DisplayMate: Galaxy Note 5 ma najlepszy ekran na świecie

DisplayMate: Galaxy Note 5 ma najlepszy ekran na świecie

Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy Note 5
Źródło zdjęć: © Samsung
Konrad Błaszak
19.08.2015 13:58, aktualizacja: 19.08.2015 16:44

Samsung w swoich nowych topowych smartfonach zastosował ekrany Super AMOLED, które tylko na pierwszy rzut oka różnią się jedynie rozmiarem w stosunku do serii Galaxy S6 sprzed kilku miesięcy. Dużo więcej kryje się "pod maską" i śmiało można powiedzieć, że Koreańczycy ustawili poprzeczkę znacznie wyżej. Znowu.

Zapewne wielu fanów koreańskiej firmy podczas premiery nowych topowych smartfonów z serii Galaxy zastanawiało się, czy zdoła jeszcze usprawnić swoje i tak już bardzo dobre ekrany. Poprzeczka była wysoko, ponieważ według ekspertów Galaxy S6 oraz wariant edge miały najlepsze wyświetlacze na świecie. Teraz specjaliści z DisplayMate wzięli się za nowości Samsunga i te okazały się jeszcze lepsze.

Pierwszą istotną zmianą jest jasność ekranu, która w Nocie 5 (tryb automatyczny) może osiągnąć aż 861 nitów (Note 4 - 750 nitów), co oznacza, że wyświetlacz będzie czytelny nawet w bardzo mocnym świetle. Co więcej, jest to najjaśniejszy ekran z jakim wspomniana ekipa kiedykolwiek miała do czynienia. Pod względem współczynnika kontrastu również to rekordzista (przedział od 118 do 183). Wyświetlacz może być ponadto bardzo ciemny (minimalne podświetlenie 2 nity), dzięki czemu czytanie w nocy nie powinno być bolesne.

Samsung Galaxy S6 edge+
Samsung Galaxy S6 edge+© Samsung

Kolejną istotną kwestią jest energooszczędność wyświetlacza. Ekran Note'a 5 cechuje się o 21% niższym zapotrzebowaniem energię niż panel Note'a 4, mimo zachowania tej samej przekątnej i rozdzielczości oraz znacznie wyższej jasności! To powinno nieco zrekompensować mniejszą baterię (3220 vs 3000 mAh).

Kolejną zmianą jest imponująca dokładność odwzorowania kolorów. W trybie podstawowym odwzorowanie barw w standardach takich jak sRGB i Rec.709 jest najlepsze wśród testowanych urządzeń mobilnych.

Jest to wyświetlacz z najwierniejszym odwzorowaniem kolorów jakie kiedykolwiek widzieliśmy w smartfonach i tabletach, którego nie da się odróżnić od doskonałości.

Obydwa urządzenia mają 4 tryby (Podstawowy, Zdjęcie AMOLED, Kino AMOLED oraz Wyświetlacz w trybie adaptacyjnym), które różnią się pokryciem gamy kolorów oraz ich nasyceniem, więc każdy będzie mógł znaleźć najbardziej odpowiadające mu ustawienie. W trybie adaptacyjnym pokrycie gamy kolorów ze standardów sRGB / Rec.709 wynosi aż 134%, co daje kolejny rekordowy wynik jeśli chodzi o smartfony. Zdjęcia AMOLED jak sama nazwa wskazuje to tryb, który będzie świetny do wyświetlania wysokiej jakości zdjęć.

Najlepszym podsumowaniem tych testów jest fakt, że wyświetlacz w Note'a 5 został uznany za najlepszy na świecie. Ekipa serwisu DisplayMate podkreśla, że nigdy nie testowała smartfona z lepszym ekranem, a w stosunku do poprzedników (Note 4 i Galaxy S6) zostało poprawionych wiele rzeczy. Samsung od dawna jest już zresztą bezkonkurencyjny i pozostaje mu jedynie bicie własnych rekordów.

Źródło: DisplayMate

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)