Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych

Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych
Łukasz Skałba

29.09.2016 12:19, aktual.: 29.09.2016 14:19

Unijne ustawy nałożyły na operatorów spore ograniczenia dotyczące maksymalnych kosztów rozmów w roamingu. Problem w tym, że nie dotyczą one połączeń międzynarodowych wykonywanych z naszego kraju.

Kiedyś było prosto. Wszystko, co “międzynarodowe” było horrendalnie drogie. Teraz jest już trochę inaczej. Stawki zaczynają być odgórnie regulowane przez Unię Europejską. Od 30 kwietnia minuta połączenia nie może być droższa od minuty rozmowy krajowej o więcej niż 5 eurocentów. Podobną kwotę przyjdzie nam zapłacić za każdy megabajt danych. Międzynarodowy SMS może być z kolei droższy od krajowego o maksymalnie 2 eurocenty.

Brzmi to całkiem fajnie. Jeszcze piękniej wygląda przyszłość. Już za niespełna rok (od 15 czerwca 2017 roku) opłaty za roaming zostaną zniesione całkowicie. Dzwonić z zagranicy będziemy więc mogli dokładnie tak jakby to były rozmowy krajowe.

Użytkownicy na tym zyskują. Ktoś więc musi tracić. Mowa tu oczywiście o operatorach, którzy pobierają teraz znacznie mniejsze opłaty roamingowe. Muszą więc oni w jakiś sposób odbić sobie te “straty”. Postanowili oni zrobić to, podwyższając stawki za rozmowy zagraniczne wychodzące z Polski (nie jest to roaming!), których ustawy unijne nie dotyczą.

Podniesienie stawek to zbyt słabe określenie. Są one teraz kosmiczne!

Równocześnie operatorzy nie podają ich na swoich stronach. Znaleźć je można dopiero w klikudziesięcio-stronicowych regulaminach (których nikt nigdy nie czyta). Powołując się na dane Gazety Prawnej, minuta rozmowy zagranicznej wykonanej z Polski kosztuje w Orange aż 2,30 zł, a w Play minimum 1,85 zł (zależy od kraju i umowy).

Operatorzy doskonale wiedzą, że większość użytkowników jest nieświadoma czym jest roaming i czego tak naprawdę dotyczą ustawy unijne. Kiedyś wykorzystywali oni niewiedzę klientów na inne sposoby - na przykład pobierając ogromne opłaty za internet mobilny po wykorzystaniu pakietu danych. Teraz robią to na inne sposoby.

Napiszmy więc jasno

Koszty zagranicznych połączeń wykonywanych z Polski są ogromne. Minuta połączenia to około 2 zł. Ustawy unijne obejmują tylko połączenia międzynarodowe wykonywane spoza granic naszego kraju.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)