Wyświetlacze OLED zyskują na popularności. To doskonała wiadomość dla Samsunga

Wyświetlacze OLED zyskują na popularności. To doskonała wiadomość dla Samsunga

Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy Note 5
Źródło zdjęć: © Samsung
Konrad Błaszak
12.12.2015 16:30, aktualizacja: 12.12.2015 17:51

Na rynku są dostępne smartfony z wyświetlaczami wykonanymi w różnych technologiach, ale to AMOLED-y Samsunga według wielu osób są najlepsze. Jeśli również macie podobne zdanie to ucieszycie się, że coraz więcej producentów decyduje się na to rozwiązanie.

Jeśli uważnie śledzicie testy na Komórkomanii to na pewno nie umknął Wam ten opisujący Samsunga Galaxy J5. Miałem przyjemność recenzować ten model i jednym z elementów, który najbardziej przypadł mi do gustu był właśnie 5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED o rozdzielczości HD. Zanim ten smartfon trafił w moje ręce myślałem, że Lumia 640, której używam ma świetny ekran (IPS), ale po ich porównaniu przewaga Koreańczyków była miażdżąca. Nie tylko ja uważam, że Samsung pod tym względem radzi sobie znakomicie, specjaliści z DisplayMate uznali panel Note'a 5 za najlepszy na świecie. Dlatego nie dziwią mnie informacje, że OLED-y są coraz popularniejsze.

Jak informuje koreaherald.com według firmy analitycznej IHS w trzecim kwartale 2015 na rynek trafiło 79 milionów urządzeń z wyświetlaczami wykonanymi w technologii OLED. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a w stosunku do poprzednich trzech miesięcy jest on wyższy o 35%. Dzięki takim wzrostom wartość rynku ekranów OLED to 3,29 miliarda dolarów, czyli niemal dwa razy więcej niż rok temu. Co więcej takie rozwiązanie stanowi już 18% wszystkich paneli dostarczonych do urządzeń trafiających na półki sklepowe w trzecim kwartale. Jak można było się spodziewać to Samsung jest bezsprzecznym liderem w tworzeniu wyświetlaczy AMOLED dla urządzeń mobilnych i odpowiada za 95,4% tego rynku.

Bez wątpienia są to świetne rezultaty, ale sytuacja z każdym kwartałem może być jeszcze lepsza. Wystarczy przypomnieć, że na panele AMOLED zdecydowano się chociażby w OnePlusie X oraz HTC One A9. Poza tym należy pamiętać, że Koreańczycy pokazali kilka miesięcy temu model Galaxy J2, który mimo ceny nieprzekraczającej 500 złotych również ma taki ekran. Jeśli Samsung zdecyduje się wprowadzić to rozwiązanie również do innych budżetowców to udziały rynkowego tego rozwiązania mogą szybko wzrosnąć. Kolejnym krokiem milowym może być Apple, które rozważa wykorzystanie tej technologii w iPhone'ie 7. Co prawda nie jest jeszcze jasne, kto będzie producentem tego elementu, ponieważ pod uwagę brane jest LG (13,8% rynku wyświetlaczy) oraz Japan Display (17% udziałów). Oczywiście Samsung jest jedną z opcji i trudno się temu dziwić, ponieważ to jest lider rynku ekranów mobilnych z 38,5%.

Przyszłość rysuje się w bardzo żywych barwach, ponieważ wygląda na to, że technologia OLED będzie coraz popularniejsza i może zdominować wyższą oraz średnią półkę smartfonów. Samsung ostatnio zrezygnował z produkcji LCD w jednej z fabryk, ponieważ będą tam wytwarzane ekrany AMOLED. Rok 2015 może być pod tym względem przełomowy, szczególnie jeśli Apple zdecyduje się na wykorzystanie tego rozwiązania. Dla mnie to świetna wiadomość, ponieważ mimo tego, że takie wyświetlacze nie są idealne, to nie ma obecnie lepszych. Sam chciałbym, żeby kilku producentów słuchawek z Androidem zaczęło je wykorzystywać w swoich smartfonach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)