Samsung Galaxy S I9000 - test cz.2

Samsung Galaxy S I9000 - test cz.2

Samsung Galaxy S I9000 - test cz.2
Mateusz Żołyniak
07.08.2010 20:21, aktualizacja: 07.08.2010 22:21

Oto druga część testu rewelacyjnego Galaxy S I9000. Zaczniemy ja od sprawdzenia, jak high-endowy Android Samsunga radzi sobie z obsługą multimediów.

[url=http://komorkomania.pl/16123,samsung-galaxy-s-i9000-test-cz-1]

Podobnie jak Wave tak i Galaxy S jest prawdziwym kombajnem multimedialnym. Pod tym względem high-endowy Samsung pozostawia w tyle Androidy konkurencji. Zacznę jednak od początku, czyli odtwarzacza mp3.

Obraz

Odtwarzacz w I9000 nie różni się praktycznie niczym od tego, który można znaleźć na pokładzie Wave'a. Oferuje on rozbudowaną bibliotekę multimedialną, w której utwory ułożone są w kilku kategoriach - Wszystkie, Listy odtwarzania, Albumy, Artyści i Rodzaj, tryb Cover Flow, ułatwiający poruszanie się po dużej kolekcji utworów, equalizer, którego brakuje w większości Androidów na rynku oraz możliwość szybkiego udostępniania utworów poprzez Bluetooth/email/DLNA. Miłym dodatkiem do odtwarzacza jest obsługa formatu FLAC, której nie było w bada OS.

Obraz

Odtwarzacz w Galaxy S gra bardzo dobrze i można powiedzieć, że nowym model Samsunga jest najlepiej brzmiącym Androidem na rynku. Jakość dźwięku, testowana na firmowych słuchawkach oraz Sennheiserach PX100, była bardzo dobra. Średnie i niskie tony stoją na bardzo dobrym poziomie, dźwięk jest głęboki i tylko bas mógłby być trochę mocniejszy, w szczególności gdy odtwarzamy pliki zapisane we FLAC-u w systemie 5.1.

Obraz

Również odtwarzacz wideo Galaxy S został zaczerpnięty z Wave'a. Ogranicza się on jedynie do wyświetlana wszystkich dostępnych plików wideo. Player bez żadnych przycięć odtwarza pliki DivX i MKV w jakości 720p, które świetnie prezentują się na 4-calowym ekranie telefonu. Odtwarzacz nie obsługuje jedynie formatów WMV (Microsoft) i MOV (Apple), ale jest to oczywiste ograniczenie.

Obraz

Niestety, (o czym wspominałem przy okazji porównania Galaxy S i Wave'a) w modelu nie znajdziemy świetnej przeglądarki multimedialnej Samsunga, która trafiła do pierwszego modelu bada OS. Za to można korzystać z bardzo efektownej przeglądarki, stworzonej przez Cooliris. Wyświetla ona zdjęcia pogrupowane w kategorie (zdjęcia wykonane aparatem, umieszczone w folderach oraz zamieszczone na serwisie Picasa Web) w postaci trójwymiarowej ściany mediów, która reaguje na ruchy telefonów. Przeglądanie większej liczby zdjęć jest ułatwione dzięki suwakowi znajdującemu się u dołu ekranu, a w prawym górnym rogu znajduje się skrót do funkcji aparatu. Przeglądarka Cooliris oferuje także możliwość udostępniania zdjęć (poprzez wiadomości, Picasę, DLNA, Bluetooth czy doinstalowane aplikacje jak np. Evernote czy PicSay) oraz proste opcje edycji, jak przycięcie czy obrócenie.

Obraz

Nie oferuje ona w standardzie rozbudowanych (jak na telefon) możliwości edycji zdjęć i plików wideo, ale z Android Marketu można pobrać odpowiednie programy, jak PicSay bądź Photoshop for mobile.

W modeli znalazło się także radio FM z RDS oraz świetna aplikacja Google do oglądania filmów z serwisu YouTube.

Obraz

Korzystanie z możliwości multimedialnych Galaxy S nie zostało ograniczone tylko do ekranu telefonu. Przy użyciu standardu DLNA możemy podłączyć go bezprzewodowo do telewizora (lub domowej sieci) i transmitować obraz w rozdzielczości 720p (Full HD możliwe jest przy strumieniowaniu materiału wideo z Sieci). Ponadto, możemy skorzystać także z kabla composite i systemu PAL/NTSC, dzięki którym możliwe jest transmitowanie do telewizora obrazu o rozdzielczości do 480p lub przejściówki Samsunga z USB na HDMI, która wkrótce będzie dostępna w sprzedaży.

Dodatkowe aplikacje

Firma Samsung zdążyła przyzwyczaić już do dodawania dużej liczby dodatkowego oprogramowania do swoich high-endowych modeli. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy S, w którym większość standardowych aplikacji Google została zastąpiona przez bardziej dopracowane i oferujące większe możliwości programy Samsunga, wśród nich znajdziemy programy dostarczane wraz z interfejsem TouchWiz 3.0 (znane już z Wave'a), jak książka adresowa, odtwarzacz wideo, Social Hub, kalendarz, kalkulator, dyktafon, radio FM, notatki. Z aplikacji Google pozostały tylko: przeglądarka zdjęć, wybieranie głosowe, GMail, GTalk, YouTube i przeglądarka internetowa.

Obraz

Oczywiście nie zabrakło autorskich programów Samsunga znanych z opartego na bada OS Wave'a, jak odtwarzacz mp3, odtwarzacz wideo, menadżer plików, Daily Briefing, Social Hub, Notatki czy Mini dziennik. Z innych aplikacji, które znajdziemy w Galaxy S na uwagę zasługują:

 • Aldiko eBook - czytnik eBooków wzorowany na iBooks Apple'a, który daje dostęp do sporej bazy różnorakich książek,
 • Napisz i wyślij - służący do szybkiej aktualizacji Facebooka, wysyłania wiadomości tekstowych lub tworzenia notatek,
 • Layar Augment Reality Browser, który został wzbogacony o kilka nowych warstw autorstwa Samsunga,
 • ThinkFree Office - przeglądarka dokumentów biurowych, która umożliwia korzystanie z usługi online o takiej samej nazwie (możliwość szybkiego udostępniania dokumentów i ich synchronizacji).
Samsung Apps
Samsung Apps

Dodatkowe aplikacje można pobierać z Android Marketu oraz platformy Samsung Apps, w której na dzień dzisiejszy dostępnych jest 6 darmowych programów dostarczonych przez Samsunga. Są to:

 • TV QWERTY Remote Control - zamieniający telefon w pilota do telewizorów Samsunga,
 • świetna gra wyścigowa Asphalt 5,
 • Road SMS, który służy do tworzenia wiadomości SMS idąc ulicą. Program wyświetla obraz z kamery a na niego nałożona jest półprzezroczysta klawiatura QWERTY i szablon tworzenia wiadomości,
 • blinkx Beat - program zawierający bazę różnych filmików, które możemy znaleźć w Sieci,
 • Viingo, czyli rozszerzający możliwości głosowego sterowania telefonem,
 • przewodnik Robert Parker zawierający bogatą bazę win z ich opisem.
Road SMS
Road SMS

Jak już wspomniałem Galaxy S został oparty na systemie Android w wersji 2.1, która nie umożliwia przenoszenia zainstalowanych aplikacji na kartę pamięci (lądują tam tylko dużo komponenty gier i programów, jak tekstury). Aktualizacja do Androida 2.2 dla I9000 pojawi się najprawdopodobniej już we wrześniu, ale Samsung już teraz rozwiązał problem z brakiem miejsca na aplikacje, który dotyka wielu użytkowników. Południowokoreańska firma wyposażyła Galaxy S 8GB (lub 16GB) wbudowanej pamięci, z czego aż 1,8GB jest zarezerwowane dla pobranych z Android Marketu lub Samsung Apps programów i gier. Dzięki temu, nawet po aktualizacji część użytkowników, nie będzie musiała zaprzątać sobie głowy czasochłonnym przenoszeniem zainstalowanych programów na kartę pamięci.

Aparat

Galaxy S został wyposażony w identyczny, jak Wave, aparat fotograficzny o matrycy 5Mpix z autofocusem. Smartfon pod względem jakości robionych zdjęć nie dorównuje najlepszym fotograficznym komórkom, jak Pixon 12 czy Sony Ericsson Satio. Jednak, w warunkach dobrego oświetlenia umożliwia zrobienie bardzo dobrych fotek (jak na telefon oczywiście), które z powodzeniem można publikować na popularnych portalach społecznościowych. Zdjęcia mają dobry kontrast, niezły poziom szczegółów, ale czasami kolory na nich są nieco wyblakłe/prześwietlone. Małą wadą aparatu jest brak diody doświetlającej, co uniemożliwia robienie zdjęć w warunkach słabego oświetlenia oraz brak spustu migawki aparatu, przez co aby szybko włączyć aparat trzeba zawsze korzystać ze skrótu do aplikacji. Do tego, korzystanie z ekranowego spustu powoduje, że przy ustawianiu ostrości należy przytrzymać go chwilę, a wtedy nie trudno o małe poruszenia.

Obraz

Interfejs aparatu w Galaxy S nie różni się praktycznie od tego znanego z innych modeli Samsunga. Oferuje on kilka trybów scenerii, różne tryby fotografowania (Autoportret, Upiększanie, Detekcja uśmiechu, Seria zdjęć czy Panorama), tryb makro, detekcję twarzy czy możliwość zmiany balansu bieli, ISO, poziomu kontrastu i jasności. Nie zabrakło także funkcji Ekstra jasność wyświetlacza, która podnosi widoczność ekranu Galaxy S w ostrym słońcu.

Obraz

Więcej o aparacie Galaxy S dowiecie się z naszego porównania możliwości fotograficznych modelu I9000 oraz Xperii X10.

Aparat w I9000 umożliwia także nagrywanie wideo w rozdzielczości 1280 x 720 (720p) z szybkością 30 klatek na sekundę. Materiał w Galaxy S zapisywany jest w formacie 3gp. Rejestrowany obraz jest bardzo płynny, a jego jakość jest co najmniej przyzwoita - dobre odwzorowanie rzeczywistych kolorów, poziom szczegółów oraz bardzo dobry dźwięk. Poniżej dwa przykładowe filmiki, nagrane Galaxy S:

Łączność

Małą wadą Galaxy S, a konkretniej systemu Android w wersji 2.1, jest brak pełnej obsługi technologii Bluetooth 3.0, co uniemożliwia cieszenie się wyższą szybkością transferu danych. Być może zmieni się to już po nadchodzącej aktualizacji oprogramowania do wersji 2.2 Froyo.

Dzięki wielkiemu, 4-calowemu wyświetlaczowi, który obsługuje multitouch na Galaxy S wygodnie przegląda się strony internetowe. Możemy to robić za pomocą firmowej przeglądarki internetowej Androida, czyli Chrome Lite. Przeglądarka ta jest bardzo szybka, obsługuje JavaScript i automatycznie dopasowuje stronę do ekranu w telefonie. Niestety, nie ma wbudowanego Flash Playera, na którego będzie potrzeba poczekać do aktualizacji (wraz z Androidem 2.2 wchodzi Adobe Flash Player 10.1). Ewentualnie można skorzystać z którejś z alternatywnych przeglądarek dostępnych w Android Market, jak SkyFire 2.1, Dolphin Browser HD czy Xscope 5.xx

GPS i nawigacja

Obraz

Niestety, Galaxy S w standardzie nie oferuje żadnego "prawdziwego" programu do nawigacji samochodowej (dostępne są tylko Mapy Google) i należy o niego zadbać we własnym zakresie. Po aktualizacji Google Maps pojawia się ikonka programu Nawigacja (Google Maps Navigation), jednak póki co nie można z niej korzystać w Polsce. Podczas testów działanie GPS sprawdzałem na dwóch programach do nawigacji pod Androida - NAVIGON MobileNavigator oraz Sygic Mobile Maps 10. Oba świetnie współpracują z Galaxy S i nie zdarzały mi się sytuacje, w których aplikacja niespodziewanie zostałaby wyłączona (nawet w sytuacjach, w których pamięć RAM była już zapchana).

Podsumowanie

Plusy:

 • ekran Super AMOLED
 • reakcja ekranu na dotyk
 • szybki procesor i bardzo wydajny układ graficzny
 • niezły aparat
 • nagrywanie wideo w jakości 720p
 • bogate funkcje multimedialne (odtwarzacz DivX, equalizer, galeria Cooliris)
 • WiFi n, DLNA, Bluetooth 3.0
 • interfejs TouchWiz 3.0 i dodatkowe oprogramowanie
 • 1,8GB na aplikacje
 • fabrycznie instalowana klawiatura Swype

Minusy:

 • jakość wykonania powinna być lepsza
 • brak lampy błyskowej
 • brak dedykowanego przycisku aparatu
 • głośnik powinien być mocniejszy
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)