Samsung wysłuchał modlitw użytkowników. Możesz wreszcie zmienić funkcję klawisza Bixby

Samsung wysłuchał modlitw użytkowników. Możesz wreszcie zmienić funkcję klawisza Bixby
Miron Nurski

01.03.2019 12:16, aktual.: 01.03.2019 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klawisz Bixby psuje nerwy użytkownikom topowych samsungów od 2017 roku. Czas z tym skończyć.

Klawisz Bixby, obecny w wybranych smartfonach Samsunga, odpowiada za uruchamianie wirtualnego asystenta. Sęk w tym, że nie wszyscy użytkownicy chcą z niego korzystać. Zwłaszcza w Polsce, gdzie Bixby jest mocno ograniczony z uwagi na brak pełnego wsparcia dla języka polskiego. No i od niedawna ma u nas mocnego konkurenta w postaci Asystenta Google, który nauczył się rozmawiać w naszym języku.

Po premierze Galaxy S10 w sieci pojawiły się informacje, że funkcję przycisku Bixby można zmienić, ale opcja ta była nieaktywna na egzemplarzu testowanym przeze mnie. Zmieniło się to wraz z aktualizacją oprogramowania.

Zmiana funkcji klawisza Bixby na Galaxy S10 i starszych smartfonach

Na szczęście Samsung pomyślał nie tylko o użytkownikach najnowszego modelu. Jak donosi PhoneArena, opcja przypisania innej aplikacji do klawisza Bixby wylądowała także na starszych smartfonach.

Z opcji tej powinni już móc skorzystać także użytkownicy modeli Galaxy S8, S8+, S9, S9+, Note8 oraz Note9. Mamy potwierdzenie, że u posiadaczy tych modeli faktycznie nowa funkcja już się pojawiła.

Jak uruchomić inną aplikację klawiszem Bixby?

Przede wszystkim trzeba mieć najnowszą wersję aplikacji. Aktualizacja całego systemu raczej nie jest konieczna; powinno wystarczyć uaktualnienie samej apki, które można przeprowadzić z poziomu sklepu Galaxy Store (menu z trzema kropkami => Moja strona => Uaktualnij). Informacja o nowej wersji powinna sama pojawić się na pasku powiadomień.

Później wystarczy:

  • uruchomić apkę Bixby klawiszem na obudowie;
  • rozwinąć menu ukryte pod symbolem trzech kropek;
  • przejść do sekcji Settings;
  • przejść do pozycji Bixby key;
  • zmienić ustawienia klawisza.
Obraz

Własną aplikację można przypisać do pojedynczego lub dwukrotnego kliknięcia przycisku Bixby. Niestety jest to wybór albo-albo: druga opcja zawsze uruchamia samsungowego asystenta.

Niestety nie da się do klawisza przypisać Asystenta Google

Pod przycisk da się podpiąć bodaj wszystkie zainstalowane aplikacje z wyjątkiem jednej: Asystenta Google. Nawet jeśli zainstalowany jest skrót odpowiedzialny za jego natychmiastowe uruchamianie.

Najwidoczniej Samsung nie chce, by użytkownicy wygodnie korzystali z rozwiązania będącego bezpośrednią konkurencją dla Bixby. Co jednak ciekawe, pod klawisz da się przypisać apkę Obiektyw - narzędzie ściśle powiązane z Asystentem, które służy do rozpoznawania obiektów znajdujących się w polu widzenia kamery.

I tak oto znienawidzona funkcja staje się jedną z lepszych

Za klawisz Bixby w Galaxy S8 Samsung został w 2017 roku zmieszany z błotem. Asystent porozumiewający się raptem w kilku językach, z którego nie każdy ma ochotę korzystać, dostał osobny przycisk i to w dodatku ulokowany w takim miejscu, że łatwo pomylić go z klawiszem regulacji głośności i nacisnąć niechcący.

Samsung nie zrezygnował z tego pomysłu, ale przynajmniej pozwolił zmienić funkcję klawisza. I tu robi się ciekawie, bo można go użyć do uruchamiania aparatu, apki mailowej, dyktafonu, Google Pay, obiektywu czy jakiegokolwiek często używanego programu. No, prawie jakiegokolwiek, bo o Asystencie na razie można zapomnieć.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)