Rozszerzona rzeczywistość na Symbianie

ARound. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie z Symbianem.
ARound. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie z Symbianem.
Komórkomania.pl

28.08.2009 16:03, aktual.: 28.08.2009 18:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedruk z SIMblog.pl:

Rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality) nie jest nowością. Wkrótce podobne technologie mogą stać się naszą codziennością. Na razie jeszcze musimy na to poczekać, ale już teraz możemy korzystać z mobilnych aplikacji, które łączą obraz z kamery z treściami pobranymi z Internetu.

Przedruk z (ang. augmented reality) nie jest nowością. Wkrótce podobne technologie mogą stać się naszą codziennością. Na razie jeszcze musimy na to poczekać, ale już teraz możemy korzystać z mobilnych aplikacji, które łączą obraz z kamery z treściami pobranymi z Internetu.

Interesujące rozwiązanie mogą wypróbować posiadacze telefonów z systemem Symbian S60 5th Edition. Program ARound został opracowany przez Sequence Point Software. Aplikacja jest dostępna za darmo i działa na telefonach Nokia N97 oraz N86. Natomiast podczas korzystania z Nokii 5800 XpressMusic mogą pojawić się problemy.

ARound pobiera obraz z kamery i uzupełnia go danymi GPS oraz pochodzącymi z kompasu. Dzięki temu aplikacja ustala, gdzie znajduje się posiadacz telefonu i w którą stronę jest zwrócony. To z kolei pozwala na:

  • zaznaczenie na fotografii rozpoznanych obiektów opisanych w Wikipedii,
  • zamieszczanie linków do stron internetowych z dodatkowymi informacjami,
  • lokalizowanie komunikatów wysłanych do Twittera.

Szczególnie ciekawa jest integracja z serwisami społecznościowymi. Dzięki temu można chociażby w prosty sposób odnaleźć miejsca wskazane nam przez znajomych. Dane oparte na Wikipedii są bowiem rzecz jasna wybiórcze i dotyczą tylko najbardziej znanych lokalizacji.

To dobrze, że aplikacje takie jak ARound powstają również dla Symbiana. Od pewnego czasu deweloperzy eksperymentujący z rozszerzoną rzeczywistością upodobali sobie telefony z Androidem. To zapewne efekt niewielkiej liczby dostępnych modeli (a zatem dobrze znanej specyfikacji), a także dobrego wyposażenia smartfonów z systemem firmowanym przez Google. W przypadku Symbiana aplikacje augmented reality działają tylko w przypadku najbardziej zaawansowanych komórek – większość użytkowników i tak musi się na razie obejść smakiem.

Zrzutka: Farsa.gr

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)