Rosja pracuje nad własnym systemem operacyjnym na smartfony. Wzorem do naśladowania jest Huawei

Rosja pracuje nad własnym systemem operacyjnym na smartfony. Wzorem do naśladowania jest Huawei

Putin chce alternatywy dla Androida
Putin chce alternatywy dla Androida
Źródło zdjęć: © Pixabay
Miron Nurski
30.12.2022 16:40

Oprogramowanie, nad którym Rosjanie już ponoć pracują, ma bazować na Androidzie, ale być wolne od usług Google'a.

Rosjanie od lat tworzą własny system operacyjny Aurora OS, zbudowany na zgliszczach fińskiej platformy Sailfish. Jest on jednak rozwijany głównie z myślą o segmencie korporacyjnym i rządowym. Rynek konsumencki wciąż zdominowany jest przez systemy Android i iOS.

Jako że Rosja nie szanuje zachodnich wartości, uzależnienie swoich obywateli od zachodnich technologii okazało się wyjątkowo nierozsądne. W wyniku sankcji nałożonych po ataku na Ukrainę, Apple i Google odłączyli kilka wtyczek, które z dnia na dzień ograniczyły funkcjonalność milionów smartfonów. Rosjanie musieli się pożegnać m.in. z płatnościami mobilnymi, możliwością zarabiania na reklamach czy niektórymi aplikacjami.

Nikogo nie powinny dziwić więc doniesienia, że Rosja chce się uniezależnić od Google'a i Apple'a. Jak zamierza to zrobić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosja szykuje system operacyjny bazujący na Androidzie

Jak donosi dziennik Kommersant, rosyjskie firmy technologiczne VK, Yandex, Sbierbank i Rostelecom szykują się do założenia nowej spółki, która zajmie się rozwojem wspólnego oprogramowania na smartfony. Za całym pomysłem stać ma Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Rosji.

Zamiast postawić na już gotowy system Autora OS, Rosjanie mają postawić na nowe oprogramowanie, które zostanie zbudowane w oparciu o otwarty kod źródłowy Androida. Taki system ma być bardziej przyjazny dla konsumentów obytych z oprogramowaniem Google'a i zapewnić bezproblemowe działanie setek tysięcy już istniejących aplikacji.

Rosyjscy giganci mają także opracować autorską alternatywę dla Usług Google Play. Mowa o pakiecie systemowych komponentów, które odpowiadają m.in. za możliwość pobierania aplikacji ze sklepu, obsługę danych lokalizacyjnych, płatności wewnątrz aplikacji, wyświetlanie witryn internetowych, synchronizację danych, generowanie powiadomień, wyświetlanie reklam czy działanie płatności zbliżeniowych.

Podobną drogą obrał Huawei, który - po otrzymaniu zakazu korzystania z aplikacji Google'a - zbudował własny system HarmonyOS. Choć bazuje on na Androidzie, daje klientom dostęp do alternatywnego pakietu usług HMS i sklepu AppGallery. HarmonyOS jest dziś trzecim największym systemem operacyjnym na smartfony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie