- System operacyjny: Android 6.0
- Wbudowana pamieć: 32 GB
- Pamięć RAM: 2 GB
- Wyświetlacz: 5.7″, 1080 x 1920
- Rozdzielczość aparatu: 16 Mpix
Samsung Galaxy A8 – smartfon produkowany przez Samsunga. Jego premiera miała miejsce w sierpniu 2015 roku. Był jednym z modeli rozpoczynających nową urządzeń ze średniej półki - Galaxy A. Miał być tańszy od Samsunga Galaxy S6 i oferować przy tym świetne parametry. Był najcieńszym smartfonem koreańskiej firmy. Znajdziemy tu także wysokiej klasy aparat.
Samsung Galaxy A8 – informacje ogólne
Smartfony Samsung Galaxy powstają już od 2009 roku. Początkowo pod tą nazwą miał ukazać się tylko jeden model, jednak później koreański producent zdecydował się przekształcić go w całą gamę różnego rodzaju urządzeń. Mają być dostosowane do potrzeb niemal każdego konsumenta, a w szczególności najbogatszych spośród nich. Początek kolejnej dekady XXI wieku zaowocował dla Samsunga modelami Galaxy S i Galaxy Note, których cena rośnie z każdą kolejną generacją.
Samsungi Galaxy to jednak nie tylko urządzenia z najwyższej półki. Producent sprzedaje także ich tańsze odpowiedniki, czego przykładem jest linia Galaxy A. Pierwsze modele o tej nazwie powstały w na przełomie 2014 i 2015 roku. Niektóre z nich są nawet o połowę tańsze od flagowców produkcji Samsunga z tego samego okresu, czyli Galaxy S5 i Galaxy S6. W 2015 roku do linii A należały cztery modele smartfonów.
To Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A7 i w końcu najlepszy z nich – Samsung Galaxy A8. Ten ostatni zadebiutował w sierpniu 2015 roku i pod względem parametrów technicznych nie odstawał już tak bardzo od najdroższych modeli firmy. Przełożyło się to oczywiście na cenę, jednak ta była na tyle konkurencyjna z innymi markami, że telefon sprzedawał się świetnie. Wyróżniało go kilka cech, przede wszystkim największy ekran z całej rodziny urządzeń.
Samsung Galaxy A8 jest dostępny w trzech kolorach: Pearl White (biały), Midnight Black (czarny) oraz Champagne Gold (złoty).
Samsung Galaxy A8 – wygląd, budowa
Samsung Galaxy A8 był, jak na tamte czasy, urządzeniem ogromnym. Wpisywał się w kategorię, tzw. phabletów, czyli połączenia tableta ze smartfonem. Swoimi rozmiarami przypominał Samsunga Galaxy Note 5. Podobnie z jego częściowo aluminiową obudową. Posiada wykonaną z tego materiału ramkę otaczającą wyświetlacz, dzięki czemu dobrze leży w dłoni pomimo dużych rozmiarów. Z tyłu znajdziemy jednak plastikowy tył bez możliwości zdemontowania klapki.
Nie dostaniemy się tu więc do baterii i innych podzespołów. Z tyłu znajdziemy też moduł aparatu, który nieco wystaje z obudowy. Nie przeszkadza to jednak w noszeniu urządzenia w kieszeni. Samsung Galaxy A8 posiada też fizyczny przycisk umieszczony z przodu. Ma wbudowany czytnik linii papilarnych. Nie brakuje także gniazda słuchawkowego minijack 3.5mm.
Samsung Galaxy A8 – wyświetlacz, rozmiary
Firma Samsung zdążyła nas już przyzwyczaić do swoich świetnych ekranów. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku tego modelu. Wyświetlacz Samsunga Galaxy A8 to SUPER AMOLED Full HD o przekątnej 5,7 cala. Ma rozdzielczość 1920x1080, co daje format obrazu 16:9 i zagęszczenie 386 pikseli na cal. Zajmuje 73,8 proc. powierzchni przedniego panelu i został pokryty powłoką zabezpieczającą nowej generacji – Corning Gorilla Glass 4. Ma go chronić przed rysami oraz (w teorii) drobnymi upadkami.
Wyświetlacz Samsunga Galaxy A8 ma świetne kąty widzenia i dobrą ostrość obrazu. Dzięki technologii AMOLED obraz wydaje się być jaskrawy nawet przy świecącym słońcu. Telefon mógł konkurować pomimo swojej ceny nawet z iPhonem. Samsung Galaxy A8 ma tymczasem 158 mm wysokości, 76,8 mm szerokości i zaledwie 5,9 mm grubości. W momencie premiery był najcieńszym urządzeniem koreańskiego producenta. Waży 151 gramów.
Samsung Galaxy A8 – procesor, pamięć
Dostępne były dwie wersje Samsunga Galaxy A8. Pierwsza z nich to A8000 napędzana chipsetem Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615. Trafiła na rynek azjatycki. O wiele popularniejsza od niej była natomiast wersja światowa A8000F, w której serce smartfona stanowi chipset Exynos 5430. To w obydwu przypadkach ośmiordzeniowy procesor (Exynos to 4x1.8 GHz Cortex-A15 i 4x1.3 GHz Cortex-A7). W smartfonie sprzedawanym w Europie znajdziemy też układ grafiki Mali-T628 MP6.
Razem mają zapewnić płynne użytkowanie zarówno w aplikacjach, jak i nieco bardziej wymagających grach. Samsung Galaxy A8 posiada też 2 GB pamięci RAM, aby nie zacinał po otworzeniu nawet wielu zakładek w przeglądarce. Na zdjęcia i muzykę przeznaczone jest tymczasem 32 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy dodatkowo rozszerzyć przy pomocy slotu na karty pamięci microSD. Smartfon obsługuje karty microSDXC i microSDHC o pojemności do nawet 256 GB.
Samsung Galaxy A8 – system, łączność
W momencie premiery Samsung Galaxy A8 posiadał Androida w wersji 5.1.1 (Lollipop). Od tamtej pory ukazały się aktualizacje, które podnoszą wersję systemu do 6.0 (Marshmallow). Smartfon posiada typową dla urządzeń koreańskiej firmy nakładkę od producenta – Touchwiz UI. Zapewnia dodatkowe funkcje systemowe, takie jak tryb wielozadaniowy umożliwiający otworzenie kilku aplikacji jednocześnie na ekranie.
Samsung połączył także siły z firmą Microsoft. Model Galaxy A8 posiada zainstalowane aplikacje od tej firmy. To OneNote, a także OneDrive, czyli przestrzeń dyskowa w chmurze o pojemności 100 GB (za darmo dla użytkownika). Oprócz tego nie znajdziemy tu jednak wielu innych pre-instalowanych aplikacji, co czyni ten model wyjątkowym w ofercie Samsunga.
Samsung Galaxy A8 obsługuje wszystkie pasma częstotliwości, w tym LTE. Ukazał się na rynku wraz z osobnym wariantem o nazwie Samsung Galaxy A8 Duos. To smartfon Dual SIM, czyli z obsługą dwóch kart SIM jednocześnie.
Samsung Galaxy A8 – aparat
Samsung Galaxy A8 ma umożliwiać świetnej jakości zdjęcia. Parametry tylnego aparatu są zbliżone do tego, który znajdziemy w modelu Galaxy Note 5. To sensor ISOCELL o rozdzielczości 16 Mpix (f/1.9) i obiektyw 31mm. Pozwala na robienie zdjęć w mniej oświetlonych warunkach, ma autofocus, lampę błyskową LED, a także tryb HDR. Nagrywa wideo w rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę.
Z przodu znajdziemy natomiast aparat do selfie o rozdzielczości 5 Mpix. Ma szerokokątny obiektyw, co pozwala na zrobienie zdjęcia nawet grupom osób. Nagrywa wideo w takiej samej rozdzielczości. Przedni aparat Samsunga Galaxy A8 umożliwia także połączenia wideo.
Samsung Galaxy A8 – funkcje
Samsung Galaxy A8 to także m.in.:
- technologia NFC
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct
- hotspot Wi-Fi, czyli udostępnianie internetu
- radio FM (z RDS i funkcją nagrywania)
- GPS (z A-GPS, GLONASS)
- Bluetooth 4.1
- wygłuszanie hałasu w trakcie połączeń (z dedykowanym mikrofonem)
- akcelerometr, czujnik zbliżenia, kompas
Samsung Galaxy A8 – bateria, akcesoria
Bateria Samsunga Galaxy A8 nie jest wymienna. To akumulator Li-Ion o pojemności 3050 mAh, co umożliwić ma pracę w trybie ciągłym nawet przez cały dzień. Pozwala na prowadzenie połączeń do 17 godzin, a także na słuchanie muzyki do 31 godzin. Smartfon posiada funkcję szybkiego ładowania Quick Charge w pierwszej jej generacji. W zestawie oprócz ładowarki z portem microUSB znajdziemy także słuchawki oraz narzędzie do wyjmowania karty SIM.
Samsung Galaxy A8 – cena, opinie
Cena Samsunga Galaxy A8 wynosiła w momencie premiery ok. 1500 złotych. Niedługo potem pojawiły się jednak pierwsze promocje. Po kilku miesiącach smartfon kosztował 1200 złotych. Dziś można go kupić o wiele taniej. Wg danych z 2019 roku, cena wynosiła nawet 700 złotych. Użytkownicy pierwszej generacji tego modelu skarżyli się na problemy z nagrzewaniem urządzenia. Oprócz tego był jednak chwalony za dobre wykonanie i stosunek jakości do ceny.
Samsung Galaxy A8 – kolejne generacje
Ukazały się także następne wersje tego modelu. Linia Galaxy A odświeżana jest co roku, co oznacza dużą ilość modeli o tej samej nazwie z różnymi podzespołami. To odpowiednio:
- Samsung Galaxy A8 (2016)
- Samsung Galaxy A8 (2018)
- jego jeszcze większa wersja, Samsung Galaxy A8+
Producent | Samsung |
---|---|
Segment | Smartfon ze średniej półki |
System operacyjny | Android 6.0 |
Data premiery | 2015 |
Przekątna ekranu | 5.7″ |
Rozdzielczość ekranu | 1080 x 1920 |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 615 5430 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 2 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 32 GB |
Rozdzielczość matrycy | 16 Mpix |
Pojemność akumulatora | 3050 mAh |