Samsung Galaxy S20 i 8K: filmy zajmą prawie dwa razy mniej miejsca niż powinny

Samsung Galaxy S20 i 8K: filmy zajmą prawie dwa razy mniej miejsca niż powinny
Źródło zdjęć: © materiały producenta
Patryk Korzeniecki

13.02.2020 14:52, aktual.: 13.02.2020 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung nie tylko zadbał o jakość filmów, ale także o to, żeby nie zawaliły migiem miejsca na smartfonie. Pomóc ma w tym wydajny kodek.

Samsungi Galaxy serii S20 pozwalają na nagrywanie materiału w rozdzielczości 8K i z klatkażem 24 fps. Samsung obiecuje nieziemską jakość obrazu. Wydawałoby się, że taki materiał powinien migiem zapełniać pamięć telefonu, jednak okazuje się, że tragedii nie ma.

Samsung Galaxy S20 oszczędzi miejsce dzięki HEVC

Samsungi Galaxy S20 zostały wyposażone w pamięci o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB, w zależności od wersji. To spora ilość miejsca, jednak filmy i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości mogą szybko ją wypełnić.

Samsung jednak zadbał o to, żeby materiały wideo zajmowały możliwie mało. Ma o to zadbać kodek HEVC (High Efficiency Video Coding), który pozwala znacznie zmniejszyć rozmiar pliku wideo, nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do dotychczasowych kodeków.

Materiały wideo z Samsunga Galaxy S20 mają ponad 30 megapikseli. Tradycyjne 4K to z kolei ok. 8 megapikseli. Filmik 8K zawiera więc ponad 4 razy więcej pikseli niż w 4K. Czy zajmuje 4 razy więcej miejsca? Otóż nie.

Samsung Galaxy S20 kompresuje wideo wspomnianym kodekiem HEVC. Sprawia on, że materiały w wyższej rozdziałce zajmują tylko 2 razy więcej megabajtów. SamMobile donosi, że jedna minuta filmu w najwyższej rozdzielczości waży 600 MB w porównaniu z 350 MB z Samsunga Galaxy S10+. Mimo wszystko to nie jest mało.

Jeśli pojechalibyście w góry i nakręcili z wyjazdu godzinny materiał upamiętniający wyprawę, to pamięć telefonu skurczyłaby się o zawrotne 36 gigabajtów.

Obraz

Należy wspomnieć, że Samsung ograniczył czas nagrywania wideo w 8K do 5 minut. Obstawiam, że chodzi nie tylko o ograniczenia Androida, ale i o grzanie się telefonu - tak duży przepływ informacji musi generować sporą ilość ciepła, która w dłuższym przedziale czasu może spowodować throttling.

Nagrywalibyście w 8K czy szkoda Wam na to miejsca? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)