać funkcjami czatu można także z poziomu ustawień. Tam także widnieje komunikat, czy usługa została poprawnie skonfigurowana i jest aktywna.

Jak sprawdzić, czy mój rozmówca korzysta z funkcji czatu RCS?

Aby funkcje czatu działały prawidłowo, muszą być aktywne u obu rozmówców. Na szczęście wiadomości Google'a wyświetlają czytelne komunikaty odnośnie aktywnego standardu.

Przycisk wysłania wiadomości wskazuje na protokół, za pośrednictwem którego zostanie ona dostarczona. Jeśli pod strzałką nie ma pod napisu "SMS" lub "MMS", oznacza to, że osoba po drugiej stronie ekranu ma aktywne funkcje czatu.

Obraz

Dymki wiadomości wysłanych za pośrednictwem standardu RCS mają ponadto inny kolor niż dymki z SMS-ami i MMS-ami.

Funkcje czatu Google'a to mocna odpowiedź na iMessege

Użytkownicy iPhone'ów od lat mogą korzystać z apki iMessege, która - poza obsługą SMS-ów i MMS-ów - pełni także funkcję komunikatora internetowego. Jeśli dwóch rozmówców korzysta z platformy iOS, mogą wymieniać między sobą rozbudowane wiadomości bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Funkcje czatu Google'a działają na bardzo podobnej zasadzie. Jeśli się upowszechnią (a wiele na to wskazuje, bo apka Wiadomości jest fabrycznie zainstalowana na wielu smartfonach), standard iMessege wreszcie będzie miał realną alternatywę w świecie Androida.

Prace nad standardem RCS trwają od 2008 roku, ale - mimo iż w ostatnich kilkunastu miesiącach zrobiło się na jego temat głośno - światowi operatorzy nie spieszą się z jego implementacją. Google postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zintegrować RCS-y z własną aplikacją Wiadomości niezależnie od telekomów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)