Rewolucja w smartfonach. Czeka nas nowy standard SIM
Podczas targów MWC 2023 firma Qualcomm zapowiedziała pierwszy procesor dla smartfonów z wbudowanym modułem iSIM. Dzięki temu nowa technologia będzie mogła wreszcie trafić do użytkowników.
Standard iSIM (Integrated SIM) sam w sobie nie jest niespodzianką, ponieważ prace nad nim ogłoszono już wcześniej. W większości były to jednak rozważania czysto teoretyczne, brakowało firmy, która zdecyduje się na wprowadzenie go do podzespołów i urządzeń oferowanych w sprzedaży. Wszystko zmienia decyzja podjęta przez Qualcomm i procesor Snapdragon 8 Gen 2.
Fizyczna karta SIM już nie będzie potrzebna
Fizyczna karta SIM przez wiele osób postrzegana jest jako element niezbędny do bezproblemowego korzystania ze smartfonu i usług danego operatora. Przez lata rzeczywiście nie było innej opcji, ale dało się zauważyć szybko postępującą miniaturyzację. Kolejno wprowadzano karty Mini SIM, Micro SIM i Nano SIM, które aktualnie są najpopularniejsze i wiele osób ma je w swoim telefonie.
Niektóre nowsze urządzenia obsługują standard eSIM (Embedded SIM). To rozwiązanie, które jako pierwsze pozwoliło zrezygnować z fizycznych kart SIM, ale przez kilka lat nie zrobiło wielkiej furory i tylko kilku producentów zaczęło nieśmiało z nim eksperymentować. iSIM można odbierać jako rozwinięcie tej koncepcji. Z kilku powodów w tym przypadku szanse na oddanie go do dyspozycji większej liczby użytkowników są znacznie wyższe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartfon Infinix Zero Ultra?
Snapdragon 8 Gen 2 z wbudowanym iSIM
eSIM jest umieszczany na płycie głównej, przez co zajmuje miejsce, którego we wnętrzu smartfonów producentom i tak brakuje. Wymaga też odpowiedniego podejścia do projektowania i późniejszej produkcji. iSIM to krok dalej, ponieważ jest to moduł wbudowany w procesor.
Zapowiedziana przez firmę Qualcomm zmodyfikowana wersja Snapdragon 8 Gen 2 integruje technologię SIM w chipsecie na powierzchni mniejszej niż 1 mm2. To ponad 100 razy mniej niż wynosi rozmiar tradycyjnej karty Nano SIM. Poza oszczędnością miejsca iSIM ma być technologią bardziej energooszczędną niż eSIM i nie wymagającą od producentów smartfonów większych wysiłków. Wystarczy zastosowanie nowego procesora z obsługą tej technologii.
iSIM nie będzie wymagał dodatkowych kroków ze strony operatorów. Infrastruktura przygotowana z myślą o eSIM jest w pełni kompatybilna z iSIM. Dla użytkowników rezygnacja z fizycznej karty SIM to przede wszystkim brak konieczności umieszczania w smartfonie dodatkowego, małego elementu, ale także większa swoboda wyboru oraz zmiany operatora i planów taryfowych, a także wyższe bezpieczeństwo (łatwiej zlokalizować zgubione czy skradzione urządzenie).
Przy pracach nad swoim nowym rozwiązaniem Qualcomm współpracował z Thales. Wedle szacunków do 2027 r. globalne dostawy chipów z iSIM sięgną 300 mln. Przedstawiciele firmy Thales potwierdzili, że iSIM w pierwszej kolejności pojawi się w smartfonach z wyższej półki, a ostatecznie trafi także do modeli ze średniej i niższej półki, a także do urządzeń z kategorii wearables.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Komórkomanii