Rzeczywistość dogoniła mój żart. Powstał aparat bez aparatu

Rzeczywistość dogoniła mój żart. Powstał aparat bez aparatu

Paragraphica to aparat bez aparatu
Paragraphica to aparat bez aparatu
Źródło zdjęć: © Bjorn Karmann
Miron Nurski
02.06.2023 17:53, aktualizacja: 05.06.2023 21:05

Witaj w erze sztucznej inteligencji. Możesz zrobić zdjęcie korzystając z urządzenia bez aparatu.

W 2019 roku opublikowałem na łamach Komórkomanii primaaprilisowy artykuł o wymyślonym przeze mnie smartfonie bez aparatu. Zdjęcia miała robić sztuczna inteligencja, bazując na danych lokalizacyjnych i pogodowych.

W tamtym czasie zaczął się konkretny bum na fotografię obliczeniową, ale pisząc o tym futurystycznym urządzeniu nie wierzyłem w to, że w przewidywalnej przyszłości zrobienie czegoś takiego w ogóle będzie możliwe. A jednak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minęły 4 lata i naprawdę powstał aparat, który robi zdjęcia bez aparatu

Za projektem Paragraphica stoi projektant Bjorn Karmann, który - korzystając z ogólnodostępnych narzędzi - zbudował zarówno internetową aplikację, jak i fizyczny prototyp aparatu.

Sztuczna inteligencja pobiera z sieci informacje na temat wyglądu konkretnego miejsca, a następnie generuje nowy obraz z uwzględnieniem warunków atmosferycznych czy pory dnia.

Przed wygenerowaniem zdjęcia na ekranie pojawia się tzw. prompt, czyli słowny opis obrazu. Korzystając ze specjalnych pokręteł można modyfikować parametry, w tym odległość fotografowania.

Aparat Paragraphica nie jest dostępny komercyjnie, ale na tej stronie dostępna jest jego wirtualna wersja. Twórca podkreśla jednak, że przez duże zainteresowanie mogą być przeciążone. Mnie przed publikacją tego tekstu nie udało się wygenerować ani jednego zdjęcia.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)