W 2015 roku na smartfonach najwięcej zarobił Apple. Zgarnął 91 procent zysków

W 2015 roku na smartfonach najwięcej zarobił Apple. Zgarnął 91 procent zysków

Jabłko i pieniądze
Jabłko i pieniądze
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
15.02.2016 09:47, aktualizacja: 15.02.2016 11:12

Na rynku smartfonów najbardziej liczą się dwie rzeczy: liczba sprzedanych urządzeń oraz zarobione pieniądze. Pod tym drugim względem Apple był w zeszłym roku bezkonkurencyjny.

Firma analityczna Canaccord Genuity (via fortune.com) opublikowała właśnie kilka liczb dotyczących całego zeszłego roku i jeśli uważnie śledzicie sytuację, to nie są one zaskakujące. Liderem rynku został oczywiście Samsung, który dostarczył 23,9 proc. smartfonów w 2015. Drugi był Apple z 17,2 procentami. Barierę 5 proc. przekroczył jeszcze Huawei (8 proc.), Lenovo (5,5 proc.) oraz Xiaomi (5,3 proc.). Te wyniki są bardzo zbliżone do tych udostępnionych przez IDC i raczej dla nikogo nie są one zaskoczeniem.

Rynek smartfonów 2015
Rynek smartfonów 2015© Canaccord Genuity (via fortune.com)

Dużo ciekawiej wygląda sytuacja po spojrzeniu na zyski producentów smartfonów. W 2012 roku Apple zgarniało 69 proc., a Samsung odpowiadał za 34 proc. Z racji tego, że Amerykanie oferują jedynie drogie urządzenia takiego podziału można było się spodziewać, ale w ostatnich kwartałach jest jeszcze lepiej. W pierwszych 3 miesiącach 2015 firma z Cupertino zgarnęła 92 proc. zysków, a w II kwartale mogła pochwalić się aż 94 procentami. Wyniki bez wątpienia świetne, a sytuacja firmy jest bardzo dobra, co pokazuje podsumowanie całego roku.

Zyski na rynku smartfonów 2015
Zyski na rynku smartfonów 2015© Canaccord Genuity (via fortune.com)

Apple zgarnął w 2015 roku 91 proc. zysków z rynku smartfonów, a Samsung może pochwalić się jedynie 14 proc.. Tak, łącznie nie wychodzi 100 proc., a 105 procent. Jest to spowodowane tym, że część producentów zaliczyła straty, więc w ujęciu procentowym uwzględnia się ich ujemny wkład. Wśród większych graczy jest to Microsoft, Sony, LG oraz Lenovo. Warto zauważyć, że nie są to pełne wyniki, ponieważ niektóre firmy z czołówki jak Xiaomi czy Huawei nie ujawniły, ile zarobiły na smartfonach. Co prawda większość traciła na sprzedaży telefonów, ale akurat tych dwóch chińskich producentów mogłoby zmienić układ sił w tym rankingu.

Apple cały czas będzie na szczycie?

Apple zaliczył ostatnio rekordowy kwartał i ma świetne wyniki finansowe, ale przewaga nad Samsungiem, może się zacząć zmniejszać. Ten rok może być pierwszym kiedy sprzeda się mniej telefonów niż w poprzednich 12 miesiącach. Rozwiązaniem tego problemu ma być iPhone 5se, ale będzie on nie tylko mniejszy niż obecne urządzenia Apple'a, ale także tańszy. Jeśli osiągnie spory sukces kosztem większych braci to udział procentowy w zyskach może spaść.

Dużo zależy od tego, jak Samsung wykorzysta tę szansę. W USA Koreańczycy powoli gonią swojego rywala, ale za to sytuacja w Chinach jest coraz gorsza. Zmiana w Państwie Środka mogłaby znacząco poprawić pozycję Samsunga na rynku, ale Apple raczej nie szybko zostanie zdjęte z tronu najlepiej zarabiającej firmy na smartfonach. Sam nie wiem co musiałoby się stać, żeby którykolwiek z producentów telefonów chociaż zbliżył się do tej firmy. Chyba tylko jakiś technologiczny cud.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)